Herkes için Bilgi

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

10.03.2021
Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin birkaç yıldır gündemden düşmeyen ve aynı zamanda sürekli konuşulan konulardan bir tanesidir. Bitcoinin yükselişi gerçek anlamda pek çok kişiyi zengin etmiştir. Ancak bitcoin gündemden düşmesede yinede insanların kafasında bitcoin nasıl üretilir, Bitcoin madenciliği nasıl yapılır (mining) gibi sorular vardır. Bu yazıda bitcoin madenciliği nedir, nasıl üretilir ve üretim teknikleri olarak konuyla alakalı detaylı bilgiler verilecektir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği yani mining, bitcoin piyasasının içinde bulunan finansal işlemleri onaylamak, transferleri gerçekleştirmek ve yeni Bitcoin’ler üretebilmek için yapılır. Blokchain teknolojisi temelde merkezi olmayan bir sistemle çalışır ve Bitcoin madenciliği yaparak en hızlı blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcılara ödül verir. Blockchain teknolojisinde üretilen her bir yeni bitcoinde oluşan blokların zorluk seviyeleri artmakta ve bundan ötürü madencilik (mining) için çok güçlü işlemcileri olan bilgisayarlara sahip olmak gerekmektedir. Piyasada bulunabilecek en fazla Bitcoin sayısı 21 milyondur ancak en tepe noktasına ulaşılsa bile yinede Bitcoin madencilerine ödül olarak Bitcoin verilmeye devam edecektir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliğinin yapılabilmesi için her şeyden önce bir internet bağlantısına ve gerekli olan donanım ile sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Bitcoin madenciliği, üretilmiş olan blokların şifrelenmiş hallerini oluşturmak ve bunu onaylamak mantığıyla çalışır. Bu bahsedilen bloklarda Bitcoin sisteminde yapılan finansal işlemler bulunmaktadır. Şu anda Bitcoin madenciliği ASIC cihazlar aracılığıyla yapılmakta. Bitcoin madenciliği yapabilmek için birden fazla yol bulunmakta. Bunlardan bazılarının donanım ile madencilik yapmak, cloud mining ile madencilik yapmak ve bilgisayar ile madencilik yapmak olduğunu söyleyebiliriz.

Donanım İle Bitcoin Madenciliği Yapmak

Şu anda Bitcoin üretimini sürdüren ve Bitcoin madenciliğinden en fazla kar getiren madencilik tipi donanım ile bitcoin madenciliği yapmaktır. 2010 ile 2013 yılları arasında bilgisayar ile üretim yaygınken şu anda ASIC cihazlar ile üretim yapılabiliyor. ASIC cihazlar belirli bir uygulamaya tümleşik olarak çalışan devrelere verilen addır. Yani sadece kullanılmak istenen alan için üretilir ve kullanılırlar. Günümüzde aylık 0.16 Bitcoin kazanabileceğiniz bir ASIC cihazını ortalama 1000 dolarlık bir maliyetle elde edebilirsiniz. ASIC cihazlarına fiyatları 500 dolardan başlayan Dragonmint, Antminer ve Avalon örnek gösterilebilir.

İçerik  Instagram’da Takipçi Artırmanın Yolları Nelerdir?

Cloud Mining İle Bitcoin Madenciliği Yapmak

Bitcoin üretmek için gerek donanım maliyetleri gereksede bu donanımlar çalıştığı sürede tüketilen elektriğin maliyeti oldukça fazladır. Kişinin bütün bu gerçeklere bakıp Bitcoin madenciliğinden ümidini kesmesi gerekmez. Çünkü cloud mining sayesinde elinizde 100 dolar varsa bu parayla bile bitcoin madenciliği yapmak mümkün. Cloud yani bulut tabanlı ve birden fazla cihazın bulunduğu web servislerine kayıt olarak online bir şekilde cihaz gücü kiralayabilir ve bu cihaz aracılığı ile Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Cloud mining servisi sunan platformlara Genesis-mining, Hashflare ve Türk girişimi olan S4mining örnek gösterilebilir. Günümüzde Bitcoin üretimi zorlaşmış olsada yinede cloud mining servislerine yatırım yapmak donanımlar üzerinden bitcoin madenciliği yapmaya nazaran daha az maliyetli olduğu söylenebilir.

Bilgisayar Aracılığı İle Bitcoin Madenciliği Yapmak

İnsanların en çok merak ettiği Bitcoin madenciliği türü bilgisayar ile madencilik yapmaktır. Her ne kadar 2010 ile 2013 yılları arasında bilgisayar ile Bitcoin madenciliği yapmak kazançlı bir iş olsada günümüzde bilgisayar madenciliği üzerinden yılda ortalama 2-3 lira kazanabilirsiniz. CPU ile bitcoin madenciliği devri bitti. Günümüzde GPU’ların CPU’lardan kat kat daha verimli ve etkili olduğu görüldüğü için GPU üzerinden madencilik yapılmakta ve ekran kartları yok satmaktadır. Bundan ötürü bilgisayar ile bitcoin madenciliği yapmanız tavsiye edilmez. Bilgisayar ile bitcoin madenciliği yapmanızı sağlayacak uygulamalara Computta, Nicehas ve Minergate örnek gösterilebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019