Herkes için Bilgi

Kaligrafi Nedir? Kaligrafi Nasıl Yapılır?

03.02.2021
Kaligrafi Nedir? Kaligrafi Nasıl Yapılır?

Kaligrafi, kişiler tarafından çok tercih edilen süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Başta Çin olmak üzere Doğu Asya, Batı toplumlarından çok eski kaligrafi örnekleri vardır. Kelimenin yapısına bakarsak yunanca kallos ‘’ güzel ’’ ve graphos ‘’ yazı ’’ kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Yazıları estetik hale getirerek sanatla buluşturan dekoratif amaçla da kullanılan bir sanat dalıdır. Seçilen bir konuyu yazılarla görsel şeklinde anlatma da denebilir. Bu işi yapanlara kaligrafi veya kaligrafist deniyor. Öğrenmesi zor gibi gözükse de çok kolay bir sanat dalıdır. Kelimelerin bolca yazılmasından çok harflerin şekillerinin analiz edilmesi yöntemiyle çalışılır. Bu şekilde başarıya daha çabuk ulaşılır.

Kaligrafi Nasıl Yapılır?

Kaligrafi öğrenmek istiyorsanız ilk olarak kırtasiyeden kesik uçlu kalem ya da kaligrafi kalemi olarak adlandırılan kalemi satın almalısınız. Normalde üç çeşit kaligrafi kalemi vardır. Başlangıç için kesik uçlu olan tercih edilebilir. Ucu 0.4 mm olabilir. Kağıda veya hangi yüzeye yapacağınızı belirledikten sonra kalemi zemine 45 derecelik bir açıyla temas edecek şekilde ve mümkün olduğunca dik tutmaya çalışmalısınız. Kaligrafi yazıları yazarken nefes kontrolü çok önemlidir. Nefes alışverişi sırasında yazıda ve özellikle düz çizgilerde yamukluklar olmaktadır. Bu yüzden uzun çizgilerde nefes kontrolü yaparak nefesinizi tutup yazmalısınız. Kısa çizgilerde normal nefes alıp vermeye devam edilebilirsiniz ama bu harflerin düzgünlüğü bozuyorsa kısa çizgilerde de nefes kontrolü yapmak önemlidir. Nefesi tutmak yazarken her zaman avantaj sağlar.

Bazı harflerin uçları sivri şekilde biterken bazılarının kalın biter. Bu teknikle alakalıdır ve kalemi döndürme bu aşamada çok önemlidir. Bu yaptıkça pratiklik kazanan bir harekettir. Kalından inceye giden harflerde kalemin yüzeyini tamamen kağıda değdirirken inceye doğru ilerlendiğinde kalemin yüzeyinin kağıda değmesi azaltılır ve kalemi hafif döndürmeyle birlikte incelen çizgiler elde edilir.

Yazının güzelliği zamanla yapılan pratikle ve harflerin yapılarının iyice öğrenilmesiyle olur. Doğru harf çizimine ulaştıktan sonra art arda harflerin yazılmasıyla birbiriyle bütünleşir ve sonuç ortaya çıkar. Ayrı yerlerde kullanılan aynı harflerin birbirinden farklı görünmemesi önemlidir. Harflerin büyüklükleri birbirine eşit olmalı, simetrik olmalı. Bir de dik ve yatay çizgilerin birbirine paralel olması bu sanat için olmazsa olmazlardan biridir. Estetik ve düzgün görünmeli. Bu şekilde doğru ve göze hoş gelen sonuçlar elde edilir.

İçerik  Dövme Nedir? Hazır Dövme Nasıl Yapılır?

Kaligrafi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Çok eskilerden beri değişik alanlarda da kullanılmaktadır. Farklı medeniyetlerde başka şekillerde kullanılmış çeşitli isimler verilmiştir. Ülkemizde artık modern olarak da kullanılmakla birlikte eski zamanlardaki haliyle devam ettirip korumaya çalışan kişiler vardır. Uzun yıllardır bu işi yapan ustalar vardır. Kimisi günlük yazı tarzı olarak kullanıyorken kimisi bu sanatı iş olarak yapabiliyor. Çinilerin üzerine yazılarak ev süslerinde kullanılıyor, evlerde tablo olarak yer alabiliyor, evlerde duvar boyası ile süsleme olarak yapılabiliyor, Davetiyelerde güzel yazı şeklinde kullanılıyor, logo tasarımlarında yer alabiliyor. Günümüzde çok sık kullanmasa da mektuplaşmada, çeşitli notlarda, yazılarda, dekoratif ürünlerde kullanılabiliyor.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019