Herkes için Bilgi

NFT Nedir? NFT Nasıl Oluşturulur?

04.05.2021
NFT Nedir? NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

Değiştirilemez bir jeton (NFT), sanat eserleri gibi benzersiz öğeleri, dijital öğeler olarak temsil edebilen, bir blok zincirinde (dijital kayıt defteri) (blockchain) depolanan bir veri birimidir. NFT’ler, birer kriptografik belirteçtir, ancak Bitcoin, Ethereum ve benzeri birçok ağ veya hizmet belirteci Kripto para birimlerinin ve coinlerinin aksine, NFT’ler karşılıklı olarak değiştirilemezler.

NFT Nasıl Oluşturulur?

Bir NFT, bir sanat eseri gibi bir dosyanın, belgenin OpenSea, Rarible ve KnownOrigin gibi bir NFT dijital açık artırma pazarlarına yüklenmesiyle oluşturulur.

Bu, dijital deftere kaydedilen dosyanın, dijital sanat eserinin Kripto para birimi ile satın alınabilen ve aldıktan sonra satılabilen NFT olarak kopyasını oluşturur. Bir sanatçı, bir eseri temsil eden bir NFT’yi satsa bile, sanatçı eserin telif hakkını elinde tutabilir ve aynı eserin daha fazla NFT’sini oluşturabilir. NFT’nin alıcısı ise özel erişim elde edemez, ve alıcı “orijinal” dijital dosyanın mülkiyetini de elde etmez.  Belirli bir çalışmayı, dosyayı, eseri NFT olarak yükleyen bir kişinin, kendisinin orijinal sanatçı olduğunu kanıtlaması gerekmez ve yaratıcının izni olmadan NFT’ler için sanatın eserin kullanıldığı çok sayıda durum olmuştur.

NFT’ler sanat eserleri, ses ve video dosyaları ve diğer birçok yaratıcı çalışma biçimleri gibi dijital dosyaları temsil ederler. Temsil edilen bu dijital dosyalar, çalışmalar ve dijital sanat eserleri, istenirse sonsuz bir şekilde yeniden üretilebilir. Bunları temsil eden NFT’ler ise temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılarına sahiplik kanıtı sağlar. Bu blok zincirler bir nevi günümüzde ki noterler gibi çalışır. Ama veriler kağıtlar ya da bir tek sistem yerine binlerce bilgisayarda saklanır.

Ethereum, Bitcoin Cash, Flow, vb. gibi yaygın blok zincirlerinin her birinin NFT kullanımlarını tanımlamak için kendilerine ait Token standartları vardır. Bu standartlar değişkenlik gösterir. İçerikleri ayrıntılıdır.

İçerik  Instagram Mavi Tik Nedir? Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

NFT Kullanımı

NFT, benzersiz bir imzayla çalışan yalnızca bir NFT’yi üreterek dijital bir yaratıcı çalışmanın yapay kıtlığına neden olmak için kullanılabilir. Sanat eserlerinin NFT’leri bu nedenle imzalı eserlere benzer. Bir NFT’nin benzersiz kimliği ve sahipliği, blok zinciri defteri aracılığıyla doğrulanır. NFT’ler, benzersiz bir harf ve sayı dizisini hesaplayan bir algoritma olan kriptografik bir hash işlevi aracılığıyla işlenen meta verilere sahiptir. NFT’ler aynı zamanda birden fazla platformda varlıkla birlikte çalışabilirlik olasılığı yaratmak için de kullanılır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019