Herkes için Bilgi

Salvador Dali Kimdir? Salvador Dali’nin Sanat Anlayışı

15.05.2021
Salvador Dali Kimdir? Salvador Dali’nin Sanat Anlayışı

Salvador Dali ve Sanat Anlayışı

İspanyol kökenli olan Salvador Dali, kendini Tanrı’ya inanmakla fakat inancının olmadığı ile ifade etmektedir. Sürrealizm sanat tarzından etkilenen Salvador Dali film, fotoğraf, heykeltıraş ve ressamdır. Pek çok alanda kendini geliştirmiş ve kendine çok şey katmıştır. Bunlara ek olarak bilime de çok büyük ilgi duyan biridir. Canlıların genetik yapısı ile ilgili pek çok araştırmada yer almıştır. Hayatının büyük bir kısmını DNA tabloları yapmaya ayırarak bilime olan düşkünlüğünü ve ilgisini de ortaya koymuştur. Salvador Dali büyük aşkı Gala ile ilişkisini DNA sarmalına benzetmiştir. Sanat hayatı süresince pek çok ünlü isimden etkilenmiş fakat özgünlüğünü hiçbir zaman kaybetmemiştir. Her zaman kendine özgü tarzı ve kendine özgü sanatı ile bilinmiştir. Sıra dışı kişiliği ve yaptığı sanat eserleri ile çok büyük ilgi toplamış ve herkes tarafından örnek alınan biri olmuştur. En çok bilinen ve en çok beğeni kazanan tablosu tartışmasız ki Belleğin Azmi isimli tablo olmuştur. Bu tabloyu 1931 yılında yapmıştır. Salvador Dali kendisinin sürrealizm olduğunu her zaman vurgulamıştır.

Salvador Dali Kimdir?

İspanyol kökenli olan Dali 11 Mayıs 1904 yılında dünyaya gelmiştir. Dali’nin kendisinden önce bir kardeşi olmuştur. Fakat Salvador Dali’nin doğumundan 8 ay önce kardeşi vefat etmiştir. Salvador Dali ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelse de kardeşini kaybetmiş ve tek çocuk olarak kalmıştır. Çok genç yaşta yeni doğan bebeklerimi kaybeden çift bunun etkisinden uzunca bir süre çıkamamıştır. Ölen çocuklarından sürekli Dali’nin yanında bahsederek onu da sürekli mezarlık ziyaretlerine götürmüşlerdir. Durum böyle olunca kendisini sürekli kardeşinin gölgesinde yaşayan biri gibi hissetmesine ve kendi benliğini, kişiliğini sorgulamasına sebep olmuştur. Kendisini sürekli abisinin yerine koyduklarını düşünerek çocuk yaştan beri bu düşünce ile büyümüştür. Anne ve babasının dikkatini ölen kardeşinden kendi üzerine toplamak için pek çok şey yapmıştır. Aşırı yaramaz bir çocuk olsa da ailesinin ilgisini üzerine toplamayı bir türlü becerememiştir. Bu kadar fazla sanat dalı ile ilgilenmesi de bu durumun bir özeti niteliğindedir. İlgisiz ve sevgisiz bir çocukluk geçirmesinden dolayı çok farklı bir kişiliği ortaya çıkmış ve bu kişiliği zamanla kendisine özümsetmiştir

İçerik  Graffiti nedir?

Salvador Dali’nin Hayatı

Salvador Dali’nin sanat hayatına başlayışı annesinin onu 10 yaşındayken bir resim okuluna yazdırması ile başlamıştır. Kulağa çok enteresan gelse de 15 yaşına geldiğinde ilk resim sergisini açmıştır. 1921 yılında ise başına çok talihsiz bit şey gelmiş ve annesini kaybetmiştir. Annesini kaybettiği ertesi yıl ise radikal bir karar ile Madrid’e taşınmıştır. Burada eğitimine devam etmeyi ihmal etmemiştir. Buradaki eğitimleri sırasında üstüne yöneldiği konu genellikle dadaizm ve kübizm tarzları olmuştur. Bu sanat tarzları yaşadığı bölgede pek yaygın olmadığı için orada yaşayan ünlü sanatçıların hemen dikkatini çekmiştir. Bunun üzerine hemen tutuklanmış ve hapis yatmıştır. Daha sonra ilk kendine özgü sergisini Barselona’da açmıştır. Pablo Picasso ile 1927 yılında Fransa’da tanışması ile sanat anlayışına daha büyük yenilikler katmaya karar vermiştir. Bu tarihten sonraki tüm eserleri Pablo Picasso etkisinde kalınarak yapılan oldukça önemli eserlerdir. Daha sonra ise okulundan kovulmuştur. Hayatı doğduğundan beri sürekli talihsizlikler ile geçmiştir.

Salvador Dali’nin Sanatı

Salvador Dali’nin sanatı ilk zamanlar büyük tepkiler ile karşılansa da bir süre sonra çok beğenilmeye ve büyük ilgi görmeye sebep olmuştur. En çok ses getiren sergisi 1933 yılında New York’ta yaptığı sergi olmuştur. Bundan 2 yıl sonra ise Sürrealist Sergisi ile büyük ses getirmeyi başarmış son derece önemli bir sanatçıdır. O kadar farklı bir kişiliktir ki sergilerinde de bunu gözler önüne sermiştir. Bir sergisinde dalgıç kıyafeti giyerek piposunu içmiştir. İlk zamanlar görenleri çok şaşırtan bir husus olsa da daha sonra insanlar bu duruma alışmaya başlamıştır. Bu sebeple sanatıyla ses getirdiği kadar ilginç hareketleri ve yaşam tarzıyla da ses getirmiştir. Daha sonra ise dönemin en ünlü komedyeni olan Max kardeşler için komedi filmi senaryosu yazmıştır. Resimde olduğu gibi sinema alanında da büyük bir başarı ortaya koymuştur. Her yaptığı işte başarılı olmayı başarmıştır. En çok ses getiren bir diğer eseri ise Barcelona’da 1962 yılında gerçekleyen bir sel felaketi sonucu insanların hayatını kaybettiği o günün resmi ile olmuştur. Bu tabloda hem bilimi hem dini içinde barındıran bir isim seçmiştir. Bu sel felaketinden ne kadar çok etkilendiğini her defasında ortaya koymuştur.

İçerik  Origami Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019