Herkes için Bilgi

Ses Kısıklığı Nedir? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

16.05.2021
Ses Kısıklığı Nedir? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Bazı zamanlarda insanlarda meydana gelen ses dalgalanmalar ve ses düzeyinde oluşan düşüşler ses kısıklığı olarak ifade edilebilir. Hemen hemen her insanın başına gelebilen ses kısıklığı bir hastalık olmamakla birlikte bir hastalığın habercisi de olabilir. Ses kısıklıkları genel itibari ile fazla önemsenmez ve kısa sürede kendiliğinden yok olur gider. Lakin uzun süreli ses kısıklıklarının ciddi hastalık belirtisi olduğu göz ardı edilmemelidir. Peki, ses kısıklığı nedir? Ses kısıklığının nedenleri? Ses kısıklığına ne iyi gelir?

Ses Kısıklığı Nedir?

Ses kısıklığı insanların sesinde meydana gelen ses kalitesinin düşmesi ya da değişikliğe uğraması olarak kullanılan bir terimdir. Yani kısacası ses seviyesinde oluşan dalgalanmalar ses kalitesinin düşmesini ifade eder.

Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir?

Ses kısıklığına neden olan aktörlerin başında solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir. Özellikle grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar ses kısıklığına sebebiyet verir. Bunlara ilave olarak sigara, alkol ve kafeinli içecekler, uzun süre konuşma ya da yüksek perdeden bağırma, çığlık atma gibi faktörlerde ses kısıklığı neden olabilmektedir. Öte yandan ses kısıklığının oluşmasına neden olarak nörolojik ve psikolojik problemler, genetik durumlar, gebelik, kronik hastalıklar, tümörler, alerjik durumlar ve kullanılan ilaçlar gösterilebilir. Ses kısıklığı en fazla öğretmenlerde, spikerlerde, esnaflarda, şarkıcılarda ve siyasilerde görülebilmektedir. Ses kısıklığı daha çok 30 ile 60 yaş arasındaki insanlarda kendini gösterir. Ses kısıklığı birkaç saatte kendiliğinden geçebildiği gibi yaşam boyu da sürebilmektedir.

Ses Kısıklığında Ne İyi Gelir?

Kronik bir hastalıktan kaynaklanmayan ses kısıklığı yani akut larenjit gibi durumlarda evde yapabileceğiniz basit doğal yöntemler ile ses kısıklığını tedavi edebilirsiniz. Bu konuda özellikle bitkisel çay tüketilmesi tavsiye edilir. Öte yandan boğazınızda bir ağrı var ise, boğazınızı ılık tuzlu su ile gargara yapmanız sizi rahatlatacaktır. Özellikle bulunduğunuz ortamın nem düzeyi düşük ise odanın nem seviyesini istenilen seviyeye getirilmelidir. Ayrıca bir ılık bir banyo almakta boğazınızın nemlenmesine imkân vererek ses kısıklığına iyi gelecektir. Pastil kullanımı da bu yönde atılacak faydalı adımlardan bir tanesi olacaktır. Yine ayrıca papatya, adaçayı, zencefil gibi bitkisel ürünlerin kullanımı da boğaz ağrısının hafiflemesine faydalı olacaktır. Öte yandan ses kısıklığı için bol miktarda sıvı tüketilmesi önerilmektedir. Sigara dumanı boğazın kurumasına neden olduğundan dolayı sigara içilmemeli veya sigara içilen ortamdan uzaklaşmalıdır. Ses kısıklığı yol açan etkenlerden biri olan alerjilerdir. Bundan ötürü alerjik etkenlere dikkat edilmeli ve çevrede var ise alerji yapan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Uzun süreli nara atmak veya bağırmak ses kısıklığına neden olacağından dolayı bu tarz durumlardan uzak kalmak faydalı olacaktır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019