Herkes için Bilgi

Sanal Madenciliğe Yeni Başlayacaklar için Ayrıntılı Ethereum Madenciliği

10.03.2021
Sanal Madenciliğe Yeni Başlayacaklar için Ayrıntılı Ethereum Madenciliği

Kripto madenciliği son dönemlerin en popüler para kazanma yöntemleri arasında yer alan bir sistemdir. Oldukça zahmetsiz olan bu yöntem ile çoğu durumda herhangi bir efor sarf etmeden para kazanmak ve kazancı katlamak son derece kolaydır. Her geçen gün daha geniş bir kitleye hitap eteye başlayan Ethereum madenciliği bu anlamda cevapsız birçok soruyu da akıllara getirir. Sisteme yabancı olanların sistemi derinlemesine anlaması amacı ile hazırlanan birçok metinden sistemin detaylarını öğrenmek ve mantığını anlamak oldukça kolay oluyor.

Basit Anlatımla Ethereum Madenciliği Tanımı

En basit hali ile Ethereum madenciliği çözülemeyen rakamsal matematik problemlerinin çözülmesi için hazırlanan sistemler olarak tanımlanabilir. Ethereum madenciliği sistemi temelde bu matematik problemlerini çözme üzerine kurulmuştur. Problemlerin çözüm sürecinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilen sonuçlar bir tür ‘çalışma ispatı’ oluşturur ve bunun sonucunda üreticiler bu çalışmadan kazanç elde ederler. Kripto işçileri çalışma esnasında sağladıkları ispat nedeni ile bu sistemin deyim yerindeyse köşe taşları durumundadır. Bununla birlikte yine çalışmayı sürdüren madenciler bu işlemleri başarılı bir şekilde tamamladıkları için karşılığında ödül alırlar ve yeni işlemler için Token oluşturmakla görevlidirler.

Ethereum Sisteminde Zincir Genişledikçe Kazanç Artar

Ethereum sisteminde madencilerin miktarı ile kazanım oranı bir paraleldir.  Sistem küçükken madenciler azdır ve kazanım bu oranda düşüktür. Ancak istemin büyümesi ile yeni madenciler de ağa katıldıkça kanımı miktarı yüksek olacağı için elde edilecek olan kâr payı ve gelir de o derecede yüksek olur. Madencilik sahiplerinin bu aşamada karın bölünmesi ile zarar edeceğine ilişkin düşünceler olsa da Ethereum’un her geçen gün değer kazanması bu soruları otomatik yanıtlar ve zararın olmayacağını kesin olarak ispatlar. Ethereum’un talebe ilişkin değer kazanması her koşulda madencilere yeni kazanç kapılarını aralar ve kazınım paylarını ve oranlarını düzenli miktarlarda artırır.

Ethereum Madencilikte Blok İşlemler

Ethereum madenciliği gerçekleştirdiği her blok işlemi için yeterli oranda bilgisayar gücü harcar. Elde edilen u güç matematiksel problemlerin çözülmesinde harcanır. Madenciler, bu blokta yer alan meta verileri satın alır. Satın aldıkları bu veriler zaman kodludur ve büyük ile küçük harfe duyarlıdır.  Bu dizi ‘hash’ olarak adlandırılır ve maden sahipleri kendi tanımlarına uygun bir hash bulduklarında bu durum blok işleme olarak kabul edilir. Gerekli eşleşmenin sağlanması halinde diğer düğümlerden de onay beklenir ve böylelikle bu eşleşmenin sisteme eklenebilmesi için bütün ağa yayılması sağlanır.

Bitcoin Madenciliği Mi Yoksa Ethereum Madenciliği Mi Mantıklı?

Bitcoin hala günümüzde en değerli kripto para olma özelliğini koruyor Dünya genelinde en büyük kitleye sahip olan Bitcoin bu anlamda yatırıcılarını oldukça karlı çıkartmayı başarıyor. Ancak Ethereum ile Bitcoin kıyaslandığında ikisi türün de kendine özel farklarının bulunduğu biliniyor. Bitcoin kazanç anlamında oldukça geniş bir sisteme dahildir ama bunun yanı sıra gelişen birtakım problemler bu sistemin çeşitli yollardan zarar görmesine neden olur.

İçerik  Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği ilk olarak ortaya çıktığında yeterince güce sahip bir bilgisayar eşliğinde ya da normal kullanıma uygun bir laptop ile üretime uygun olan bir birimdi. Ancak günümüzde gelişen hami ile rekorlar kıran Bitcoin’i normal bir sistem üzerinden üretmek oldukça zor bir hal aldı. Bununla birlikte ASIC olarak bilinen çeşitli madencilik operasyonlarını içeren adımların da ortaya çıkması ile normal kullanıcıların kar oranları oldukça düştü. Artık günümüzde Bitcoin madenciliği ile ciddi karların elde edilmesi oldukça zor bir hale geldi. Bitcoin son yapılanma ve operasyonların da artması ile sadece yüksek bütçelilerin ve devasa maden şirketlerinin yüksek kar elde edebileceği bir sistem haline geldi. Bitcoin’in hem iyi hem de kötü sonuçları olan bu durumda Ethereum daha uygun bütçeli olması ile çok sayıda insana hitap etmeyi başardı ve hem sistem kurulumu anlamında hem de kazanç anlamında oldukça makul fiyatlar ile alıcı bulmaya başladı.

Ethash Üretimi ve Üretim Masrafları

Ethereum üretimi sistem içerisinde bulunan üreticilerini Ethash adı verilen ve çalışma ispatına uygun olan bir algoritma ile ödüllendirir.  Bu durum aynı zaman herhangi bir merkeze ait olmayan maden üretiminin de önünü açmayı destekler. Bunun bir getirisi olarak da bu sistem ASIC sisteminin dışında kalır. Eğer yeterli kapasiteye sahip bir bilgisayar donanımı var ise oldukça kolay bir şekilde Ethereum üretmek mümkün olur. Ethereum üreticiliğinde istenilen koşullara sahip olan donanımı elde etmek bazı durumlarda masraflı olabilir. Bu masraflar üretime harcanacak olan masraflara da paralel olarak yansır. Yani düşük sistemlerde düşük kazançlar elde ettirerek elektrik faturasını düşük getirirken, daha yüksek kapasiteli sistemler daha yüksek kar bırakarak elektrik faturasının daha yüksek gelmesine neden olur.

Ethereum Madenciliği İçin Gerekli Olan Donanımlar

Ethereum madenciliği üretimine geçmeyi düşünen kişilerin öncelikli olarak yüksek donanımlı bilgisayarlara ihtiyacı vardır. Bu bilgisayar tam zamanlı üretim için ayarlanır ve üretim bu şekilde başlar.  Güçlü bir bilgisayar olması ve üretimden yüksek kazançların elde edilebilmesi için tercih edilecek olan işlemcinin oldukça kuvvetli olması gerekir. Ethereum üretiminde CPU işlemci tercih etmek sıradan üretimler için bile düşük kalır. Güçlü bir donanım seçmek ve ciddi rakamlı üretimler elde etmek için işlemci modellerinin GPU modelli olarak tercih edilmesi gerekir.

Birçok durumda Ethereum üretiminde CPU tercih eden kişiler bu işin tamamen zaman kaybı olduğunu söyler. Bununla birlikte ilk başlangıç için tercih edilecek olan ekran kartlarının bile üretimde CPU’ya kıyasla 200 kat daha fazla üretim verdiği bilinir. Ancak tabii ürün tercihlerinde harcanacak olan enerji miktarının atacağı da her daim hesaba katılmalıdır.

İçerik  Fidye Yazılımları Nedir? Fidye Yazılımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Piyasada Yer Alan En Güçlü Ekran Kartları ve Üretim Hacimleri

Ethereum üretimi için gerekli bilgileri edinen kişilerin akıllarındaki en büyük soru bu iş için tercih edilecek ekran kartı modelinin hangisi olduğudur. Piyasada birçok farklı ekran kartı bulunur ve her bir ekran kartının üretim ve kazanım hacmi birbirinden farklıdır. Üretime girmek isteyenler için önerilecek olan ekran kartları ve hacimleri şu şekildedir;

 • NVİDİA GTX 1070   Hash Oranı: 30 MH/s     Fiyatı: 500$ ve üzeri
 • AMD RX 580/570   Hash Oranı 29 MH/s / 37 MH/s   Fiyatı 500$ üzeri / 470$ üzeri
 • NVİDİA GTX 1080 Tİ Hash Oranı 32 MH/s   Fiyatı 900$ ve üzeri
 • AMD RX 480    Hash Oranı 28 MH/s   Fiyatı 500$ ve üzeri
 • AMD RX 470 Hash Oranı 29 MH/s Fiyatı 500$ ve üzeri

Ekran Kartının Ardından Ethereum Yazılımı Nasıl Kurulur?

Ethereum üretimi için gerekli donanımın alınıp kurulmasının ardından bu sistemin hasarsız ve kusursuz işlemesi için birtakım yazılımların edinilmesi ve cihaza programlanması gerekir. İlk önceki aşamada ekran kartının işleyebilmesi için bir işlemciye ihtiyaç olur. Bu sürücüler kartla birlikte kolayca edinildiği gibi farklı internet kaynaklarından da kolayca edinilebilir. Ardından sistem kurulduktan sonra yazılımın da kurulması ile bu sistemin ağa bağlanması gerekir. Gerekli internet bağlantısının yapılması ile ağa kolayca bağlanmak mümkün olur ve bu aşamada Ethereum blockchain kurulumu gerekir. Kurulumun tüm aşamalarının gerçekleşmesi ile sistem kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Yazılım ve kurulum aşamaları bazı durumlarda zahmetli olur. Kesin sonuç almak ve olası risklere karşı koruma sağlamak için bu anlamda teknik bilgisi olan kişilerden yardım almak işleri kolaylaştırabilir.

Ethereum Madenciliği Sisteminde İlk Deneme

Ethereum madenciliğinde üretime başlamadan önce sunulan özel bir ağ yardımı ile deneme ağına bağlanmak mümkündür. Bu deneme ağı hem sözleşmelerin denenmesi hem yeni teknolojilerin geliştirilmesi hem de yeni madencilik kapasitelerinin tanımlanması anlamında son derece kullanışlıdır. Bu ağ sayesinde bütün işlemleri kolayca onaylamak, akıllı sözleşme ve türevlerini kolayca yürütmek ve tüm blokları kısa süre içerisinde bulmak mümkün olur. Ethereum madenciliğinde üreticilerin en merak ettiği konulardan bir tanesi üretilen toplam hash miktarını önceden hesaplamak ve elde edilecek gelir hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ethereum kum havuzu sayesinde önceden kullanılacak enerjiyi ve elde edilecek hash miktarı ile kâr oranlarını elde etmek mümkün olur.

Ethminer Nasıl Kurulur?

Ethereum üretiminde sistemin kurulum aşamasında birçok farklı kademe yer alır. Sistemin düzenli kurulması ile kısa süre içerisinde Ethereum üreticiliği yapmak mümkün olur. Sistem kurulumu tamamlandıktan sonra Ethminer isimli yazılıma sahip olunması gerekmektedir. Ethminer yazılımına sahip olduktan sonra kurulum komutları ile bu yazılımın kolayca sisteme yüklenmesi mümkündür. Ethereum yazılımları ve kurulumları gibi konularda daha detaylı bilgiye birçok farklı kaynaktan ulaşılabilir.

İçerik  Yeni İnsanlarla Tanışma Uygulaması: Connected2.me

Ethereum Sisteminde Ödeme ve Kazanç Detayları

Ethereum sistemi başarı ile kurulduktan sonra internet ağ bağlantısının yapılması ve sistemin elektriği bağlandıktan sonra Ethereum kazanımı başlamış olur. Sistemde bulunan kartlar sürekli olarak kazınım yapar ve buradaki sanal işçiler kesintisiz olarak maden üretir. Bu aşamada bir blok başarılı şekilde işlenir ve bunun karşılığında 3 ETH hediye kazanılır. Madenciler de bu hediyeden kendilerine ücret alır. Madenciler daha yüksek kapasiteli işlemlere her zaman daha öncelik verir ve bu ücretler madencilerin teşviki olarak kabul edilir. Ardından kazanılan ödüller ve kazanımlar Ethereum havuzundan kişilerin sistemde bulunan cüzdanlarına aktarılır.

Tahmini olarak gelir ve harcanan elektrik miktarı elde edilecek hash oranına göre hesaplanır. Bu aşamada ek olarak kullanılan yükseltmeler ve donanımların kullanımları da hesaba katılmalıdır. Tam olarak kazancın ne kadar olduğunu ve giderlerin ne kadar olacağını hesaplamak için internet üzerinde birçok hazır site bulunur. Kullanıcılar Ethereum bağlantılı bu adreslere erişim sağlayarak ister anlık isterse aylık kâr ve harcama rakamlarına kolayca ulaşabilir. Sistem hesaplamaları üzerinden ileri dönemlerde edilecek kârlar hakkında da bilgi sahibi olunması mümkündür.

Maden Havuzu Nedir? Gelire Nasıl Etki Eder?

Ethereum üretiminde bu çalışmayı kişisel olarak yapacak kişiler bireysel olarak ilk başlarda umdukları kadar gelir elde e demeyebilir. Birlikten kuvvet doğar düşüncesi ile hareket edilerek sistem içerisinde bulunan havuzlara katılmak her koşulda geliri ciddi oranda artırır. Ethereum havuzu içerisinde birçok farklı Ethereum üreticisi bulunur ve her üreticinin kazancı ortak bir havuz ekranına aktarılır. Gün sonunda veya tanımlanan süre sonunda her kullanıcının kazandığı miktar hesaplanarak ortak paydalar halinde kullanıcıların hesaplarına yansıtılır.

Ethereum Havuzu ile İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Maden havuzlarında kâr elde etmek için bir takım önemli bilgilere ihtiyaç olur. Öncelikle havuzların işlem güçleri, ödeme sistemleri, ücretleri gibi konular mutlaka önceden incelenmelidir. Şayet her havuz kalıcı özelliğe sahip değildir. Geçici havuzlara katılmak belirli dönemlerde zarar getirilerine neden olabilir. Genelde havuzlarda bulunan ücretler %0 ila *rası değişiklik gösterir. Havuzların ödeme niteliklerine göre gün içerisinde birkaç farklı ödeme almak mümkün olur. Havuzlarda sık ödeme talep edebilmek için belirli miktarda ETH kazancına sahip olmak gerekmektedir.

Havuzlar giriş aşamasında herhangi bir şekilde üyelik ve ücret istemez. Bu nedenle giriş yapmak oldukça kolaydır. Önemli olan doğru havuzu tercih etmektir. Ancak bazı havuzlar sahip oldukları özelliklere göre üyelik talebinde bulunabilir. Güncel verilere göre en fazla işlem gücüne sahip olan ve en kalabalık olan havuz Ethpool ile Ethermine’dir. Güven vermesi açısından bu tür büyük havuzlar birçok kullanıcının öncelikli tercihidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019