Herkes için Bilgi

Osmanlı Sultanları’nın İkametgâhı Topkapı Sarayı

11.03.2019
Osmanlı Sultanları’nın İkametgâhı Topkapı Sarayı
Reklam

Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul’un en güzel ve en önemli yerlerinden biridir. Muhteşem mimarisiyle asırlardır ziyaretçilerini büyüleyen saray, Cumhuriyet’in ilanından sonra saray-müzesi haline getirilmiştir. Sarayburnu’ndan Marmara’yı selamlayan bu şaheser, paha biçilmez koleksiyonu ve görkemi ile her yıl ziyaretçi akınına uğrayan tarihi mekanlarımızdan biridir.

Topkapı Sarayı Hakkında Bilgiler

Günümüzde 300 bin metrekarelik alanı kaplayan Topkapı Sarayı, dünyanın en büyük saray müzeleri arasında yer almaktadır. Bu görkemli yapıda iç iç geçmiş 4 avlu, geniş bahçeler ve meydanlar bulunuyor. Hasbahçeler içerisine günümüze kadar ulaşan ve ulaşamayan birçok köşk ve kasır yaptırıldığı biliniyor. İncili Köşk, Çinili Köşk ve Sepetçiler Kasrı bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Sultanların devleti idare etme amacıyla kullandığı Topkapı Sarayı, aynı zamanda padişahların evi olmuştur. Kullanıldığı süre içerisinde sarayda 3000-4000 kişinin yaşadığı kaynaklarda belirtilmektedir. Barok ve Osmanlı mimarisi esas alınarak inşa edilmiş olan sarayın yapımında Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere Mimar Sinan, Sarkis Balyan, Acem Ali ve Davud Ağa gibi ünlü isimlerin mimari dokunuşları bulunuyor.

Fatih Sultan Mehmet ve Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’in bizlere bıraktığı en önemli tarihi eserlerden biridir. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan mimarisini keşfetmek için her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler gelmektedir. Fatih Sultan Mehmet emri ile İstanbul’u fethettikten sonra 1460 senesinde Sarayburnu ilçesinde bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki alana inşa edilen saray 1478 yılında tamamlanmıştır.

Yaklaşık 700.000 metrekarelik alana görkemli bir saray inşa edilmiştir. Osmanlı sultanlarının ikametgâhı haline gelen bu saray, Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 400 yıl boyunca imparatorluğun idare, sanat ve eğitim merkezi olarak kullanılmıştır.

Topkapı Sarayı Müzesi Hakkında Bilgiler

Cumhuriyet’in ilanı ile Topkapı Sarayı, 3 Nisan 1924 tarihinde müze haline getirildi. Dünyanın en büyük saray-müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı, aynı zamanda Cumhuriyetin de ilk müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Birçok farklı eseri çatısı altında barındıran müze, 300.000 civarında arşiv belgesi, koleksiyonları ve mimari yapılarıyla her yıl yabancı ve yerli olmak üzere binlerce turist ağırlıyor.

Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti

Sarayın olağanüstü zenginlikteki koleksiyonlarını keşfetmek için müzeye giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti 2019 yılında 60 TL’dir. Tabiatla iç içe geçmiş mimarisi, koleksiyonların ilgi çekici hikayeleri ve nefis çinileri bu sarayı görülmeye değer yapılardan biri kılmaktadır. Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti 18 yaş ve altı ülke vatandaşlarımızdan alınmamaktadır ayrıca girişte müze kart geçerlidir.

Ziyaret Gün ve Saatleri

Sarayı, Salı günleri haricinde haftanın her günü 09.00 ila yaklaşık 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık diye belirtmemizdeki neden Topkapı Sarayı ziyaret saatleri yaz ve kış sezonlarında farklılık gösteriyor. Örneğin; 1 Mart – 31 Mart 2019 dönemi için ziyaret saatleri 09.00-18.00’dir. Bilet gişeleri ise saat 17.00’da kapatılıyor. Ayrıca müze Ramazan ve Kurban Bayramı’nın birinci günlerinde öğlene kadar ziyarete kapalıdır.

Harem Bölümü

Harem Bölümü, Osmanlı sultanlarının aileleriyle birlikte yaşadıkları alandır. İkinci avluda yer alan Harem Dairesi’ne giriş ücreti 35 liradır. Burada müze kart geçerli değildir ve ziyaret saatleri, müze giriş saatlerinden farklıdır. 1 Mart – 31 Mart 2019 döneminde Topkapı Sarayı Müzesi Harem Bölümü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olacaktır.

Kutsal Emanetler Dairesi

Kutsal Emanetler Dairesi, Fatih Sultan Mehmet zamanında padişahın Enderun avlusundaki özel dairesi olarak yaptırılan Has Oda içerisinde yer alır. 16.yy ile 19.yy arasında çeşitli tarihlerde Osmanlı sultanlarına gönderilen dini eserlerin bulunduğu bölümdür.

Koleksiyonlar

Topkapı Sarayı’nda yaklaşık 2000 eserden oluşan gümüş koleksiyonu, 10.000’den fazla değerli parçanın yer aldığı Çin ve Japon porselenleri koleksiyonu, 5000 civarında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde üretilen porselenler ve camlar, Padişah portreleri ve resim koleksiyonu, 2000 civarında İstanbul cam ve porselenleri, bakır ve tombak mutfak eşyaları koleksiyonu sergilenmektedir. Ayrıca Peygamber Efendimizin Hırkası “Hırka-i Saadet” ve halifelik alameti sayılan kutsal emanetler, padişah elbiseleri, imparatorluk hazinesi ve Osmanlı ordusunun kullandığı silahlarda Topkapı Sarayı’nda koleksiyon olarak sergilenmektedir.

Aya İrini Hakkında Bilgiler

Aya İrini, 330’lu yıllarda inşa ettirilmiş ve Doğu Roma İmparatorluğu zamanında İstanbul’da Ayasofya’dan sonra ikinci büyük kilise olarak kullanılmıştır. Kelime anlamı kutsal barıştır. İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilen kilise, 1869’da Osmanlı’nın ilk resmi müzesi haline dönüştürülmüştür.

Aya İrini 1949 senesinde Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’ne bağlanmıştır. 09 Ocak 2014 tarihinden bu yana ise Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak ziyaretçilere açılmıştır. Aya İrini Anıtı giriş ücreti bu yıl 30 TL’dir. Müze kart bu bölümde de geçerli değildir. Biletli yetişkinlerinde yanında gelen 6 yaş ve altındaki çocuklardan ücret alınmamaktadır. Mart ayı boyunca 09.00-17.00 saatleri arasında müzeye giriş yapabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019