Herkes için Bilgi

Swap Nedir? Neden Swap Tercih Edilir?

02.04.2019
Swap Nedir? Neden Swap Tercih Edilir?
Reklam

Swap Nedir? Neden Swap Tercih Edilir?

Ekonominin gündemi her geçen gün daha yoğun bir hale geliyor. T. C. Merkez Bankası’nın döviz kuruna müdahalesi ya da faiz artırımı / azaltımı gibi ekonomik terimlerin zihinlerde bıraktığı soru işaretleri devam ederken, yeni bir ekonomik terim daha ortaya çıktı. Son günlerde Google’da en çok aranan kelime olan bu terimin adı swap.

Swap Nedir? Finansal Açıdan Ne İfade Eder? 

İnsanlar tarafından cevabı oldukça merak konusu olan swap nedir, swap neden tercih edilir, swap oranı ne demektir? gibi sorular bugünlerde gündemi bir hayli meşgul ediyor? Swap kelimesinin sözlük anlamı değiştirme, takas yapma veya değiş-tokuş yapmadır. Swap işlemlerinin finansal açısından anlamı türleri birbirinden farklı olan borçların ve diğer finansal araçların kendi aralarında değişimi şeklinde açıklanabilir. Diğer yandan, swaplar, piyasadaki nakit akışının yönünü değiştirmek amacıyla uygulanan finansal araçlar olarak da izah edilebilir. Swap işlemleri, döviz kurları, sabit veya değişken faiz oranlı ödemeler, emtia fiyatları veya hisse senedi piyasalarına bağlı olarak işlem görebilirler. Swaplar, aslında bir sözleşme türü olmasına karşın; opsiyon ve vadeli işlem sözleşmeleri gibi borsa piyasasında işlem görmek yerine tezgah üstü piyasalarda işlem görürler. Swap işlemleri, aynı zamanda yüksek getiriye de sahiptir. Ekonomik piyasalarında genel olarak döviz ve faiz swap işlemleri tercih edilir.

Swap Oranı Nedir? 

Swap oranı, herhangi bir alıcı tarafından kısa vadeli ve dalgalı piyasalara karşılık olarak talep edilen sabit bir orandır. Bu oran, birbirinden farklı swap türleri için uygulanır. Piyasada işlem gören bir paritedeki iki farklı para birimine ait faiz oranları arasında meydana gelen fark, swap oranı olarak açıklanabilir. Swap oranı işlemlerinde, sabit oranlı bacağa ait nakit akışı işlem yapıldığı zaman belirlenir. Değişken oranlı bacağa ait nakit akışı ise, sıfırlama tarihlerinde periyodik bir şekilde tespit edilir. Örneğin, forex piyasasındaki işlemler 2 gün valörlü olduğundan dolayı, Çarşamba günü yapılan swapların sonucu 3 gün sonra hesaba yansır. Böylece, bu swap işlemleri arasından hafta sonuna denk gelen işlemler, hafta içinde uygulanmış olur.

Swap İşlemler Neden Tercih Edilir?

Swap işlemlerinin karşılıklı taraflar arasında tercih edilmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 •  Swap işlemleri uygulanmasında temel amaç, döviz kurları ve faiz oranlarında yaşanan değişimler sonucu ortaya çıkan riskleri en aza indirmektir. Swap işlemlerinin uygulanması bu nedenle ihracat ve ithalat yapan şirketler için hayati bir durumdur. Swap işlemler, genellikle döviz kurlarında yaşanan sert dalgalanmalar süresince yatırımcıların riskini azaltmaya yarayan çok önemli bir araçtır.
 •  Değişken özelliğe sahip faizli kredi geri ödemelerine bağlı olarak oluşabilecek risklerden korunma veya riskleri azaltma ihtiyacı.
 •  Yatırımcıların hedefleri ya da geri ödeme senaryolarında meydana gelen değişiklikler.
 •  Mevcut ya da alternatif konumda bulunan nakit akışlarına geçiş esnasında maddi faydanın artması.
 •  Swap işlemler, karşılıklı sözleşme tasarılarının hazırlanması ve yapılandırılması konusunda büyük esneklikler sunar. Bu esneklikler sonucu farklı amaçlar sunan çeşitli takas versiyonları üretilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019