Herkes için Bilgi

İnsomnia (Uykusuzluk) Hastalığı Nedir?

26.03.2019
İnsomnia (Uykusuzluk) Hastalığı Nedir?

İnsomnia Nedir?

İnsomnia; uykusuzluk ya da uyku bozukluğu olarak tanımlanan bir hastalıktır. Günümüzde insanların yaklaşık yüzde 30’u hayatlarının herhangi bir döneminde insomnia hastalığını yaşamaktadır. İnsomnia’nın farklı türleri olmakla birlikte 5 geceden fazla uzun sürdüğünde kronikleşme yolunda ilerlemektedir ve ciddiye alınması gereklidir. İnsomnia hastalığı kişiden kişiye farklı belirti ve nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyen insomnia hastalığı mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

İnsomnia Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İnsomnia hastalığı öncelikle uykuya dalmakta güçlük veya hiç uyuyamama şeklinde ortaya çıkarken buna bağlı olarak sinirlilik, gün içerisinde uyuklamak, yorgunluk, konsantrasyon zorluğu ve çok çabuk şekilde uyanma gibi belirtiler söz konusudur.

İnsomnia Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

İnsomnia hastalığı genellikle psikoloji kaynaklı nedenler ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Stres, depresyon ve çeşitli psikolojik sorunlar bu hastalığa neden olabilmektedir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçların farklı yan etkileri nedeniyle uyuyamama veya zor uyuma şeklinde şikayetler oluşmaktadır. Bazı meslek grupları da insomnia hastalığı için zemin hazırlamaktadır. Özellikle gece vardiyasında çalışanlar için normal uyku saatleri söz konusu olmadığı için uyku düzenlerinin bozulması ile insomnia hastalığı ortaya çıkmaktadır. Gürültü, aşırı sıcak havalar ve ışık gibi diğer faktörler insomnia hastalığına zemin hazırlamaktadır.

İnsomnia Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

İnsomnia hastalığı için erken dönemde tedavi oldukça kolaydır ve hastaların günlük yaşamını etkileyen bu hastalığın önlenebilmesi de mümkündür. İnsomnia hastalığı öncelikle psikolojik problemler nedeniyle kaynaklandığında bir uzmandan psikolojik destek alınması gereklidir. Psikolojik terapilere ek olarak önerilen bazı ilaçlar da doktor kontrolünde kullanılarak tedavi başarısı desteklenmektedir. Kafein alımının azaltılması ve kullanılan ilaçların yan etkilerinde olup olmadığının kontrolü ve stresten uzak durmak gibi önlemler ile insomnia hastalığı önlenebilmektedir. doğrultusunda uykusuzluk hastalığı olduğu sonuçları da ortaya çıkmaktadır.

İçerik  Dukan Birası Nedir? Dukan Birası Nasıl Yapılır?

Kitap okumak, müzik dinlemek, yatıştırıcı bitki çayları içmek (melisa, ıhlamur, adaçayı ve yeşil çay) nefes egzersizleri yapmak ve uykudan evvel kısa yürüyüşler yapmak dahi insomnia hastalığının neden olduğu uykuya dalamama konusunda yardımcı olan ve uykuya dalmayı kolaylaştıran yöntemlerdendir. Aylar süren kronik insomnia hastalığında ise bilişsel davranış terapi ile bu hastalığa neden olan psikolojik nedenler ortaya çıkarıldığında psikiyatristler tarafından gevşeme egzersizleri, öfke ve stres kontrolü desteği ve ilaç tedavisi şeklinde uygun bir tedavi programı uygulanmaktadır. Uyku alışkanlıklarının da çok sık değişmesi, gece geç vakitlerde uyuma, aşırı kafein alımı, aşırı alkol alımı ve bazı ilaçların kullanımı ile ortaya çıkan insomnia hastalığının tedavisi mümkündür ancak sabırlı olunması gereklidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019