Herkes için Bilgi

Graffiti nedir?

11.03.2019
Graffiti nedir?
Reklam

Graffiti denildiğinde konuyla alakası olmayanlar için muhtemelen hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Sokakta duvarlara resim yapma sanatı, graffiti nedir? sorusuna verilecek en kısa cevaptır. Graffiti hakkında daha detaylı bir açıklama yapmak gerekirse, insanların herhangi bir konuda tepki göstermek için ya da toplumsal bir mesaj vermek için hatta hiç bir amacı olmadan kendilerine ait olmayan yani toplumun ortak alanı olarak nitelendirilen duvarlara yapmış oldukları resimlerdir.

Aslına bakılacak olursa graffiti sadece resim değil tercihe göre bir yazı yazma sanatı olarak da ifade edilebilir. Graffiti akademik anlamda ilk zamanlarında sanat olarak kabul görmemiş olmasına rağmen bir duvara sprey boya kullanılarak resim yapmak ile bir tuale resim yapmak arasında fark yoktur. Her ikisini de yapabilmek için yetenek, hayal gücü ve yaratıcılığa sahip olmak gerekiyor düşüncesinin çoğunluk tarafından kabul görmesi ile son yıllarda hak ettiği değeri elde etmiştir.

Graffiti Nasıl ortaya çıkmıştır ve Amacı nedir?

Graffitinin ne zaman nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmemekle birlikte nasıl çıktığına dair farklı bilgiler bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre 1960’lı yıllarda Amerika’da aykırı kişilikleri ile farkındalık yaratmak amacıyla rock müzik gruplarının kendilerini ifade etmek için duvarlara resim ve yazı yazmaları ile başlayan bir akım olduğu ifade edilmektedir.

Başka bir kaynağa göre ise yine 1960’lı yıllarda Amerika da kendi adaletlerini kendileri sağlayan sözde sokak çetelerinin hakimiyet kurdukları bölgeleri başka çete gruplarının ihlal etmemesi için sembolik resimlerin duvarların çizilmesi ile başlandığı iddia edilmektedir.

Almanya’nın başkenti Berlin’in doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrılarak arasına duvar örülmesi insanları bir süre sonra bu durumu protesto etmeye yönlendirmiştir. Duvarın etrafında buluşan insanların, tepki olarak duvara yazılar ve resimler çizmeleri graffiti nasıl ortaya çıkmıştır? hakkındaki bilgiler arasındadır.

Graffiti’nin amacı, toplumsal olayları protesto etmek, insanların kendi yaşamları  hakkında düşüncelerini ifade etmek için yaptıkları bir resim yapma sanatıdır.

Graffiti Türleri ve Terimleri Nelerdir?

Writer: Profesyonel olarak duvarlara resim yapan kişilere verilen isim olarak tanımlanmaktadır.

Sketch: Duvara hangi resmi çizeceğine karar veren graffiti sanatçıları direkt olarak duvara resmetmeden önce kafalarında belirlenen resmi bir taslak üzerine çizerler. Taslak olarak yapılan çizimleri sketch denilmektedir.

Cap: Duvar gibi dış yüzeyleri düz olan mekanlara resim yapmak için sprey boyalar kullanılır. Resmin kalınlığı ve inceliğine göre sprey boyaların baş kısmı değiştirilebilir. Değiştirilebilen başlık kısmına cap denir.

King: Profesyonel olarak graffiti çizimi yapan kişilere king yani kral diye hitap edilir.

Tag: Graffiti sanatçısının çizmiş olduğu resmin altına atmış olduğu imzadır.

Fill İn: Duvara yapılan resim ilk önce dış yüzeyi çizilir daha sonra içi boyanır. Graffiti resminin içinin boyanmasına fill in denir.

Graffiti, duvara resim yapma sanatı olarak ifade ediliyor olsa da yaratıcı fikirler için duvar görevi gören her yer graffiti yapmak için uygun mekanlardır. Yapıldığı mekana göre graffiti türleri şunlardır;

Wall: Sadece duvar üzerine resim yapılması graffiti türleri arasında wall olarak adlandırılır.

End2End: Çok sık yapılmasa da trenlerin dış yüzeyine resim yapılmasıdır.

Roof Top: Sadece profesyonel graffiti sanatçılarının yapabildiği binaların çatılarına yapılan resimlerdir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019