Herkes için Bilgi

Lucid Dream (Lüsid Rüya) nedir? Nasıl gerçekleşir?

25.03.2019
Lucid Dream (Lüsid Rüya) nedir? Nasıl gerçekleşir?
Reklam

Lucid Dream; en anlaşılabilir tabiriyle, içinde bulunulan rüyanın farkında olmak ve rüyayı kontrol etmek manasına gelmektedir. Lucid rüya, uykumuzun REM bölümünde gerçekleştirilmektedir. Uykunun REM bölümünde görülen rüyalar uyanıldığında hafızada kalmakta, hatırlanabilmektedir. Lucid rüya, isteyerek de yapılabilir kendiliğinden de gerçekleşebilir. Bilinciniz kapalı olduğu için çoğu zaman rüyalarınız hayal meyal bulanık olarak hatırlarsınız. Mutlaka çok korktuğunuz, bir an önce uyanmak istediğiniz rüya deneyimleri yaşamışsınızdır. Çok korktuğunuzda, heyecanlandığınızda rüyanızda uyanabilir, rüyanızın farkında olabilirsiniz. Ya da eğer hiç böyle bir rüya deneyimi yaşamadıysanız, lucid rüya görme tekniklerini deneyerek zihninizin farkına varabilir hiç gitmediğiniz dünyaların kapılarını aralayabilirsiniz. Rüyalarınızı kontrol ederek, istediğinizi yapabilir istediğiniz yere gidebilirsiniz. Rüyanızda uyandığınızda, bunu nasıl kullanacağınız tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır. Lucid rüyayı, çok yaşamak istediğiniz bir simülasyon gibi düşünebilirsiniz. Yaşamakta olduğunuzun simülasyon olduğunun farkındasınız, ama bu simülasyonu da siz yarattınız.

Uyku Evrelerinde Lucid Dream

Uykuda dört dönem görülür, ilk üçü NONREM (NREM) dördüncüsü ise REM dönemidir.

1.Dönem

 • Uyku hafiftir, uyuyan kişi kolaylıkla uyandırılabilir.
 • Toplam uykunun yüzde 5-10 unu oluşturur.
 • Rüyalar oldukça nadir görülür.

2.Dönem

 • Uyku hafiftir.
 • Toplam uykunun yüzde 45-55 ini oluşturur.
 • Uykunun en uzun kısmıdır.

3.Dönem

 • Uyku oldukça derindir, uyuyan kişi bu dönemdeyse uyandırılması güç olacaktır.
 • Bu evre uykunun temel evresidir, iyi uyunmazsa sabah yorgunluk ve ağrı hissedilir.
 • Rüyalar görülür, fakat siliktir.
 • Parasomnilerin(karabasan, uyurgezerlik) görüldüğü evredir.

REM Dönemi (Lucid Dream Evresi)

 • Hızlı göz küresi hareketleri gözlenir.
 • REM’in toplam süresi toplam uykunun yüzde 15-20 si kadardır.
 • REM dönemi yetişkinlerde 5-10 dakika iken, çocuklarda 15 dakikaya kadar çıkabilmektedir.
 • REM uykusunda olan bir kişi uyandırılırsa, yüksek ihtimalle rüya görmekte olduğunu söyleyecektir.
 • Lucid dream bu evrede gerçekleşir ve hatırlanır. Bilinçli rüyada uyanma durumu gözlenebilir.

Lucid Dream Gerçek midir?

Lucid rüyayı ilk kanıtlayan bilim adamı, Stephen LaBerge’dir. Rüya ile ilgili çeşitli araştırmaları bulunan LaBerge, ekibi ile Lucid rüyayı nasıl kanıtlayabilecekleri üzerinde hipotezler geliştirdiler. Şuan ki Lucid rüya ile ilgili bilgilerimizin temeli olan deneyi gerçekleştirdiler. Uyuduğumuzda, vücudumuz bir nevi geçici felç halindedir. Sadece göz kaslarımız çalışır, bu sebeple uyuyan birini gördüğünüzde göz kapaklarının titrediğini görebilirsiniz. LaBerge, lucid rüya deneyinde uyurken kendisinin göz hareketlerinin kaydedilmesini kaç kez sağa kaç kez sola bakıldığının birebir yazılmasını istedi. Deney bitiminde LaBerge ve ekibi göz hareketlerini karşılaştıracaklar, böylece LaBerge’in gerçekten rüyasında uyanıp uyanmadığını anlayacaklardı. Deneyin bitiminde LaBerge ve ekibi kaydettikleri göz hareketleri verilerini karşılaştırdıklarında sonuçların birebir tuttuğunu gördüler. (Başlangıçta üç kez sağ, sonra 2 kez sol vb.) Böylece deney başarıyla sonuçlandı. Lucid rüya her ne kadar günümüzde büyük merak uyandıran bir konuysa geçmişte de aynı şekilde ilginç görülüyordu. Lucid rüyanın tarihi 5. Yüzyıla kadar dayanmaktadır, 8. Yüzyılda Tibet’teki Budistler Lucid Rüya’yı “bilinci korumak” için yoga olarak günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak kullanıyorlardı.

Lucid Rüya Gören Kişiye Zarar Verir mi?

 • Beyniniz çok fazla yorulur.

Biyolojik olarak bedeninize hiçbir zarar gelmeyecektir. Unutmayın, sadece istediğiniz bir rüyayı görüyorsunuz fazlası değil. Lucid rüya, beyni oldukça yorucu bir deneyimdir. Lucid rüya sonrasında unutkanlık, mantıklı düşünememe gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu etkiler oldukça normaldir, beyninizde koca bir dünya yaratıyorsunuz beyninizin yorulması oldukça normaldir.

 • Lucid rüyaya bağımlı olabilirsiniz.

Lakin şunu da düşünmekte fayda var. Lucid rüyaya bir kere alıştıktan sonra, rüyanızda istediğinizi yapabilmenin gücünü elde ettikten sonra, tekrar tekrar yapmak isteyeceksiniz. Bu şekilde gerçek dünyanızdan kopmanız işten bile değildir. Lucid rüya deneyimlerine iyice alıştıktan sonra gerçek hayata adapte olamama(gerçek hayattan sıkılma) sorunu yaşayabilirsiniz.

 • Gerçeklik algısında bozulmalar değişimler, karmaşıklıklar yaşayabilirsiniz.

Gerçekten rüyanızda mı dışarı çıkmıştınız, yoksa çoktan uyandınız da mı dışarı çıktınız ayırt edemeyebilirsiniz. Rüyanızda istediğiniz gerçekliği yaratabildiğiniz için; gerçekten harika bir gün mü geçiriyorsunuz yoksa harika bir uyku mu uyuyorsunuz anlayamayabilirsiniz. Bununla ilgili olarak bir baş yapıt olarak görülen “Inceptıon (Başlangıç)” filmini izleyebilirsiniz.

 

 

 

Bu sebeple dozunda kullanmakta fayda var. Hayatımızın 25 yılını uyuyarak geçiriyoruz. 75 yıl kadar yaşadığınızı düşünürseniz hayatınızın 3 te biri uykuda geçiyor. Uyurken de farkında olmak, yaşayabilmeyi, hayatın tadını çıkarmayı ve yaşadığının farkında olmayı kim istemez ki? Fakat yukarıda bahsetmiş olduğumuz yan etkileri de göz önünde bulundurarak kontrollü bir şekilde gerçek dünyadan kopmadan gerçekleştirmekte fayda var.

En Basit Lucid Rüya Teknikleri

1)  Telkin yöntemini kullanın.

Telkin yöntemi sadece Lucid rüyada değil hayatımızın her kısmında yer almaktadır. Kendi kendimizi telkin ederek başaramayacağımızı sandığımız çoğu şeyi başarabiliriz. Beynimiz çok hızlı inanır. Uykuya dalmadan önce “Bu gece rüyamda bilincim açık olacak.” Şeklinde kendinize komut verirseniz, rüyanızda bilinciniz açılacaktır. Tabi ki de sadece bir sefer kendinizi telkin edip uyumanızla olmayacaktır, beyniniz bu aktiviteye alışık olmadığı için alışması zaman alacaktır. Başlarda rüyanızda uyandığınızı sandığınız, fakat uyuduğunuz ya da aslında bilincinizin açık olduğu ama farkına varamadığınız deneyimler olabilir. Sabırlı olun, denemeye devam edin.

2) ”Şuan rüyada mıyım?” sorusunu kendinize sorun.

Bu soruyu günlük hayatınızın merkezi haline getirin, hatta bir kâğıda yazıp asabilirsiniz. Günlük hayatta sık sık rüyada olup olmadığınızı sorguladığınızda bir süre sonra bunu rüyalarınızda da yapmaya başlayacaksınız. Unutmayın; rüyalarınız günlük hayatta yaşadıklarınız, etkilendiğiniz sözler, kişiler ve olaylardan oluşur. Bu soruyu kendinize sürekli hatırlatırsanız, rüyanıza da mutlaka yansıyacaktır ve farkındalığınız yükselecektir.

3) Mutlaka bir rüya günlüğünüz olsun.

Görmüş olduğunuz rüyaları mutlaka not alın. Başucunuzda bir kalem ve defteriniz eksik olmasın. Yatmadan önce mutlaka rüya defterinizi okuyun, rüyalarınızın detaylarını gözünüzde canlandırmaya çalışın. Bu sayede uykuya daldığınızda, aynı rüyayı görebilir ve ben bunu görmüştüm gibisinden bilincinizde uyanma meydana gelebilir. Mutlaka rüyalarınız üzerinde kafa yorun, düşünün. Ben bugün bu rüyayı neden görmüş olabilirim, rüyamda ne hissettim mutlu muydum korkuyor muydum bu detayları hatırlamaya çalışın.

4) Neden Lucid rüya görmek istiyorsunuz, amacınızı belirleyin.

Uzun zamandır görmek istediğiniz bir insanı mı görmek istiyorsunuz, hiç gitmediğiniz bir şehre mi gitmek istiyorsunuz, okyanuslara açılmak mı istiyorsunuz yapmak istediğinizi belirleyin. Eğer lucid rüya için kesin bir hedefiniz olursa, hayaliniz olursa beyniniz size bu hayali gerçekleştirmeniz için yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019