Herkes için Bilgi

Hepimizin Meraklı Olduğu Konu: Hipnoz

16.02.2019
Hepimizin Meraklı Olduğu Konu: Hipnoz

Hipnoz Nedir?

Hipnoz esas anlamıyla sözcüklerle hayal kurma hali olarak tanımlanmaktadır. Danışan, hipnotist tarafından yönlendirilerek zihinsel hayaller kurması istenmektedir. Hipnoz esnasında insan vücuduna fiziksel bir uyaran verilmez, kişi telkinlerle beraber hipnotik duruma geçirilir. Bu normal halimizden çok daha farklı bir durumdur. Hipnoz kişiyi gevşeterek telkine açık hale getirir. Hipnoz, belli bir anda belli uyarıya veya düşünceye yoğun odaklanma durumudur. Hipnozda her bireyin kişisel deneyimleri farklı olmaktadır. Hipnoz kişiden kişiye uygulaması değişebilen iki tarafın da dinamik olarak rol oynadığı iyileştirme sanatıdır. Hipnozun başarılı olabilmesi için danışanın tamamen gönüllü olarak katılması gereklidir, aksi takdirde herhangi bir iyileşme ve ilerleme sağlanamaz.

Hipnoterapi Nedir?

Hipnoz birçok kişi tarafından oldukça merak uyandıran terapi yöntemidir. Hipnoz, hipnoterapi ismiyle uzman hipnoterapistler aracılığıyla uygulanmaktadır. Hipnoz uygulayan kişiye hipnotist ismi verilmektedir. Klinik hipnoz, sözcükleri ve davranışları özel farklı bir sonuç elde etme amacıyla özgün bir şekilde kullanma sanatıdır. Hipnoz sayesinde kişilerle özel ve etkin iletişim kurulur. Bu etkin ve özel iletişim bağı sayesinde danışanların dünyasında kalıcı değişikler ve kalıcı sonuçlar elde edilir. Maalesef ki hala halk arasında hipnoz “sihir” olarak değerlendirilmekte, bir tedavi yöntemi olarak kaile alınmamaktadır. Hipnoterapi ile kendini iyi hisseden, hayatında kalıcı olumlu değişikler sağlayan insan sayısı çok fazladır. Hipnoz ile ilgili duyulan sağdan soldan duyulan uydurma bilgiler hipnozun içeriğini asla yansıtmaz. Hipnoz ile ilgili verilen bilgiler oldukça kısıtlıdır. Hipnoz sadece eğitimi alındığı takdirde bilinebilen bir terapidir. Hipnotist danışanına yapacağı tüm aşamaları neler olacağını tek tek anlatmak ve danışanı en ince ayrıntılarına kadar bilgilendirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde danışan hipnozun gidişatı ile ilgili tereddütlü olursa hipnoz durumu gerçekleşmez. Hipnotistin ilk görevi danışanının hipnoz ile ilgili endişelerini gidermektedir. Hipnoz bir mucize değil sadece bir iyileşme terapisidir.

İçerik  Jet Lag Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

Hipnoz ile İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış:

1.Hipnoz ile yaşanmış olan her an ve olay hatırlanabilir. (YANLIŞ)

İnsan hafızası bilgisayar değildir. İnsan beyni her yaşadığını doğru olarak hatırlayamaz. Hatırladıklarımız algılarımızla bozularak yanlış kaydedilebilir, insanlar gerçekte yaşamadıkları olayları olmuş gibi hatırlayabilirler. Ya da ufak bir parçasını hatırladıkları olayı zihninde yeniden yaratabilirler.

2.Bir kişi her zaman hipnozda kalabilir. (YANLIŞ)

Bu madde insanlar tarafından uydurulmuş hiçbir gerçekliği bulunmayan bir maddedir. Telkin almayan kişi bir süre sonra kendiliğinden hipnozdan çıkar.

3.Sadece belli insanlar hipnoz olabilirler. (YANLIŞ)

Bazı insanlar hipnoz durumuna geçmekte zorlanırlar bu oldukça normaldir. Genel olarak hipnoz ile ilgili endişesi olan, henüz hipnoz için hazır olmayan, kendindeki olabilecek değişimden korkan insanlar hipnoz durumuna geçmekte zorlanmaktadırlar. Danışanın hipnoz ile ilgili endişeleri tam olarak giderilirse başarılı bir hipnoz seansı gerçekleştirebilir.

4.Kolay hipnoz olan insanların zihni zayıftır. (YANLIŞ)

Günlük hayatımızda farklı derecelerde hipnotik durumlara zaten gireriz. Gerek televizyon izlerken, gerek derin düşünürken, müzik dinlerken bir takım trans halinde oluruz. Kolay hipnoz olup olmamanın herhangi bir kişisel özellikle ilgisi bulunmamaktadır.

5.Kişi hipnoz esnasında bilinçdışı ya da uyku halindedir. (YANLIŞ)

Hipnoz asla bir uyku hali değildir. Görünüş itibariyle fiziksel olarak uykuyu andırır fakat değildir. Kişi bilinç olarak son derece açıktır. Kişi en derin hipnoz içinde olsa bile dış gerçeklikten tamamen kopmuş ve uzaklaşmış değildir.

6.Hipnoz başladıktan sonra, hipnoz olan kişi artık durumunu kontrol edemez. (YANLIŞ)

Hipnoz tek kişilik bir paylaşım değildir, hipnoz karşılıklı bir güç paylaşımından oluşur. Belirli bir amaca yönelik ortak bir çalışmadır. Bu amaç dâhilinde danışan istemli olarak hipnotiste iradesini teslim eder. Ama danışan, hipnoza dâhil olmak istemezse çıkabilir.

İçerik  Yükselen Burç Nedir? Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

7.Hipnoz durumunda kişi kendi iradesi dışında davranışlar sergileyebilir ve istemediği şeyler söyleyebilir. (YANLIŞ)

Bir insan inançları ve normal davranışları dışında davranışlar sergilemesi olağan bir durumdur. Yani beyin yıkama diye bir durum gerçektir, fakat hipnoz esnasında tedavide asla böyle bir şey yapılmaz. Bir insanı kontrol edebilirsiniz fakat hipnoz koşullarında uygulanmaz.

8.Danışan bir süre sonra hipnoza bağımlı hale gelir. (YANLIŞ)

Bağımlılık bir inanç durumudur. Günlük hayatta bağımlı olduğumuz birçok güzel durum ve kötü durum vardır. Hipnoz uzman kişiler tarafında doğru uygulandığında son derece güçlü bir yardım aracıdır. Kişinin bu yardıma ihtiyacı devam ettiği sürece hipnoterapi uygulanmaya devam edilebilir. Kişinin kendisine faydası olan bir yöntemi benimsemesi ve bağlanması ise oldukça olağan bir durumdur. Kişi kendine hipnozu öğrenerek kendine uygulayarak günlük stresinden kendini kurtarabilir.

9.Hipnozun gerçekleşmesi için sıkıcı bir takım işlemlerden geçilmesi gereklidir. (YANLIŞ)

Hipnotist ile danışan arasındaki iletişim güçlendikçe hipnoz başlar. Dikkat hipnotistin kelimelerine telkinlerine bağlı olduğu süre boyunca hipnoz güçlenir. İlla hipnoza başlamak için formel bir takım ritüellere gerek yoktur.

10. Hipnoz olmak için gevşemek mutlaka gereklidir. (YANLIŞ)

Hipnoz olmak için güçlü bir odaklanma yeterlidir. Hipnoz durumu okurken, ders çalışırken, TV izlerken çok farklı durumlarda zaten oluşur. Hipnoz olmak için illa gevşemek gerekli değildir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019