Herkes için Bilgi

5G Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır, Ne Zaman Devreye Girecek?

02.05.2020
5G Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır, Ne Zaman Devreye Girecek?

5G Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır, Ne Zaman Devreye Girecek?

5G teknolojisi son yıllarda merakla beklenen ve hayatımızda iyice yer edinen internetin hızını yüksek hızlara çıkaracak yeni bir teknolojidir. Günümüzde biz 4G LTE ağlarını kullanıyoruz ancak istediğimiz hızda internet sahibi olmak için bu sistemin güncellenmesi gerekiyordu. sisteme bağlı olan milyarlarca cihaza yüksek hızda internet verme ihtiyacı taleplerin artışı ile gündeme geldiği için, uzmanlar da bu sistemi geliştirmek durumunda kaldılar. 5G ağları nasıl çalışır sorusunu cevaplandırabilmek için önce 4G ağlarının nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Bunun için “gecikme” kavramını mercek altına almalıyız. Gecikme, ağ üzerinde kablosuz cihazların birbirine verdikleri yanıt süresi ile ilgili bir terimdir. 3G şebekelerde gecikme süresi 100 mili saniye iken 4G ağlarda bu gecikme süresi 30 mili saniyeye düşüyor. İşte 5G ağları bu gecikme süresini 1 mili saniyeye indiren bir teknolojidir.

Cihazların, insan müdahalesi olmadan birbiri ile elektronik haberleşmesi iOT internet haberleşmesi olarak adlandırılır. Modern endüstriye süreçlerde makine iletişimi bu sistemle hız kazanacak, üretim artacak hatalar azalacak. Düşük gecikme hızları ayrıca haberleşme güvenliğini de bir kaç kat arttıracak. Bu da otonom sürüşleri daha güvenli hale getirecek. Hatta uzaktan tıbbi yardım da 5G ağları ile çok daha hızlı ve güvenli olacak. Gelişmiş mobil sistemlerde “geniş bant” kavramı trafiğin rahat akması için çok önemlidir. Sınırlı bir bantta veri transferi de sınırlı olur. Kısaca 5G ağları, elektronik devrelerin insan müdahalesi olmadan birbirleri ile haberleşmesinde yaşanan yanıt süresinin 1 mili saniyeye indirilmesi ile ortaya çıkan yüksek hızda haberleşme sistemidir.

5G Teknolojisi Hayatı Hızlandıracak

Birçok ülkede 5G teknolojisi için başlangıç ​​frekans bantları 6 GHz seviyenin altındadır ve bu bant aralığı 3.3-3.8 GHz seviyesindedir.  Mevcut mobil ve Wi-Fi ağlarına benzer frekanslar vardır. Genellikle milimetre  Dalga olarak adlandırılan 26-28 GHz bantları dahil olmak üzere 6 GHz seviyenin üzerindeki ek mobil spektrum, mevcut mobil teknolojilere kıyasla önemli ölçüde daha fazla kapasite sağlayacaktır. Ek spektrum ve daha fazla kapasite, daha fazla kullanıcı, daha fazla veri ve daha hızlı bağlantı sağlar.  5G teknolojisi alışık olduğumuz düşük frekanslar yerine 86 GHz frekans bantlarında da çalışabilecek.

5G teknolojisi ile şu anki maksimum internet hızının 5 -10 katı kadar hız artışı ön görülüyor. Başka bir ifade ile 5G hızı 1 saniyede 20 Giga Bit veri transferine imkan verecek. Tabi ki alıcı telefonun kapasitesi, verici istasyonun kapasitesi gibi faktörler bu hızı yüzde 5 civarında etkileyebilir. Mesela Qualcomm işlemci üretirken 5G ağları karşılayabilme problemine belli bir düzeyde çözüm getirerek, saniyede 7.5 Gigabit seviyelere kadar çıkabilecek işlemciler üretiyor. Şirketin ürettiği X55 işlemciler ve X60 model işlemciler sadece saniyede 7.5 Giga Bit veri transferini karşılayabiliyor. Saniyede 20 Giga Bit veriyi karşılayacak bir işlemci henüz üretilemedi.

İçerik  Big Data (Büyük Veri) Nedir?

Evdeki Modemler Çöpe Gidecek

5G teknolojisine geçer geçmez tüm kullanımda olan modemlerin de değişmesi gerekiyor. Evde internet kullanıcıları, bu yüksek hızlara ulaşabilmek için 5G uyumlu modem satın almak zorunda kalacaklar.

5G İnternet Hangi Ülkelerde Var?

Şu an için Bahreyn, Kanada, Çin, Avusturya, Finlandiya, Almanya, İrlanda gibi ülkelerde 5G internet lokal olarak faal durumda. Bu ülkeleri Tayland, İspanya, Arap Emirlikleri, İsveç ve ABD takip ediyor.

Cep Telefonları da Değişecek

Günümüzde 5G uyumlu cep telefonları üretiliyor. 4G ve 4.5 G mobil akıllı telefonlar 5G desteklemiyorsa bu hizmetten yararlanamayacaklar. Sistemin tüm dünyada yaygınlaşması 3 yılı bulabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019