Herkes için Bilgi

Güneş Kremi ve SPF Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

03.02.2021
Güneş Kremi ve SPF Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Güneş Kremi ve SPF Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Cilt bakım ürünleri arasında en önemlisi hiç kuşkusuz güneş kremidir. Her gün evden dışarı çıkmadan önce yüzünüze güneş kremi sürmek uzun vadede gerçekten hayat kurtarıcı olabilir. Çocukluk ve ergenlik döneminde kabarcıklı güneş yanığına maruz kalan kişilerde yaşam boyu melanom geliştirme riski 2 kat artmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalar yüz bölgesinde oluşan ince çizgilerin, renk değişikliğinin ve gevşemenin % 80-90 oranında güneşe maruz kalınmasından kaynaklandığını ortaya koydu. Bugün, güneşe maruz kalmak ve cilt kanseri arasındaki ilişki kesin olarak ispatlandığından,  güneş kremi kullanmak gittikçe daha geniş kitleler tarafından benimseniyor.

Bütün bu anlatılanlardan açıkça anlaşılacağı gibi güneş koruyucu kullanmak, cildinizin sağlığı ve güzelliği için çok önemlidir. Fakat doğru ürünü seçmek her zaman kolay olmayabilir. Bu yazımızda güneş kremi ile ilgili bilmeniz gereken her şey ile ilgili bilgileri araştırdık, aşağıda size sunuyoruz.

Güneşten Korunma Ve Çevresel Etkiler

Günümüzde ozon tabakasının yıpranması sonucu, güneşten gelen ışınların tahrip gücünün arttığı kesin olarak bilinmektedir. Ozon tabakası, insanlar üzerinde doğal yoldan, güneş kremi görevi görüyordu.

Güneşten direk olarak yansıyan güneş ışınlarının tahrip etkisi inanılmaz boyutlarda olabilir. Hatta bu ışınlar DNA yapısında mutasyona yol açabilir. Güneş ışınları o derece kuvvetlidir ki hayvanlarda ve/veya insanlarda körlük sebebi olabilir. Dünya yüzeyini koruyan ozon tabakası tamamen ortadan kalkarsa, yaşamın devamı da mümkün olmayacaktır.

Ozon tabakasının incelmesi ile birlikte insanlar gittikçe daha fazla oranda UV ışınına maruz kalıyorlar. 1940-1950 Yıllarındaki koruyucu ozon tabakasına artık ne yazık ki sahip değiliz. Üstelik sıcaklığın artması ile birlikte insanlar daha çok dışarıda birlikte vakit geçirmeyi tercih etmeye başladılar. Böylece güneşten zarar görme riski daha fazla arttı. Bütün bunların sonucu olarak cilt kanseri de çok yaygınlaştı.

Ozon tabakasının geçmiş yıllardaki kadar yoğun bir koruma sağlamaması nedeniyle, son dönemlerde daha ciddi boyutlarda cilt hasarı yaşanıyor. Dermatologlar sadece birkaç dakika bile korumasız olarak güneş ışığına maruz kalmanın, DNA’ya zarar verebileceğini söylüyorlar.

UV ışınları cilt epidermisi üzerinden bütün hücrelere geçerek, DNA hasarlanmasına neden olabilir. Böyle durumlarda cilt sürekli kendini onarmak için çalışır. Fakat bu çalışma sırasında da cilt güneşe maruz kalmaya devam ettiği için güneşin verdiği hasarın hızına yetişilmesi çok zordur. Sonuçta hücreler zaman içinde anormal hale gelmesi ile birlikte kanserojen oluşumlar ortaya çıkabilir.

İçerik  Melisa Çayı Nedir? Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Dermatologlar, Covid-19 salgını nedeniyle insanlar evlerine kapandığı için cilt kanseri vakalarında düşüş olabileceğini belirtiyorlar. Evde kalmak, otomatik olarak güneşten korunmak anlamına gelebiliyor. Bu nedenle Covid-19 karantinası geçici de olsa bu açıdan yararlı oldu. Fakat ne yazık ki, bu etki kalıcı değildir.

Covid-19 insanlara doğa ile olan bağlarını ciddi bir şekilde hatırlattı. Doğal dengenin bozulmasının direk olarak insan sağlığını da tehlikeye atacağının bilincine varıldı. Bu farkındalık sayesinde hükümetlerin ya da kurumların iklim krizine sebep olabilen ve ozon tabakasını incelten maddelerin üretimini azaltmasını umuyoruz.

Mineral Güneş Koruyucu Ve Kimyasal Güneş Koruyucu Arasındaki Fark

Güneş kremleri başlıca 2 grupta inceleniyor. Bu gruplar şunlardır:

Mineral Güneş Kremi

Mineral güneş kremleri SPF’lerinde titanyum dioksit ve/veya çinko oksit gibi fiziksel engelleyiciler bulundururlar. Böylece cildiniz ve güneşten gelen UV ışınları arasında fiziksel bir bariyer oluşur. Mineral güneş kremleri de tıpkı kimyasal güneş kremleri gibi laboratuvarda üretilmektedir. Yani yaygın inanışın tersine mineral güneş kremleri de doğal değildir.

Kimyasal Güneş Kremi

Kimyasal güneş kremleri, içeriğinde bulunan oktokrilen ya da avobenzon gibi kimyasallar yardımı ile UV ışınlarından gelen hasarın önlenmesine yardımcı olur. Kimyasal güneş kremleri mineral güneş kreminden daha ince kıvamdadır. Fakat hassas ciltlerde tahriş oluşturma riski daha yüksektir.

Mineral güneş kremleri ise cilt tarafından daha zor emilmesine ve daha az tahrişe neden olduğu halde, bu ürünleri kullananların da çeşitli şikayetleri olabilmektedir. Mineral güneş kremi kullananlar, bu ürünler cilt üzerinde kalın bir tabaka oluşturduğu için görünümün biraz kireçli ya da tozlu olabileceğini söylüyorlar. Son zamanlarda kozmetik teknolojisindeki yenilikler mineral güneş kremlerinin yapımında kullanılan parçacıkların boyutunu küçültebilmiştir.  Böylece de bu sorun kısmen de olsa aşılmıştır.

Güneş Kremi Kullanmak Güvenli Mi?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, mineral güneş kremi dışındaki güneş koruyucu ürünlerin güvenliğinin tekrar gözden geçirileceğini açıkladı.

Daha sonra 2019 yılında güneş kreminde sıklıkla kullanılan kimyasallar incelendi. İncelemeye alınan 6 bileşen şunlardır:

– Avobenzon

– Oksibenzon

– Oktokrilen

– Homosalat,

– Oktizalat

– Oktinoksat

Bu maddelerin vücuda sürüldükten sonra kana geçtiği kanıtlandı. Fakat kanda ya da idrarda bu bileşenlerin bulunmasının size zarar verip vermeyeceği konusundaki çalışmalar halen devam etmektedir. Günlük yaşamda karşımıza çıkan pek çok kimyasal kan tarafından emilir ama bu emilim herhangi bir sağlık riski yaratmaz. Bu nedenle dermatologlar düzenli güneş kremi kullanılmasından kesinlikle vazgeçilmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

İçerik  Kuş Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Güneşe maruz kalmak ve cilt kanseri arasındaki ilişki bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Güneş kremi kullanmamak oldukça riskli bir karardır. Ve bilim insanları tarafından kesinlikle önerilmez.

Özellikle koyu tenli insanlar güneş koruyucu kullanmaktan vazgeçmeye daha eğilimli görünüyorlar. Fakat koyu tenli olmak cilt kanserine yakalanma riskini azaltmıyor. Üstelik koyu tenli kişilerde böyle bir oluşum ne yazık ki çok ilerledikten sonra fark edilebiliyor. Sonuçta tedavi zorlaşıyor, hatta kanser nedeni ile sıklıkla ölümlere rastlanabiliyor. Çoğu kez koyu tenli kişiler ciltlerinde oluşan farklılığın güneş yanığı olduğunu düşündüğü için doktora danışmaya gerek görmüyor. Bu da istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.

SPF Nasıl Ölçülür?

Mineral ya da kimyasal güneş kremi seçerken SPF anahtar bir terimdir. Bu ürünleri satın alırken ilk bakılması gereken yer ürünün üzerinde bulunan SPF faktörüdür. SPF elinizdeki ürünün sizi güneşten ne kadar koruyacağını gösteren bir katsayıdır. SPF değeri ne kadar yüksekse, cildiniz o kadar güneşten korunur.

SPF Sound Protection Factor kelimelerinin baş harfinden oluşturulmuş bir kodlamadır. Sözgelimi SPF 30 yazısını gördüğünüzde güneş ışığının verdiği tahribatı 30 kat azaltabileceğinizi anlamanız gerekir. Yani SPF 30 yazısı ile, güneş kremi kullanmazsanız, cildiniz güneş kremi kullanmanıza oranla 30 kat fazla etkilenecektir denmektedir. Fakat SPF güneşten gelen UV ışınlarının sizi korumasını gösteren tek ölçü değildir. SPF oranını kontrol ettikten sonra güneş kremi ile ilgili bilmeniz gereken her şey kapsamında çok önemli bir terim de broad-spectrum değeridir.

Broad Spectrum

Broad spectrum değeri, elinizdeki güneş koruyucu ürünün cildinizi derine inen ve kolajenin parçalanmasına sebep olan UVA ışınlarından ne kadar koruduğunu gösterir. UVA ışınları cildi erken yaşlandıran ışınlardır.

UVA radyasyonuna karşı ne kadar korunacağınız tahmin ettiğinizden daha önemlidir. UVA radyasyonu ciltte oksidatif strese neden olur. Böylece ciltte bulunan kolajen molekülleri parçalanır ve kararsız bileşenlere dönüşür. Bunlar ‘’serbest radikal’’ olarak tanımlanır. Serbest radikaller ciltte kolajen ve elastini parçalar. Bunun sonucunda da ince çizgiler ve kırışıklar ortaya çıkar.

Bütün bunlar bilindiğinde, UVA radyasyonunun cildinizi tahrip etmesini önlemek için geniş spektrumlu güneş kremi kullanmanın önemi ortaya çıkıyor.

İçerik  Romatizma Nedir? Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş Kremi Nasıl Seçilmelidir?

En iyi güneş kremi herkese göre farklıdır. Güneş kremi seçerken pek çok faktörü göz önünde tutmanız gerekir. Güneş kremi seçerken başlıca dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Cilt Tonu:

Piyasada satılan pek çok ürün koyu tenli insanlar düşünülmeden üretilmiştir. Fakat daha önce de değinildiği gibi cilt tonunuz koyu da olsa, günlük olarak güneş kremi kullanılmalısınız. Bu kremler koyu renk tenlilere sürüldüğünde tebeşir gibi bir renkte görüntüler. Kimyasal güneş kremleri bu bakımdan daha az rahatsız edici bir görünüm oluşturur. Fakat bu ürünler de cildi tahriş edebileceği için insanların çoğu mineral güneş kremi kullanmayı tercih ediyor. Günümüzde mineral güneş kremleri  oldukça gelişmiştir. Bazıları hafif dokusu sayesinde bütün cilt tonlarında şeffaf bir görünüm elde edilmesini sağlayabilmektedir.

Güzellik uzmanları sevdiğiniz mineral güneş kreminin cildinizde fark edilebilir olmaması için içine bir damla fondöten ekleyebileceğinizi bildiriyor.

Cilt Tipi:

Yağlı ya da kuru ciltler için aynı güneş kremi önerilmez. Ayrıca hassas ciltler için kullanılacak güneş kreminin paraben ve/veya fitalat içermemesi, kokusuz olması tercih edilir.

Güneş Kreminde Kullanılan Formül Türü:

Geleneksel olarak üretilen losyonlar, jel ve köpüklere oranla biraz daha kalındır. Geleneksel losyonları cildinizin hangi bölgesine sürdüğünüzü takip etmek kolaydır.

Sprey formda ürünlerin kullanımı ise çok pratiktir. Bunlar hafiftir ve çabuk kurur. Fakat çok ince olduğu için hangi bölgeye sürmediğinizi fark etmeniz zor olabilir ve korumasız bıraktığınız cilt bölgeleri kalabilir.

Spreylerin bir başka sakıncası ise solunduğunda tehlikeli olabilmesidir. Bazı güneş koruyucular akciğerleri tahriş edebilir.

Pudra formundaki güneş kremleri losyon ya da spreyler ile aynı bileşenleri içerir. Güzellik uzmanları daha çok pudra formunda güneş kremlerini öneriyor. Bunun bir nedeni de gün boyunca koruyuculuk sağlayabilmeleridir. Fakat bu ürünler tam bir koruma için değil, sonradan rotüş yapılması için önerilir. Bütün cilde pudra güneş kremi sürmek çok fazla hacimde pudra gerektirebilir. Bu da kullanımda pratik olmaz.

Dermatologlar SPF içerdiği söylenen makyaj malzemelerine bu açıdan fazla güvenilmemesi gerektiğinin de altını çiziyorlar. Güneş kremi ile ilgili bilmeniz gereken her şey hakkında sizin için yaptığımız araştırma sonuçları özetle bunlardır.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019