Herkes için Bilgi

Epifiz Bezi Nedir? Epifiz Bezi’nin Özellikleri Nelerdir?

14.05.2020
Epifiz Bezi Nedir? Epifiz Bezi’nin Özellikleri Nelerdir?

Epifiz Bezi Nedir?

Epifiz bezi, hipofiz bezinin arkasında küçük bir oyukta bulunan ve boyutu mercimek tanesi kadar olan, pineal bez olarak da adlandırılan bir organdır. Geceleri aktif olarak çalışır ve gece-gündüz döngümüzü kontrol eder. Epifiz bezinin dikkat çekici özelliği insan gözüne şekil olarak benzemesi ve hatta bir göz gibi ışığa duyarlı olmasıdır. Bununla beraber hipofiz bezi karanlıkta vücudumuzun herhangi bir yerine düşen ışığı da algılayabilir.

Epifiz Bezi’nin Özellikleri Nelerdir?

Epifiz bezi Melatonin, Serotonin ve DMT (dimethyltryptamine) hormonlarını salgılar. Işığa duyarlı Melatonin hormonu, vücudun günlük ritmini düzenler. Günlük hayatta insana bağışıklık kazandırarak, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı korur. Serotonin hormonu ise mutluluk hormonudur. Gün içerisinde canlı ve zinde hissetmemizi sağlayan hormondur. Serotonin eksikliği, depresyon, panik atak, stres bozukluğu ve anksiyete gibi problemlere sebep olabilir.

DMT hormonu ise en çok dikkat çekenidir. Bu hormon, insan üzerinde psikedelik etkileri nedeniyle ruh molekülü olarak ta adlandırılır.

Fazla DMT salgılanması çok hayal görmeye neden olabilir. Psikoaktif bir madde olan bu molekül, sadece insanlarda değil bütün canlılarda bulunur. Örneğin; bazı kuş türlerinde, kuşların göç zamanını kestirebilmesini sağlarken, bazı hayvanlarda deri renginin şekillenmesinde rol oynayabilir.

Hayvanlar dışında bitkilerde de yoğun miktarda DMT bulunabilir. DMT bulunan başlıca bitkiler şunlardır; Phalaris (kuş otu), Acacia (akasya), Arundo donax (kargı kamışı) ve Ayahuasca.

Bunların arasında en etkili olanı Ayahuasca’dır. Öyle ki Amazon yerlileri ve şamanlar tarafından kaynatılarak kullanılan ve içindeki yoğun DTM’yi açığa çıkaran bu bitki, psikedelik etkilere yol açar. Yüzlerce yıldır Amazon yerlileri ve şamanlar dini ayinlerde kullanmışlardır.

Epifiz Bezi’nin Medeniyetlerdeki Yeri

Asurlular, Sümerler gibi eski çağ medeniyetlerinde de sıklıkla Epifiz bezine rastlanır. Mısır hiyerogliflerindeki göz figürleri, Budizm’in lideri Buda’nın heykelindeki çam kozalağı figürleri ve yine aynı şekilde günümüzde Vatikan’da kilisenin bahçesindeki büyük çam kozalağı heykeli ve birçok rahip ve din adamının asasının ucundaki küçük kozalak figürü buna örnektir. İnsanoğlu Epifiz bezine kutsal bir anlam yüklemiş, birçok din ve tarikat bu yapıyı üçüncü göz ya da kalp gözü olarak nitelendirmiştir.

İçerik  Melatonin Nedir? Melatonin Hormonunun Faydaları Nelerdir?

Epifiz Bezi’ni Etkileyen Maddeler Nelerdir?

Epifiz bezine zararlı maddeler

Epifiz bezini ciddi anlamda körelten sodyum florür, bu konudaki maddelerin başında gelir ve günlük hayatta kullandığımız diş macunları, çiklet ve hatta çeşme suyunda bile bulunur. Suda çözünen bir maddedir. Bunun dışında tarım ilaçları, kafein, alkol, organik olmayan gıda ürünleri, cıva ve aşırı kalsiyum Epifiz bezine zararlı diğer maddelerdir.

Epifiz bezine yararlı maddeler

Günlük hayatımızda beynimizi ve tabii Epifiz bezimizi kirleten maddeler olduğu kadar beynimizi temizleyecek, algımızı açacak bitkiler de mevcut. Örnek olarak; limon, organik pancar, elma sirkesi verilebilir.

Bunun yanında Epifiz bezinin özelliklerini destekleyecek ve güçlendirecek yiyecekler de bulunur. Bunlara örnek olarak; buğday çimi gibi klorofil bakımından zengin yiyecekler, ham kakao, keklik otu yağı, tespih ağacı özü, lavanta, iyot ve bor verilebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019