Herkes için Bilgi

NLP nedir? NLP ne işe yarar?

27.03.2019
NLP nedir? NLP ne işe yarar?
Reklam

NLP nedir?

        NLP kelimesi (Neuro Linguistic Programming) , zihin ve düşünce biçiminde, dilimizi nasıl kullandığımızın keşfi ile hedefe varmamız için oluşturulan davranışları programlama şeklidir. Açılımındaki kelimeler tek tek çok özel kavramlar içermektedir. Neuro, zihnimizi işaret eder. Duyularımızın yardımıyla görürüz, işitiriz, koklarız, tadarız ve hissedebiliriz; bunların sayesinde de çevremizdeki her canlı ile iletişim kurarız. Linguistic ise çevremizle kurduğumuz iletişimin sözlü ya da sözsüz dilini temsil etmektedir. Programming, kişisel yazılımdaki programımızı anlatır. Bu program, içerisinde iyileştirmeyi, değişimi ve dönüştürmeyi barındırır ve NLP, sürekli yanı başımızda olan, yer kaplamayan, sezgisel, kendine güvenen, uyumlu, yargısız, başarılı, çalışkan, güvenli ve sürekli çözüme götüren bir yöntemdir.

NLP çalışması bireysel olarak, kişiye yönelik yapılabileceği gibi kurumsal firmalarda şirket içi eğitimlerde de zaman zaman kullanılmaktadır. Bu teknik öncelikle bize zihnimizin nasıl çalıştığını, dış dünya ile nasıl iletişim kurduğumuzu ve bu iletişimi gerçekleştirirken bilinçaltımızın bize neler yaptırdığını gösterir. Bir bilgisayara fazla yükleme yapıldığında nasıl format atılması gerekiyorsa zihnimize de format atılması gerekiyor çünkü bilinçaltımız bir çöplük gibidir. Doğum ile başlayan ve yıllarca yaşamın içerisinde devam eden negatif yükler beynimizde ve ruhumuzda bir ağırlık yaratmaktadır. Yaşamında öncelikle kendini, sonrasında da birçok şeyi değiştirmek isteyen, hayatından memnun olmayan, bir şeylerin ters gittiğini hisseden insanlar için NLP, açılmaya hazır beklenen bir sihirli kutudur.

NLP ne işe yarar?

      Daha önce yapmış olduklarınızla, yapacaklarınız ve yapmak istedikleriniz ile NLP bir hayali gerçeğe dönüştürülebilir. Kısıtlayan, korkutan konularda, kötü alışkanlıklarda, hayatın içerisindeki her türlü kavramda uygulanabilen bu program, insanlara yeni davranış seçeneklerinin oluşturulmasında rol oynar ve bu sayede yaşam enerjisinin de yeniden keşfedilmesine destek olur. Eğer kişi, NLP’ yi gerçekten içselleştirebilir, kendine uygun bir yöntem olarak görebilirse mucizeler yaratabilir. Duygu, düşünce ve davranış kalıpları değiştirilebilir ve değişimin memnuniyeti ile danışan da hedefine ulaşır. Bu programda en önemli olan gerçekten istemektir. NLP, kendimizde ve çevremizde değiştirmek istediğimiz her şeye öncülük yapar ve insanlara beynini, bedenini, hislerini nasıl kontrol etmesi gerektiğini öğretir.

NLP Teknikleri nelerdir?

       NLP’yi hayatımızda uygulamaya başladığımızda yardımcı olacak 13 adet varsayıma sahip olsa da temelde örnek vererek özetleyebileceğimiz dört teknik vardır;

1- Dışarıdan Gözlem

İnsanlar bir başkasına bakarak çok kolaylıkla anlam yükleyebilir. Sevebilir, sevmeyebilir, eleştirebilir fakat konu kendi durumu olduğu zaman bunları yapmak çok daha zorlaşır. Bu yöntem aynalama yöntemini andırır ve zamanı durdurmak gibi, yaşadığımız kötü durumları da durdurabilmeyi gösterir. Dışarıdan gözlem yöntemi ile NLP kendinize başka bir çerçeveden bakmayı öğretir ve egzersizleriyle olumsuzu olumluya çevirmeye destek olur.

2- İçeriği Değiştirme

İnsanlar bir başkasına bakarak çok kolaylıkla anlam yükleyebilir. Sevebilir, sevmeyebilir, eleştirebilir fakat konu kendi durumu olduğu zaman bunları yapmak çok daha zorlaşır. Bu yöntem aynalama yöntemini andırır ve zamanı durdurmak gibi, yaşadığımız kötü durumları da durdurabilmeyi gösterir. Dışarıdan gözlem yöntemi ile NLP kendinize başka bir çerçeveden bakmayı öğretir ve egzersizleriyle olumsuzu olumluya çevirmeye destek olur.

3- Çapa

NLP’de sıklıkla kullanılan Çapa yöntemi hislerin anında değiştirilmesine yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Ağlayan bir bebeğin, çıngırağının sesini çıkararak ağlamasına son vermeye ve dikkatini daha güzel bir şeye çekmeye benzer. Kişinin olumsuz hissettiği duyguyu ya da olayı derinleştirerek tekrar yaşaması sağlanır ve ardından bambaşka ve ona iyi gelecek başka bir olay konuşulur. İşaret ve başparmak yardımı ile yapılan bu uygulama, tekniğini uzmanından öğrendikten sonra kişinin kendi kendine de rahatlıkla yapabileceği bir yöntemdir.

4- Uyum

Bir kişinin, karşısındaki bir kişinin fizyolojik özelliklerini, psikolojik durumunu ve düşünme sistemini anlamasına yardımcı olur. NLP’de uyum süresinde, bir insanın diğeriyle konuşurken kullandığı cümleleri hangi kelimeler ile ifade ettiği çözmeye çalışılır; çünkü kullandığı kelimeler o kişinin işitsel, görsel ya da dokunsal kökenli olarak düşündüğünü bize gösterir. Bu yöntem özellikle ikili ilişkilerde nasıl bağ kurulacağı konusunda yardımcı olur.

Nasıl NLP Uzmanı Olurum?

         Öncelikle bir kişinin NLP uzmanı olabilmesi için bedenen ve ruhen dengede kalması ve kendi sorunlarını çözme yetisine sahip olması gerekmektedir. Danışan tarafından anlatılan bilgileri önyargısız ve tarafsız dinlemesi ve yorumlaması çok önemlidir. Ancak öğrenme ve sindirme sürecini başarıyla tamamlayan birisi başkalarına fayda sağlayabilir. Ana dilini doğru kullanması lazım ve en önemlisi NLP’yi kendi hayatında uygulayabilmelidir. NLP Uzmanı olmak isteyenler bütün tekniklere hakim olmalıdır ve mutlaka sertifika programlarına katılarak, serfitikalı uzman olmalıdır.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019