Herkes için Bilgi

Domain (Alan Adı) Nedir? Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

02.06.2019
Domain (Alan Adı) Nedir? Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain yani diğer bir deyişle alan adı; web sitenizin internette var olan adıdır. Kullanıcılar bu ad sayesinde sitenize kolaylıkla ulaşmaktadırlar. Bir web sitesi kurmak istiyorsanız muhakkak bir alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Kurmuş olduğunuz web sitenizin sahip olduğu domain’in başarılı olması siteniz açısından çok önemlidir. Peki, başarılı bir domain belirlerken nelere dikkat edilmelidir?

Düşünün

Bir web sitesi kurmak emek ister. Bu web sitesinin temel yapı taşlarından biri olan alan adını belirlemek için de emek harcamalısınız. İki gün sonra pişman olacağınız bir alan adı tercih etmemek için iyice düşünmelisiniz ve araştırmalar yapmalısınız.

Web Siteniz ile Uyumlu Tercihler Yapın

Başarılı bir domaine sahip olmanın en önemli noktalarından biri domain’iniz sitenizin ile uyumlu olmasıdır. Örneğin; sağlık ile ilgili bir web sitesi kurmak istiyorsunuz. Ancak domaininizi hukuksal bir terim olarak belirlediniz. Bu noktada içeriğiniz ile domain’iniz son derece uyumsuz olacaktır. İnternette sağlık ile ilgili bir şeyler arayan kişiler web sitenizin adını gördüğünde, sitenizin hukuk ile ilgili bir site olduğunu düşünebilir ve siteye giriş yapmaktan vazgeçebilir. Ya da hukukla ilgili bir şeyler arayan kullanıcılar sitenize girdiklerinde hayal kırıklığı yaşayabilirler.

Uzun Uzadıya Adlardan Uzak Durun

Domaininiz, kişilerin internete yazacakları adreslerdir. Bu yüzden domaininiz ne kadar kısa olursa o kadar kolay hatırlanabilir. Böylelikle, bir defa web sitenize giren bir kişi ikinci defa sitenize girmek istediğinde pek fazla zorlanmayacaktır. Ancak uzun uzadıya bir domaine sahip olan web siteleri, kullanıcılar tarafından biraz zor hatırlanmaktadır. Bu da kullanıcının siteye ikinci defa girme ihtimalini düşürmektedir.

Okunabilir ve Anlaşılabilir Tercihler Yapın

Alan adı seçerken karışık adlardan uzak durun. Örnek vermek gerekirse, sadece Türklere hitap eden Türkçe bir web siteniz varsa alan adınızı anlaşılması güç olan başka dillerden tercih etmemeye özen gösterin. Çünkü, alan adında kelimeler arası boşluk olmadığı için o dili bilmeyen bir kişinin alan adınızı anlaması zor olabilir. Bu yüzden rahat okunabilen ve anlaşılır olan alan adları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, sayılar ve tireler kullanarak alan adınızı karışık hale getirmemelisiniz.

İçerik  Hosting Nedir? Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özgün Olun

Domain tercihi yaparken mümkün oldukça özgün olmaya özen gösterin. Başkasına ait olan bir alan adının aynısını kullanıp sonuna ‘1’ gibi rakamlar eklemeyin. Ya da arasına tire koyup birebir aynı alan adını kullanmayın. Bu durum, diğer web sitesi ile karışmanıza sebep olabilir. Hem de başkasına ait olan bir şeyi taklit etmek etik olmayacaktır. Siz kimsenin tercih etmediği, farklı alan adlarına odaklanın.

Akıllarda Kalın

Kullandığınız alan adlarının akılda kalıcı adlar olmasına özen göstermelisiniz. Unutulmayacak, çarpıcı isimler tercih etmeye odaklanmalısınız. Bunu yaparken yukarıda bahsettiğimiz maddelere de dikkat etmelisiniz.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019