Herkes için Bilgi

İnternetin Karanlık Yüzü Dark Web ve Deep Web Nedir?

07.03.2019
İnternetin Karanlık Yüzü Dark Web ve Deep Web Nedir?
Deep Web (Karanlık Web) ve Dark Web (Derin Web) nedir? Bu iki ağ türü, adı üstünde internet’in karanlık ve derin kısımlarını ifade eder. İnternet’in görünmeyen ve pek fazla bilinmeyen bu iki karanlık yüzü aslında aynı gibi görünse de aralarında küçük farklılıklar vardır.

 

Deep Web (Derin Web) Nedir? Dark Web Nedir?

Deep Web Nedir? Deep Web, arama motorları tarafından bulunamayan bütün web sayfalarını belirten bir terimdir. Diğer yandan Dark Web (Derin Web) şifrelendikten sonra özel tarayıcılar aracılığıyla bazı kullanıcıların erişimine açılmış olan ve yine aynı tarayıcılar sayesinde erişim imkanı sağlayan sitelerdir. Aslında, dark web’ler de bir deep webdir. Deep Web’ler, normalde arama motoru indeksleri içerisinde yer almaz, ancak bunlar kullanıcıların şahsi şifreleri ile ulaşabildiği sayfalardır. Deep Web’e Google, Bing, Yahoo, ya da başka arama motorları kullanılarak erişim sağlanamaz. Sanıldığı gibi bütün deep web sayfaları tehlikeli değildir. Çevrimiçi banka hesabı korumalı sayfaları ve e-posta hesap içerikleri, birer deep webdir. Kişisel bilgilerin yer aldığı ve özenle korunması gereken bu sayfalar deep web ortamında oldukları için bu sayfalara istenmeyen kişilerin erişimi engellenmiş olur. Bu da kişisel bilgilerin güvenli olması anlamına gelir.

 

Dark Web (Karanlık Web) Nedir? Dark Web Neden Daha Çok Tehlikelidir?

Dark Web nedir? Dark Web, çoğunlukla şifrelenmiş bir ağ üzerinde yer alan ve Google, Bing, Yahoo veya diğer arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında ulaşılamayan web sitelerine verilen addır. Dark Web’de bulunan sitelerin çoğu, Tor şifreleme aracı yardımıyla kimliklerini gizleyebilirler. Öte yandan, Dark Web aslında internetin illegal ağıdır. Çünkü bu ağlarda devlet sırları, önemli insanları ait bilgi ve belgeler, çocuk cinsel tacizleri, uyuşturucu satıcılığı, +18 müstehcen içerik, kumar, illegal cinayet görüntüleri ve daha birçok yasal olmayan içerik bulunur. Dark web üzerindeki sitelere herkes erişebilir. Fakat, sitelerin arkasındaki kişi veya kişileri bilmeniz gerekir. Dark Web aracılığıyla dolandırılır veya kişisel bilgileriniz çalınırsa hiç kimseyi bu konuda sorumlu tutamaz ya da şikayetçi olmazsınız.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019