Herkes için Bilgi

Antidepresan Nedir? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

27.12.2020
Antidepresan Nedir? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Antidepresan Nedir? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir? 

Bazen herkes kendini üzgün ve mutsuz hisseder. Ancak depresyon hastalarında bu üzüntü ve depresyon hali günler ve haftalarca sürer. Bazı insanların depresyona karşı toleransı çok az olsa da toplumdaki her on kişiden biri yaşamları boyunca depresyon yaşayacaktır. İngiltere’de 4-16 yaş arası çocuklarda bile yapılan bir araştırmada depresyon görülme sıklığı %4’e ulaştı. Ancak depresyon doğru testler, doğru destekleyici tedavi ve antidepresanlarla tedavi edilebilir. Depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlara antidepresan denir.

Antidepresan Nedir? 

Antidepresanların beyin üzerindeki etkisine bağlı olarak antidepresan türü değişebilir. Her türün kendine özgü etkileri ve yan etkileri, yani “antidepresanların zararları” vardır. Doktorların ve hastaların hasta için en iyi ilaç türünü belirlemesi biraz zaman alabilir. Bazı ilaçları deneyerek, ihtiyaçlarını en iyi karşılayan tedaviyi belirleyebilir. Belirtilen ilacı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanın; bu depresyon belirtilerini hafifletmeye veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kullanılan antidepresanlar ilk hafta veya daha sonra olumlu etki etmeye başlayabilir. İnsanların ruh halinde, üretkenliğinde ve yaşam kalitesinde olumlu etkiler görülür.

Antidepresan Nasıl Etki Eder? 

Antidepresanlar, beyindeki serotonin ve norepinefrin gibi kimyasalların seviyelerini artırarak çalışır. Bu maddelere nörotransmiterler denir. Bu kimyasalların ruh halini iyileştirme etkisi vardır. Antidepresanlar ayrıca beyinden gelen ağrı sinyallerini de azaltabilir. Bu nedenle, kronik ağrıyı tedavi etmek için antidepresanlar kullanılır. Antidepresanlar depresyonun nedenini ortadan kaldıramadıkları için psikoterapi ile birlikte kullanılmalıdır.

Antidepresan Nasıl Kullanılır? 

Antidepresanlar hap formunda satılmaktadır. Doktor genellikle başlangıçta düşük dozla tedaviye başlar. Genellikle faydalar düzenli kullanımdan sonraki en erken haftada ortaya çıkar. Bazen bu etki 2-3 hafta sonra başlayabilir. Tolerans, zamanla yavaş yavaş ilk hafif yan etkilere dönüşebilir. 4 haftalık kullanımdan sonra hiçbir fayda görülmezse ilacı değiştirmeniz veya dozu artırmanız gerekebilir. Genellikle depresyon tedavisi 6 aya kadar sürebilir. Ancak, bazı insanların hayatları boyunca bu ilaçları kullanması gerekir. Depresyon ilaçlarında bir doz atlamayın ve unutulan dozları birlikte almak sakıncalıdır.

Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir? 

Farklı antidepresanların farklı yan etkileri vardır. Bir haftalık kullanımdan sonra yan etkilerin çoğu azamaya başlar. Yan etkiler çok ciddiyse doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Her antidepresanın yan etkileri prospektüste listelenmiştir. Yaygın yan etkiler:

– İlk başta hasta hissedilen endişe

– Hazımsızlık ve mide ağrısı

– İshal veya şiddetli kabızlık

– Aşırı yeme ve artan kilo

– Baş dönmesi

– Uykusuzluk hastalığı

– Ani baş ağrısı

– Azalan libido

– Zor orgazm

– Erkek ereksiyon sorunları

– Kuruyan ağız

– Bulanık görme

– Fazla terleme

– Kalp Çarpıntısı

– İntihar düşünceleri: Antidepresan alan çok az hastanın başlangıçta intihar düşüncesi vardır. Özellikle 25 yaşın altındaki gençler risk altındadır. Bu tür belirtiler ortaya çıktığında doktoru ve hastanın çevresini bilgilendirmek gerekir. Zamanla bu yan etki ortadan kalkar.

Her antidepresanda yukarıda belirtilen yan etkilerinin tamamını göstermez. Antidepresanlar, kimyasal maddelerine ve etki mekanizmalarına göre birkaç kategoriye ayrılır. Ek olarak, her hasta yan etki beklemez.

Antidepresan Aniden Bırakılır Mı? 

Diğer ilaçlar gibi antidepresan da aniden kesilirse yoksunluk belirtileri ortaya çıkacaktır. En yaygın semptomlar baş dönmesi, dengesiz yürüyüş, yorgunluk ve baş ağrısıdır. Ayrıca hastalık kısa sürede tekrarlayabilir. Depresif ve aşırı sinirli bir ruh halinde olabilirsiniz. Hekim antidepresan dozunu yavaşça arttırır ve kesi sırasında kademeli olarak dozu azaltır. Doktor bilgisi dışında kendi başına bırakılması hastanın sağlığı açısından çok tehlikelidir. Antidepresanlar düzenli kullanılması gereken ilaçlardır. Doktor kontrolünde kullanılması ve hastanın takip edilmesi de hayati önem taşır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019