Herkes için Bilgi

Jet Lag Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

17.03.2019
Jet Lag Nedir? Nasıl Meydana Gelir?
Reklam

Jet Lag pek çok kişi tarafından yanlış bilinen bir rahatsızlıktır. İnsanlar bu rahatsızlığın yolcu uçaklarıyla uzun süre uçan kişilerde görüldüğünü düşünmekteler. Oysaki Jet Lag, uçuş yaptıkça sıklığı azalan bir rahatsızlıktır. Bir başka deyişle bünye kendisini duruma yavaş yavaş adapte eder.

Jet Lag, aralarında fazla saat farkı bulunan iki yer arasında seyahat edenlerde görülen bir rahatsızlık. Yani uçmakla ya da uçaklarla ilgili değil. Sabah Türkiye’den uçağa binip 10 saatlik bir yolculuktan sonra Brezilya’ya yine sabah saatlerinde varırsınız. Ancak biyolojik saatiniz hala Türkiye saatine göre çalışmaktadır. Brezilya’ya indiğinizde sabah olsa dahi Türkiye’de saat gece 8 olduğu için birkaç saat sonra uykunuz gelmeye başlar. Brezilya saatine göre öğleden sonra 2’de bünyeniz akşam olmuş gibi kendisini uykuya hazırlamaya başlar. İşte bu durum Jet Lag olarak adlandırılır. Jet Lag sadece uykusuzluk olarak görülmez. Baş ağrısı, konuşma zorluğu, konsantrasyon eksikliği ve sürekli hata yapma şeklinde de ortaya çıkabilir.

Jet Lag Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Jet Lag olmak istemeyenler uçuştan önceki evlerinde geçirdikleri son gecede tam anlamıyla uykularını almak zorundalar. Gidilecek olan yere varış saatini tam olarak hesaplayarak yolculuk sırasında bu hesaba göre uykularını ayarlamaları gerekmekte. Eğer sabahın erken saatlerinde varılacaksa uçakta da uyumaya çalışıp güne sabah başlayacakmış gibi kendilerini hazırlamaları gerekmektedir. Bununla birlikte yolculuk sırasında rahatsız kıyafetler giymekten kaçınılmalı, uyanık kalmak gerekiyorsa kahve gibi kafeinli içecekler tüketmek yerine film izleyerek uyanık kalınması sağlanmalıdır. Gidilen yere çabuk uyum sağlanması için sabah varıldıysa gün uyumadan geçirilip akşam uyunmalıdır.

Çok fazla seyahat edenler saat dilimi farklılıklarında nasıl davranmaları gerektiğini bildikleri ve bu durumu daha önce defalarca kez tecrübe ettiklerinden dolayı zaman için Jet Lag rahatsızlığına maruz kalmaktan kurtulurlar.

Bebeklerde Jet Lag

Bebekler kendi kendilerini bu duruma hazırlayamadıkları için ebeveynlere büyük iş düşmekte. Üstelik bebekler yetişkinlere göre bu durumdan çok daha fazla etkilenirler. Jet Lag olan bebekler sürekli olarak ağlarlar. İnsanlara göre duruma alışmaları daha uzun sürdüğü için sürekli olarak uyumaları ve biyolojik saatlerinin biraz daha uzun süreçte yerel saate uyum sağlaması beklenebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019