Herkes için Bilgi

Bir Zamanlar Türkiye’de Atari Salonları

17.03.2019
Bir Zamanlar Türkiye’de Atari Salonları
Reklam

80’li yılların başından itibaren ülkemizde Atari salonlarının ortaya çıkması özellikle ortaokul ve lise çağındaki gençlerin vakitlerinin önemli bir bölümünü burada geçirmelerine sebep oldu. Bu salonların cazibesine kapılan öğrencilerin pek çoğu sabah evlerinden okula gitmek üzere çıkmalarına rağmen bütün günlerini Atari salonlarında geçiriyorlardı.

Atari salonları aileler tarafından önemli bir tehlike olarak görülmekteydi. Bu tehlike hem maddi açıdan hem de çocukların eğitim hayatları açısından büyük bir tehditti. Bunun farkına varan aileler kendince önlemlerini almaya çalıştılar. Ancak çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenemeyen ailelerin ise yapacakları pek bir şey yoktu. Çocukları bütün harçlıklarını bu salonlarda harcıyorlar, bununla birlikte derslerinden de geri kalıyorlardı.

Atari salonları furyası 80’lein başından 90’lı yılların ortalarına kadar sürdü. 90’lı yılların ortalarından itibaren bilgisayarların da yavaş yavaş evlere girmesiyle bu salonlara olan ilgi biraz düşmeye başladı. Aynı dönemlerde devlet de bu salonlar için çeşitli yaptırımlar uygulamaya başladı. Atari salonları ülkemizde yıllardan beri yasak olan casinoların değişik bir versiyonuydu. Belki bir kumar oynanmıyordu ama temelinde para veriliyordu ve her defasında kazanan işletme sahibi oluyor. Bu tek taraflı bir kumardı.

Kötü Bir İzlenim Bırakıyordu

Atari salonları ortam olarak da çok göz alıcı değillerdi. İçeride 16 yaşından ufak çok fazla çocuk görmek mümkün. Üstelik bu çocuklar arasında okul çağında olmayanlar dahi vardı. Bu çocuklar sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkıp tüm günlerini hiç paraları olmadan bu salonlarda geçirip başkalarından jeton isterlerdi. Muhtemelen anne ve babaları çalıştıkları için sabah işe giderler ve çocuklarının bu salonlara geldiklerinden de haberleri olmazdı.

90’lı yılların sonunda bu sefer oyun konsolları piyasaya çıktı. Bunların öncüsü olan PlayStation bir bakıma Atari salonları döneminin de biraz daha modernleşmesine vesile oldu. Artık salonlardaki kocaman gürültülü makineler yerlerini ufak PlayStation cihazlara bıraktılar. Bu tarihten sonra PlayStation salonları olarak adlandırılan salonlar da hayatımıza girdi. Atari salonlarına nazaran çok daha modern ve nezih bir ortam sunan bu salonlarda saat hesabı üzerinden para ödeniyor ve istenirse meşrubat, kahve ya da atıştırmalık yiyecek hizmetlerinden de faydalanmak mümkün oluyordu.

Günümüzde PlayStation salonları hala faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bununla birlikte internet cafelerde de insanlar bilgisayar oyunları oynayabiliyorlar. Atari salonlarına çok geç bir şekilde getirilen 16 yaş sınırlaması ise PlayStation salonlarında mevcut değil. Bunun en önemli sebebi ise burada verilen hizmetin sürekli olarak denetlenerek çok daha yasal bir çerçeve içinde sunulması.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019