Herkes için Bilgi

Melatonin Nedir? Melatonin Hormonunun Faydaları Nelerdir?

04.05.2021
Melatonin Nedir? Melatonin Hormonunun Faydaları Nelerdir?

İnsanlar doğumundan itibaren tüm yaşantısı boyunca gece uyuyup gündüzde uyanık kalırlar. Peki, bu uyku döngüsünü sağlayan hormon hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz. Belki de bir çoğunuz bu hormonun adını daha duymamış olabilir. Melatonin nedir diye sorulduğunda uyku döngüsünü sağlayan hormonun adıdır. Diyen çok az kişi olabileceğini düşündüğümüz için melatonin nedir adlı faydalı bir içerik hazırlamanın daha faydalı olacağını düşündük. İşte uyku hormonu hakkında bilinmesi gerekenler.

 Melatonin Nedir?

İnsan vücudundan doğal olarak bulunan melatonin uyku, uyanıklık döngüsünü sağlayan bir tür hormondur. Beynin alt kısmından bulunan epifiz bezi tarafından salgılanır. Aynı zamanda melatonin bir diğer görevi ise olan basıncını düzenleyip, mevsimsel üreme dürtüleri ve benzeri sirkadiyen ritim gibi günlük döngüleri ile değişen faktörleri senkronize eder.

 Melatonin Hormonu Ne İşe Yarar?

Melatonin hormonu geceleri tarafından salgılanır. İnsan vücudunun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlar. Dolayısı ile akşam erken saatlerinde salgılamaya başlayan melatonin hormonu gece saat 02:000 ile 03:00 arası en yüksek seviyeye ulaşır.

 Melatonin Hormonunun Faydaları Nelerdir?

Melatonin hormonunun faydaları uyku uyanıklık döngüsünü sağlar. Kan basıncını düzenler ve vücudunu kanser gibi çeşitli hastalıklara karşı korur. Tiriptofan isimli bir madde tarafından salgılanmaktadır. Bu hormonun salınımını sağlamak için karanlık ortamlarda uyumak gerekiyor. Eğer gece lambası kullanan biriyseniz mutlaka solgun kırmızı ışıklı lambaları tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda gece yatarken bilgisayar tablet ve telefon gibi elektronik cihazlar kullanmak hormonun alınmasının bozulmasına neden olmaktadır. Yeterli ve düzenli uyku uyuma, aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkma gibi alışkanlıklar melatonin hormonun düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Melatonin faydalarından bir tanesi de bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve insan üzerindeki stresi azaltarak ömrü uzattığına ve yaşlanma bulgularını azalttığına dair araştırmalar ve kanıtlar bulunmaktadır.

İçerik  Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Melatonin Hormonunun Salgılanması için Karanlık Ortam Şart

Gecelerin niçin karanlıkta uyursunuz bunu hiç düşündünüz mü? Ama bazı insanlar ışıklı ortamda daha çabuk uyuyabildiğini, bazı ortamlarda ışıklı ortamlarda rahat uyduğunu iddia ediyor. Fakat burada şöyle bir yanılgı vardır ki, karanlık ortamda uyumak size derin bir uyku vermez. Karanlık ortam melatonin hormonun salgılanması için çok önemlidir. Kişiden kişiye farklılık göstermese de melatonin hormonu akşam saat 21:00 ile gece saat 04:00 arasında salgılanır.

 Melatonin Hormonu Eksikliği Nedir?

Aslında melatonin hormonu seviyesi yaş ilerledikçe yavaş yavaş düşmeye başlar. Genç ve büyüme dönemindeki çocuklarda melatonin hormonu seviyesi normalinden daha fazla yüksek olurken, yaşın ilerlemesiyle birlikte bu hormonun salgılanma seviyesi hızlı bir şekilde düşer ve birtakım hastalıklar oluşmaya başlar. Uyku düzenini olmaması, stres, huzursuzluk, sinir, kaygı, çay kahve tüketiminin fazlalığı ve aşırı alkol ve sigara kullanımı melatonin eksikliğine neden olmaktadır. Kişilerde melatonin hormonu eksikliği ise depresyon gibi önemli psikolojik hastalıklara neden olur.

 Melatonin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Melatonin hormonu eksikliğinde görülen en yaygın belirtiler uyku düzeninin olmamasıdır. Bunun dışında halsizlik, kaygı bozukluğu, depresyona girme hissi, kalp çarpıntısı, cinsel isteksizlik ve performans kaybı ve kalp çarpıntısı da melatonin eksikliği belirtileri arasında yer alıyor.

 Melatonin Hormonu Seviyesini Artıran Gıdalar Nelerdir?

Beyinde yer alan epifiz bezinde bulunan triptofan asidi vücutta melatonin hormonunu salgılanmasını sağlar. Eğer vücutta yeteri kadar triptofan maddesi olmadığı ya da yetersiz olduğu zamanlarda melatonin hormonu seviye düşer. Bu sorunu tıbbi ilaçlar kullanmak yerine triptofan maddesi içeren yiyecek ve içecekler kullanarak aşabilirsiniz. İşte size melatonin hormonu içeren besinler şunlardır; muz, et, balık, elma, çilek, peynir, fıstık, fındık, ceviz, böğürtlen, portakal, kestane, ıspanak patlıcan, badem, yosun, brokoli, patlıcan, soğan, lahana ıspanak, barbunya, salatalık, kuru fasulye, çemen, nohut, susam, kabak, çiçeği keten tohumu, gibi besinlerin ile deve dikeni, kızılcık, anason, rezene, sarı kantaron ve hardal gibi gıdalar melatonin hormonu salgılanmasında önemli rol oynar.

İçerik  Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Çayı'nın Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Aynı zamanda çinko ve magnezyum içeren gibi besinlerinde melatonin hormonu salgılanmasına yardımcı olur. Özellikçe kızılcık şerbetinin melatonin hormonunu salgılanmasında önemli etkisi olduğu söyleniyor. Bu besinlerin yanı sıra melatonin hormonun salgılanması için akşam erken saatlerinde karanlık ortamda uyumaya çalışılmalıdır. Eğer varsa sigara alkol kullanımı sonlandırılmalı çay kahve kullanımı azaltılmalı ve akşamın erken saatlerinde tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019