Herkes için Bilgi

Cardano (ADA) Nedir? Nasıl Alınır?

22.07.2021
Cardano (ADA) Nedir? Nasıl Alınır?

Cardano (ADA) kripto para piyasalarına yeni adım atmış bir modeldir. Özellikle 2015 yılından itibaren çalışmalarına başlanan bu yeni kripto para birimi piyasalara ilk defa 1 Ekim 2017 tarihinde çıktı.

Cardano’yu (ADA) diğerlerinden ayıran en temel özelliği ise mükemmel güvenlik felsefesi ile çalışma prensibidir. Her kripto para gibi merkezsiz ve tamamı ile açık kaynak kodlu bir para birimidir. Ama onu diğerlerinden ayıran gelişmiş güvenlik özelliği sayesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA) bir kripto para birimidir. Tıpkı Bitcoin, Ethereum ve diğer bilinen kripto para birimleri gibi merkezsizlik ve gizlilik prensibi ile çalışan açık kaynak para birimidir. Cardano (ADA) bilim felsefesine yakınlığı ve araştırma insanlarına yakınlığı ile bilinen bir para birimidir.

Cardano (ADA) ekibi içerisinde uzman araştırmacılar, ekonomistler, yüksek mühendisler vardır. Onu özel kılan bir diğer özelliği ise bilime ve bilim insanlarına yakın olmasıdır.

Cardano (ADA) Ne İşe Yarar?

Cardano (ADA) tıpkı diğer para birimleri gibi alışveriş yapabilmenize yarar. Hem reel dünyada hem de sanal dünyada kullanılabilen Cardano (ADA), sadece bir sanal para birimi değil aynı zamanda fiziksel yaşamlarımızın içerisine de girmeye başlıyor.

Artık sanal ortamın tek para birimi neredeyse kripto para oldu. Özellikle derin ağ içerisinde hükümetlerin bastığı para birimleri yerine kripto para kullanılıyor. Gelecekte de benzer şekilde kripto paraların en sık kullanılan para birimi olması olası bir durum.

Cardano (ADA) Nereden Alınır?

Cardano (ADA) artık global bir para birimidir. Bu nedenle bu para birimini satın alabileceğiniz onlarca farklı kripto para birimi var. Siz de kendi kullandığınız bir kripto para borsası içerisinden Cardano (ADA) satın alabilirsiniz. Cardano (ADA) satın alabileceğiniz bilinen kripto para borsaları şu şekildedir: Paribu, Btcturk, Bitexen, Coinbase, Binance, Binancetr, Huobi, KuCoin, Kraken.

İçerik  Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Cardano (ADA) Nasıl Alınır?

Cardano (ADA) satın alabilmeniz için paribu.com üzerinden görsellerle anlatım yapalım. Öncelikle paribu.com üyeliğiniz yok ise paribu.com adresine giderek;

Resim2

Sağ üst tarafta bulunan “Giriş Yap” sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak:

Resim3

Üye olmak için yukarıdaki istenen tüm bilgileri girmeniz gerekiyor. Tüm bilgileri girip hesabınızı oluşturduktan sonra hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Resim4

Giriş yaptıktan sonra ise okla gösterilen bölümden (İlk Aşamada Bitcoin Olacaktır) Cardano (ADA) seçimi yapmalısınız. Daha sonrasında ise:

Resim5

Oklarla gösterilmiş üç bölümü doldurarak “Alış Emri Ver” sekmesine tıklamanız halinde alış emrini verecektir. Ancak yeterli bakiyeniz yoksa Paribu hesabınıza bakiye yüklemeniz gerekir. Bakiye yükleyebilmek için ise:

Resim6

Ana sayfada bulunan (Yukarıdaki Görsel) “Cüzdan” sekmesine tıklamalı ve ilgili sayfayı açmanız gerekir. Daha sona açılan sayfada aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa açılacak. Okla gösterildiği gibi “Yatır” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Resim10

Yatır sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki görseldeki gibi bir panel çıkacak karşınıza. Burada Paribu’nun banka hesabı görünüyor. Bu banka hesabına TL olarak para yatırmanız gerekiyor. Daha sonra bakiyeniz otomatik olarak eklenecektir. Paribu’ya kayıt olurken hangi ad soyad ile kayıt olduysanız banka hesabınızın da o isimle açılmış olması gerekiyor. Paribu sistemi isimleri otomatik olarak tanıyor ve yatırdığınız paranızı bakiye olarak Paribu panelinize ekliyor.

Resim11

Cardano (ADA) Kurucusu Kim?

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson’dur. Cardano (ADA) sadece bu ismin geliştirmesi sonucu değil IOHK isimli şirketin geliştirmesi ile meydana çıkmış bir kripto para birimidir. Cardano (ADA) arkasında sadece belirli isimler değil aynı zamanda vakıflar yer alıyor. Bu nedenle en az Bitcoin kadar güvenli bir para birimi olduğunu ifade etmekte fayda var.

Cardano (ADA) Neden Artıyor?

Cardano (ADA) tıpkı diğer para birimleri ve altın rezervleri gibi talep artışına müteakiben fiyat artışı gösteriyor. Bu sadece Cardano’ya (ADA) özgü bir durum değil, dünyanın tüm para birimleri ya da diğer yatırım araçları da benzer şekilde artış göstermektedir. Yatırımcı Cardano’ya güveniyor ve yatırım yapıyorsa talep artışı sebebi ile artış normaldir.

İçerik  Bitcoin'in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir ?

Cardano (ADA) Hangi Ülkenin?

Cardano (ADA) Japonya’ya ait bir kripto para birimidir. Japon mühendisler, Japon vakıflar ve Japon iş adamları tarafından geliştirilmektedir. Farklı ülkelerden yatırımlar olsa da menşei Japonya’dır.

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019