Herkes için Bilgi

Erteleme Hastalığı Nedir? Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

02.05.2021
Erteleme Hastalığı Nedir? Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Erteleme Hastalığı Nedir? Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Erteleme hastalığı bir işi veya bir sorumluluğu o an yapabilecekken, her zaman ileri bir zamana atma hastalığıdır. İngilizce de “Procrastination” diye bilinir ve hayatımızda çok sık yaptığımız, bizi demotive eden şeylerden biri aslında. Örneğin saat 13.50 ise bir işe başlamak için saatin 14.00 olmasını beklemek de erteleme hastalığının en basit örneğidir. Bu durumun sonucunda insanlar her zaman işlerini o an yapmayıp bir bahane üretirler.

Yapılması gereken işleri son güne bırakıp son gün stres olmak da, sınavlara çalışırken son anlara bırakıp gece uykusuz kalmak da erteleme hastalığının bir sonucu olarak örnek verilebilir. Erteleme hastalığının en önemli sorunlarından biri de bir işe veya bir projeye başlayamamaktır. Çok iyi bir proje fikri olan ama erteleme hastalığına sahip bir insan o projeye başlayamayabilir. Projeye başlanılmadığında ise o projenin başarılı olma ihtimali sıfır olur.

Erteleme Hastalığının Önüne Geçmek İçin Çözümler

Eğer bir insan bir projeye başlayamıyorsa, başlamanın en iyi yolu ilk adımı atmaktır! Eğer bir iş zor geliyorsa da insanlar o işin sonuçlarına odaklanmalıdır. Sonucunda eğer güzel bir şey elde edilecekse, o sonucu düşünmek insana iyi bir motivasyon sağlayabilir. Pomodoro tekniği sayesinde ise insanlar verimliliklerini çok iyi bir derecede arttırabilirler. Pomodoro tekniğinin temeli, bir işi 25 dakika yapıp 5 dakika ara vermektir. Bu sayede o işi parçalara bölüp kısa aralıklarla bitirmek mümkündür. Bu tekniğin en büyük yararı, 25 dakika gibi bir sürede insanın çok rahat bir şekilde tam olarak odaklanabiliyor olmasıdır. Bu şekilde periyotlarla çalışıldığında, erteleme hastalığından kurtulunabilir.

Ertelemelerden Kaçınmak İçin Programlı Yaşamak

Erteleme hastalığından kurtulmanın bir diğer yolu da bir program oluşturmaktır. Bu program sadece bir iş için olabileceği gibi, gün içindeki diğer birçok aktivite de bu programa dahil edilerek yapılabilir. Yapılacak işler parçalara bölünüp günlere dağıtılabilir veya eğer günlük bir iş ise, o gün içinde farklı zamanlarda yapılabilir. Yapılacak işleri gün içinde bölmek için Pomodoro tekniği de kullanılabilir. Bu sayede işi 25 dakikalık zaman dilimlerine bölüp, verimlilik arttırılabilir ve erteleme hastalığı bu şekilde engellenebilir. Bunun yanında haftalık programlarda da yapılacak işler bir haftaya yayılabilir. Genellikle en fazla aylık program yapılması önerilir ve en etkili olanı haftalık programlardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019