Herkes için Bilgi

Hosting Nedir? Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

23.05.2020
Hosting Nedir? Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting, site yönetimi ve kullanıcı deneyimi için oldukça önemli bir unsurdur. Hangi hosting firmasından hosting aldığınız kadar hangi hosting çeşidini aldığınız da önemlidir. Bu nedenle hosting seçerken dikkatli olmak gerekir. Peki hosting seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Hosting Alanı

Şüphesiz bir hosting alırken hostingin baktığımız ilk özelliği web alanıdır. Her hosting çeşidinin kendine özgü bir web alanı vardır. Bu web alanı sitede bulunan resimler, videolar ve yazılar gibi birçok dosya türünün saklandığı yerdir. Bir bilgisayarın nasıl kendine ait bir hafızası var ve verilerini bu alanda depoluyorsa siteler de aynı şekilde böyle bir alana sahiptir. Eğer açacağınız sitede çok büyük dosyalar saklamanıza gerek yoksa aynı şekilde büyük web alanlı bir hosting almanıza gerek yoktur. Siteniz için ilk başlarda küçük web alanlı hosting almalı ve site büyüdükçe bu web alanını genişletmelisiniz. Bir web sitesi hostingi ancak bu şekilde verimli kullanılabilir.

Hosting Trafik Kapasitesi

Sitenize belli bir trafik yani kullanıcı girişi olacaktır. Siteniz bu kullanıcı girişlerini kaldıramayabilir ve çökebilir. Sitenizin çökmesi sonucunda da kullanıcılara hizmet veremeyebilirsiniz. Bu nedenle hosting seçerken sitenin kullanıcı trafiğini kaldırabilirliğini kontrol etmelisiniz. Eğer hosting trafiği sizin sitenizi kaldırmaz ve site çökerse siteniz anlık olarak arama motorlarında alt sıralara düşebilir. Bu nedenle hosting geçerken trafik miktarına önem vermek gerekir.

Subdomain Sayısı

Subdomin web sitenizin alan adından önce gelen bölümü temsil eder. Örneğin blog.domain1.com linkinde blog, subdomain bölümüdür. Bu bölüm sitenizin çoklu işlevler için kullanılmasını sağlar. Bu linkte de görüldüğü üzere domain1 alan adı için bir blog bölümü açılmış ve bu blog bölümü blog.domain1.com şeklinde ayrılmıştır. Subdomain sayısı, özellikle seo çalışmaları için oldukça önemli bir konudur. Önemli olmasının sebebi ise subdomain kullanımının kullanıcılara ulaşmak için iyi bir yöntem olmasıdır. Sitenizde subdomain kullanmanız sizi Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkartacağı gibi kullanıcı deneyimini artırmada da oldukça etkili olacaktır. Bu nedenle bir hosting alırken Subdomain sayısının beklentileri karşılayabilecek durumda olması gerekmektedir.

İçerik  Sanal Madenciliğe Yeni Başlayacaklar için Ayrıntılı Ethereum Madenciliği

E-Mail Sayısı

E-mail, çoğu web site kullanıcısı için önemli bir konudur. Her hosting çeşidinin e-mail açma kapasitesi vardır. Örneğin bir hostingde 100 e-mail açma sınırı varken başka bir hostingde 1000 e-mail açma sınırı olabilir. Eğer siteniz kullanıcılar ile etkileşimli olacaksa e-mail sayısı oldukça önemli bir unsurdur. Eğer e-mail sayısı kullanıcı sayısını karşılayamazsa kullanıcı deneyimi olumsuz etkilenmiş olur. Olumsuz kullanıcı deneyimi de sitenizin gelişimini oldukça kötü etkileyecektir. Bu nedenle hosting alırken e-mail sayısı yüksek hostinglere yönelmelisiniz. Tabi sitenizin kullanıcılar ile etkileşime girmesine gerek yoksa hostingdeki e-mail sayısı pek de önemli değildir.

Hosting firması

Bir hostingin hangi firmadan alındığı önemli değildir, gibi bir cümle kullanmak doğru olmaz. Bunun nedeni ise hosting firmalarının farklı kalite seviyelerinde hizmet vermeleridir. Bazı hosting firmaları kullanıcı odaklı olurken bazıları sadece kazanç odaklı olmaktadırlar. Ayrıca her hosting firmasının kendine özgü politika ve kampanyaları vardır. Hatta bazı hosting firmalarından hosting alırken hediye domain alma ihtimaliniz de vardır. Tabi bu hediyelere kanarak kötü hosting firmaları ile çalışmamak gerekir. Bu nedenle hosting firması hosting seçiminde oldukça önemlidir.

Site veri tabanı

Hosting seçerken sitenizin veritabanına uyumlu hostingler seçmelisiniz. Hostinglerde veritabanları MySQL ve MsSQL olarak iki kategoriye ayrılmıştır. MySQL veritabanı, PHP dili ile tasarlanmış siteler içindir. MsSQL veritabanı ise .ASP ve .AXPX dili ile tasarlanmış web siteleri için uygundu. Bu veritabanlarından sitenize uygun olanı seçmeli ve bu doğrultuda hosting almalısınız.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019