Herkes için Bilgi

Origami Nedir? Nasıl Yapılır?

03.02.2021
Origami Nedir? Nasıl Yapılır?

Origami Nedir? Nasıl Yapılır?

Origami ismi hemen hemen herkesin duyduğu hatta denediği bir sanat türüdür. Origami Japonlara özgü bir kâğıt katlama sanatına denilmektedir. Oru katlama anlamına gelirken gami ise kâğıt anlamına gelmektedir. Origaminin kendi içinde 4 ayrı çeşidi vardır. Bunlar ıslak katlama yöntemi ile origami, krigami, modüler origami ve son olarak klasik origami olarak 4’e ayrılırlar. Origami herhangi bir araç gereç kullanmadan sadece kağıt ile yapılan bir sanattır. Herkes origami yapabilir. Origami Japonların tarihinde bereket ve bolluk simgesi olarak görülmektedir. Japonların 1000 adet turna kuşunun origamisini yapan kişilerin mutlu, huzurlu ve uzun bir hayat süreceklerine dair bir inanışları vardır. Peki evde origami yapmak mümkün mü ?

Origami Çeşitleri Nelerdir?

Origaminin 4 çeşidi vardır. Bunlardan ilki herkesin bildiği klasik origamidir. Klasik origami sadece tek parça kâğıttan yapılmaktadır. Bu origami çeşidi ile basit türde eşya ya da hayvan figürleri yapılabilmektedir. Diğer origami türlerine göre yapımı daha kolaydır. Evde origami yapmak istenildiğinde en bilinen tür klasik origamidir. Bir diğer tür ise modüler origamidir. Bu tür parçalı origami olarak da bilinir. Birbirine benzeyen parçalar bir araya getirilir ve modüler origami türü ortaya çıkar. Modüler origami de basit hayvan figürlerindense daha çok 3 boyutlu geometrik şekillerin yapılması daha yaygındır. Klasik origami gibi tek parçayla sınırlı olmadığı için birçok parça kullanılabilir. Bu yüzden de birçok değişik figür ortaya çıkabilmektedir.

Origamide genelde kare kâğıtların kullanımı yaygın olsa da kâğıdın şekli ile ilgili net bir kural yoktur. Her şekilde kâğıttan yapılabilmektedir. Krigami diğer origami türlerinden en farklısıdır. Bu türde kâğıt katlamayla değil kâğıt kesme yöntemi ile yapılmaktadır. Tek parçayla sınırlı kalmayıp sınırsız kâğıtların kesilmesi ile yapılmaktadır. Son olarak ise ıslak katlama yöntemi ile yapılan origami vardır. Bu türde adından da anlaşılacağı gibi kâğıdın ıslatılarak katlanıp yapılması ile olmaktadır. Daha çok hayvan figürleri yapılmaktadır. Kâğıt ıslatıldığı için hayvan figürleri gerçeğine çok benzemektedir. Kâğıdın ıslanması ile şekilleri yapmak daha kolaylaşmaktadır. Bu yüzden de gerçek hayattaki figürlere daha benzer şeyler ortaya çıkmaktadır. Bu ıslak katlama yöntemi ile origamiyi Akira Yoshizawa adında bir Japon origami üstadı bulmuştur. Islak katlama yöntemi  evde origami yapmak için zor bir seçim olacaktır.

Origaminin Yapılış Şekli

origami kopek yapimiOrigami de genellikle kare şeklinde bir kâğıt kullanılır. Hangi figür yapılmak isteniyor ise ona göre katlama yöntemleri bulunmaktadır. Her çeşit figür için farklı katlama yöntemleri bulunmaktadır. Basit bir örnek olarak köpek yapmak verilebilir. Origami köpek yapmak için ilk olarak kare şeklindeki bir kâğıt üçgen şeklinde olmak üzere ikiye katlanmalıdır. Daha sonra karenin iki köşesi aşağıya doğru ikiye kıvrılarak köpeğin kulakları yapılmaktadır. Sonra aşağıya bakan kısmında yukarı doğru kıvrılması ile köpeğin ağız bölgesi yapılmış olur. Son olarak oluşan köpek figürüne burun ve göz çizerek köpek origami yapılmış olur. Evde origami yapmak için ilk olarak; köpek, çiçek gibi basit figürler seçilmelidir. Bazı kitaplarda ya da internette yer alan figürlerin şablonları takip edilerek origami yapılabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019