Herkes için Bilgi

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

11.05.2020
Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti nedir Dukan Diyeti nasıl yapılır?

Dukan diyeti alışılageldik porsiyon ölçme tartma gibi sıkıcı işlemlere maruz bırakmayan uzun vadede kullanılabilecek protein ağırlıklı bir beslenme programı sunar. Dukan diyetini uygulayan insanların bu hesaplamalarla uğraşmaması kalori sayımı gibi can sıkıcı şeylerle ilgilenmemesi diyetin uygulanabilirliğini arttırmaktadır. Dukan diyetini 35 yıl içerisinde 20.000.000 insan denemiştir ve bu diyetten sonuç alabilmiştir. Bu nedenden kilo vermek isteyenler fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için Dukan diyeti önerilebilir ve kolay uygulanabilir bir diyettir. Doktor Pierre Dukan tarafından geliştirilen bu diyetin 4 evresi vardır. Bu evreler kısaca atak evresi seyir evresi güçlendirme evresi ve verilen kiloların yeniden alınmamasını sağlamak amacıyla koruma evresi olarak adlandırılabilir. Seyir evresinde protein ağırlıklı bir diyet programı izlenir. Hedef kiloya ulaşmak için diyete ara verilmeden sebze ve et ağırlıklı beslenme programı uygulanır. Vücut kilo verdikten sonra hızlı bir şekilde verilen kiloları geri almaya meyillidir, bunu engellemek için doktor Pierre Dukan güçlendirme evresi adını verdiği bir süreci de bu programı katmaktadır.

Dukan Diyeti Uzun Vadeli bir Diyettir

Hedeflenen Kilolara ulaşıldıktan sonra bu kiloları korumak için uygulanan bir sistem olan korunma evresinde yine genel olarak Dukan diyeti Protein ağırlıklı beslenme önermektedir. Çünkü bunun en temel sebebi vücudumuzun enerji almak için başvurduğu temel kaynaklarının başında karbonhidratların gelmesidir. Vücuttaki karbonhidratlar harcandıktan sonra yağ olarak depolanan yağ molekülleri yakılmaya başlar. Bu süreçte kişi yağlı ve karbonhidratlı beslenmediği için vücutta yağ sadece depolardan elde edilir. Böylece kişi hızla kilo verir, ama protein ağırlıklı beslenmeye devam eder. Vücut tamamen çaresiz kaldığında yani enerji ihtiyacını karşılayacak kaynak aradığında karbonhidratları bulamazsa o zaman proteinlere yönelir. Bu durum biyolojik olarak tam bir alarm durumudur. En tehlikeli durum olarak adlandırılabilir. Şu an Afrika’da açlıktan ölen veya ölme sürecinde olan insanların vücutlarında Karbonhidrat ve yağ molekülleri olmadığı için, vücut enerji için zorunlu olarak proteinleri harcamakta ve bu insanların kemik yapıları çok kırılgan olmaktadır.

İçerik  Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) Nedir ?

Dukan diyetinde sadece et ve sebze yemenin dışında insanlara asansör kullanmak da yasaklanmaktadır. Ayrıca sabahlar ve birkaç kaşık Yulaf kepeği önerilmektedir. Atak evresinde saf protein tüketimi istenmektedir. Böylece kişi istediği kadar yiyebilmekte ve aç kalmamaktadır.

Dukan Diyeti Yaşa ve Cinsiyete Göre Değişir

Her insanın cinsiyeti yaşı ve kilosuna göre Dukan diyeti farklı formlarda uygulanmaktadır. Ancak atak evresi tamamen karbonhidratlardan yapay şekerlerden beyaz ekmekten kaçınmayı gerektirmektedir. Atak evresini başarıyla geçmiş olan biri çok kolay kilo verecek verecektir. Çünkü vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için başvuracağı son kaynak protein kaynağıdır. Bu nedenle Biz vücudumuzun protein kaynakları ile doldurduğumuzda vücut ihtiyacı olan enerjiyi proteinlerden sağlamayacaktır. Bunun yerine vücutta kalmış olan karbonhidratları hızla yakmaya yönelecektir. Karbonhidratların tükenmesi ile beraber yağ molekülleri enerji için harcanmaya başlanacaktır. Dukan diyetinin ilk safhası olan atak safhasında 5 gün boyunca saf protein tüketimi önerilmektedir. Yani bu süreçte et sebze ve su dışında hiçbir şey tüketilmeyecektir. Dukan diyeti temel taşlarından biri de günde 3 çorba kaşığı Yulaf kepeği ile beraber yine protein ve hafif karbonhidrat kaynaklı besinler tüketilmesidir.

Dukan diyeti uygulayacak bilinçli kullanıcıların şunu da bilmesi gerekiyor ki kaloriler nitelik bakımından aynı değildir. Beyaz şekerlerden elde edilen 100 kalori ile kırmızı etten elde edilen 100 kalorilik enerji aynı kaynaklarda harcanmamaktadır. Rafine edilmiş sağlıklı olmayan gıdalardan elde edilen yüksek kaloriler vücudun çalışma mekanizmasında kullanılmamakta ve bunları yabancı maddeler içerdiği İçin Vücut bunları ne yapacağını bilemediğinden, yağ olarak depo etmektedir. Bu da bize obezite olarak geri döner.

Karbonhidratlar Kısıtlanır

Karbonhidratlar vücudumuzun temel enerji kaynaklarıdır. Yüksek enerji verirler ve GI glisemik endeks değerleri yüksektir. Yani hemen kana karışırlar ve hemen doyururlar. Ancak hemen de acıktırırlar.  Karbonhidratça en zengin olan kiraz muz ve üzüm bu diyette önerilmez.

Şaraplar Yağlar Yasak

Şaraplar ve bütün alkollerde karbonhidrat yönünden oldukça zengin oldukları için önerilmezler. Hamur işlerinden ürettiğimiz baklavalar börekler poğaçalar un karışımı ürünler kesinlikle yasaktır. Bu ürünlerin 1 gramı 4 kalori verecek şekilde muazzam bir enerji verirler. Bu enerji hareketsiz kimseler için oldukça zararlıdır. Çünkü vücut hareketsiz kalıp fazla enerji aldığı için bu enerjiyi depolamaktadır. Sıvı yağların özellikle ayçiçek yağı ve zeytinyağının kalp damar sağlığı üzerinde doğrulanmış yararları bulunmaktadır fakat yine de bütün yağlar aynı kaloriye sahip oldukları için Dukan diyeti yağların tüketilmesini yasaklar.

İçerik  Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Dukan Diyeti Bir Nevi Zengin Diyetidir

Dukan diyetinde önerilen temel protein kaynağı sığır etidir. Bunun dışında koyun eti ve kuzu eti biraz daha yağlı ve protein oranı daha düşük etlerdir.  Sakatatlar da Protein bakımından çok zengindirler ancak bazı kimyasal şekerler içeren ciğer bu diyet programında önerilmemektedir. Dukan diyeti hindi eti ördek eti evcil kaz ve tavuk kümes hayvanlarının etlerini tüketmeyi önerir. Ayrıca Morina balığı mezgit gibi yüksek protein içeren deniz ürünlerini de önermektedir. Kolesterol eğilimi olan hastaların yumurta tüketmemesi istenmektedir. Her ne kadar yumurta çok zengin bir protein kaynağı olsa da Kolesterolü yükseltir. Görüldüğü gibi hayatımıza daha çok yağsız et ve taze yeşil sebze katarak uzun süreçte sağlığımızı yeniden tesis edebiliyoruz.  Ancak bu ürünleri her gün satın almak da belli bir maddi güç gerektirir. Kuzu eti, sığır eti, koyun eti, morina balığı, mezgit, kümes hayvanlarının ızgara etlerini tüketmek için belli bir geliriniz olması gerekiyor. Dolayısı ile Dukan Diyeti düşük gelirli insanlar için uygun değildir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019