Herkes için Bilgi

Karabasan Nedir? Karabasan Gerçek mi?

17.03.2019
Karabasan Nedir? Karabasan Gerçek mi?

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan beyin bize bazen oyunlar oynar. Halk arasında Karabasan olarak bilinen uyku felci aslında beynimizin bize oynadığı oyunlardan biridir aslında. Bazen uykumuzda göğsümüzün üstüne kocaman bir kedi oturmuş gibi hissederiz.

Uyku felci uyandıktan hemen sonra bedenin geçici olarak hareket edememesi ile tanımlanan bir durumdur. Bazen de uykuya tam dalmadan da yaşanabilir. Fizyolojik olarak REM atonia olarak da bilinen normal felç ile de yakından ilişkilidir. Buna göre bazı bilim adamları bu olayın uyku durumunun doğal bir etkisi olduğuna inanır.

Uyku felci beyin REM durumundan tamamen uyansa da bedensel felcin sürmesi sonucu oluşur. Bu durumda kişi tamamen uyansa da hareket edemez. Ayrıca bu durum ile birlikte hipnopompik sanrılar gerçekleşebilir. Bu durumun rüya sonucu gerçekleştiğine inanılır ve kişi bu durumda hareket etmek istese de hareket edemez. Bu yüzden insanların bu gibi rüyalar görmesi çok sıktır. Uyku felcinin yaşattığı sanrıları insan bazen normal bir rüya sanabilir ve bazen de kişinin hayali şeyler görmesine neden olur.

REM uykusu beynin uyanık durumdayken bedenini hareket ettirememe ve bu halde iken rüyalar  görülmesine neden olur.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İçerik  Yükselen Burç Nedir? Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019