Herkes için Bilgi

Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nedir?

24.04.2020
Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nedir?

Covid-19 Nedir?

Koronavirüs (Cov) nedeni ile ortaya çıkan yeni bir hastalığın adıdır. Daha önce bu virüs ailesinin MERS ve SARS hastalıklarına yol açtığı ve yayılmadan bastırıldığı bilinmektedir.  WHO dünya sağlık örgütü Şubat ayında bu yeni tip virüsün neden olduğu hastalığa Covid-19 adını vermiştir.

Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 hastalığı tüm dünyada genel ve benzer belirtiler gösteriyor, bunlar öksürük yüksek ateş veya dindirilemeyen ateş, burun akıntısı ve boğaz ağrısı olarak gösterilebilir.  Bazı hastalar vücutta genel ağrı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, burunda akma olabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve de kademeli olarak gelişirler. Covid-19 hastalığını sinsi yapan en önemli faktör, bazı hastaların hiç bir belirti göstermeden çevreye bu virüsü yaymalarıdır. Yaşlı insanlar Covid-19 hastalığına karşı daha az dayanıklıdır. Solunum yollarına saldıran virüsler akciğerleri tahrip eder ve zatürre hastalığını en ağır formda yaşatır.  Kronik hastalıkları olanlar ( şeker, tansiyon, kalp hastalıkları) da tehlike altındadır. İstatistiklere göre Covid-19 hastalığına yakalanan her 6 insandan 1’i ölüm tehlikesi ile baş başadır.

Tanısı Nasıl Konur?

Hastada yüksek ateş, halsizlik yorgunluk, titreme, üşüme, ishal, terleme, baş ağrısı, öksürük, sık sık hapşırma ve grip belirtileri varsa hastaneye gider ve doktor test kiti ile hastada Koronavirüs olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Covid-19 Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Özel olarak hazırlanan tanı kitleri, hastada bu tip bir virüsün olup olmadığını kolayca ortaya çıkarır. Sağlık Bakanlığı 15 dakikada sonuç alınabilecek tanı kitlerinin uygulamaya sokulduğunu ifade ediyor.  Ayrıca üretilen yerli tanı kitleri de en geç 90 dakika içinde sonuçları vermektedir. Test basitçe ağızdan ya da burundan alınan mukus örneğinin incelenmesi şeklinde yapılıyor.

Nasıl Bulaşır?

Hastalanmış olan kişi,  Covid-19 hastalığının neden olduğu virüsü, ortak kullanılan nesnelere dokunarak bulaştırabilir. Solunum yolu ile öksürerek veya hapşırarak ortama zerrecikler yayar ve etraftaki insanlar bu zerrecikleri soluyacak olursa virüsü kaparlar.  Virüs bulaşan kişilere kesinlikle yakınlaşmamak, temas etmemek ve onların bulunduğu ortamda bulunmamak çok önemlidir. Geçtiğimiz günlerde Çin’deki bir restoranda hasta biri, Klimanın da yardımı ile bu virüsü 19 kişiye daha bulaştırdı. Hastalardan 4 metre, sağlıklı görünenlerden de 2 metre mesafeli durmak yararlı olabilir. Bu mikrop ellerimizde kaldığı sürece ve solunum yollarına bulaşmadığı sürece aktif olmaz. O yüzden ellerin sürekli sabunla yıkanması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

İçerik  Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Virüsün Kuluçka Süresi Ne Kadar?

Bazı kaynaklara göre Koronavirüsün kuluçka dönemi 5 gün bazı kaynaklara göre de 1-14 gün arasındadır. Bu dönemde kişinin başkaları ile teması önlenmeli ve hasta izole edilmelidir. Bu süre de 14 gündür. Hasta taburcu edilmeden önce bir gün ara ile 2 kez test yapılır ve her iki test sonucu negatif çıkarsa hasta taburcu edilir.

Kimler Risk Altında?

Covid-19 yeni bir hastalıktır ve bilim adamları bu hastalığın kısa vadede komplikasyonlarını kestirebiliyorlar. Hastalık öldürücü olabildiği için, bağışıklık sistemi zayıf olan kanser hastaları, bronşit hastaları, astım hastaları, yaşlı insanlar ve kronik hastalığı olanlar daima risk altındadırlar. Genel kabul olarak 60 yaş ve üzeri insanlar risk grubunda kabul edilse de 59 yaşındaki insanlar da bu gruba dahil edilebilir.

Nasıl Korunulur?

Covid-19 hastalığından nasıl korunulur sorusunun cevabı çok merak edilmektedir. Hastalıktan korunmanın yollarını öğrenmek için, bu virüsün nerelerde ve hangi durumlarda aktif olamayacağını bilmek gereklidir. Virüs yapısı itibari ile zarflı bir virüstür ve alkol bu virüsün zarını kolayca eritebilir. 80 derece kolonya ile temiz ellerinizi dezenfekte ederek, kişisel temizlikten ödün vermeyerek, kalabalıklara karışmayarak, dışarı çıkarken eldiven ve maske kullanarak, kendinizi ve ailenizi karantinaya alarak, günlük ev temizliğini yaparak korunabilirsiniz. Koronavirüs temiz insanları ve temiz mekanları sevmez.  Alkolden temizlik ürünlerinden aşırı sıcaklardan kaçar. Yapılan bir araştırmaya göre, Koronavirüs 97 derece sıcaklıkta 5 dakikadan fazla yaşayamıyor. Yani 5 dakika kaynattığınız  bir nesnede virüs barınamaz. Çamaşır suyu ile temizlediğiniz bir alanda duramaz. Bu virüs güçlü bağışıklık sistemini de sevmez. Zayıf insanları, hijyene dikkat etmeyen insanları daha çok hedef alır. Araştırmacılara göre Korona yüksek sıcaklıklara dayanamıyor. Yaz aylarında havanın 40 dereceyi aştığı günlere girdiğimizde virüsün yayılımının durma noktasına geleceğini biliyoruz. O yüzden toplum bireyleri olarak bu salgını durdurmak için biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor ve hijyen kurallarından taviz vermememiz gerekiyor.

İçerik  Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Covid -19 hastalığının zarar verdiği organlar, geleneksel tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Akciğer hasar gördüyse ve zatürre geliştiyse, zatürre tedavisi yapılır, hastanın solunum kalitesini iyileştirmek için hastaya solunum cihazı bağlanabilir. Hasta izole edilir, ateşi dengede tutulur. Böbrekler zarar gördüyse ona yönelik bir tedavi planı yapılır. Önemli olan şey, zarar gören sistemlerin iyileştirilmesi, hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesidir.

Enfeksiyonu Önlemek için etkili bir ilaç ve aşısı var mıdır?

Bütün dünyada bilim adamları bu konu ile ilgili çalışmalar yapmaktadırlar. Özel olarak Covid-19 hastalığını tam tedavi edecek bir ilaç henüz yoktur. Hastalığın neden olduğu zatürre ve böbrek hastalıklarını tedavi etmek için klasik yöntemler kullanılır. Korona aşısı için araştırmalar hala gelişim aşamasındadır. Aşı bulunsa dahi hayvanlarda denenmesi ve yan etkilerinin incelenmesi gerektiği için yakın zamanda aşı ve ilaç bulunması mümkün değildir.

Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Koronavirüs de aslında bir grip virüsüne çok benzemektedir. Ancak virüsün yeni olması, insanların bağışıklık sisteminin buna adapte olmasını ilk etapta zorlaştırabilir. Virüsün neden olduğu Zatürre ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar vardır. Bazı hastalarda ten rengini bile kalıcı olarak değiştirdiği bilinmektedir.  Sarımsak yiyerek hastalığı önlemek gibi yanlış bir inanış vardır. Bu kesinlikle doğru değildir. Bazı insanlar da sumak adı verilen bir maddenin Covid-19 hastalığına iyi geldiğini ortaya atmışlardır. Bu da kesinlikle doğru olmayan bir bilgidir. Ayrıca hiç bir antibiyotik ilaç virüse karşı tesir etmez. Piyasalarda önerilen bitkisel ilaçlar da Korona virüse karşı etkili değildir. Bu salgının, önlem alınmadan kendi kendine yaz sıcağı ile yok olacağı inancı da tamamen yanlıştır.

Korona Virüs Ne Zaman Sona Erecek?

Covid-19 hastalığına yol açan bu virüs bir şekilde hayatımıza girdi ve tamamen yok olması asla mümkün olmayacaktır. Global bir bağışıklık kazanılıncaya kadar bu hastalık, yaşlı ve hasta insanları öldürmeye devam edecektir. Ancak uzmanların belirttiği kurallara herkes istisnasız olarak uyarsa 1-2 haftaya kalmadan salgın yavaşlatılabilir hatta durdurulabilir.  Salgının durması, değişmek zorunda olan insan davranışları ve alışkanlıkları ile yakından ilişkilidir. Eğer bütün dünyada;

 • Sosyal mesafe korunursa
 • Hastalara anında müdahale edilirse ve gerekli izolasyon sağlanırsa,
 • Kişisel hijyene ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilirse,
 • Yaşam alanları temiz tutulursa,
 • Eski davranışlar (sarılmak tokalaşmak, öpüşmek) terk edilirse bu salgını kolayca atlatabiliriz.
İçerik  Tüm Yönleriyle PRP (Platelet Rich Plasma) Nedir?

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019