Herkes için Bilgi

Big Data (Büyük Veri) Nedir?

02.05.2021
Big Data (Büyük Veri) Nedir?

Big Data Nedir?

Türkçesi büyük veri anlamına gelen Big Data aslında video, bloglar, fotoğraflar, ses ve görüntülerin, ağ günlükleri veya not dosyalarının, bir sistem veya bir işletim sistemine gelmesi, gelen bilgilerin kaydedilmesi ve verinin anlamlı bir biçime dönüştürülerek bir yerde saklanması, sosyal medya paylaşımları da dahil olmak üzere aslında dünyada oluşturulan tüm dijital bilgilerin bir yerde toplanması ve işlenebilir biçime dönüştürülmesi ile oluşan veriye Big Data adı verilir.

Dijital bilgiye dönüştürülmüş olan tüm bilgilerin, tüm verinin anlamlı, işlenebilir biçime dönüştürülmüş biçimidir.

Big Datanın 5 tane alt başlığı vardır. Yani Big Data 5 v ile tarif edilir. Bunlar; volüm (hacim), velocity (hız), Variety (çeşitlilik), Verification (Doğrulama) ve Value (Değer)’dir.

Volüm (Hacim)

Terabaytt ve petabaytlara kadar genişlemiş olan veri birimidir.

Velocity (Hız)

Verilere çok hızlı ulaşabilir olup, çok hızlı verileri işleyebilmek önem kazanmıştır. Gelişen 5G ve benzeri hızlı internet teknolojileri bunu mümkün kılmaktadır.

Variety (Çeşitlilik)

Çok farklı kaynaklardan ve dosya biçimlerden besleniyor olmasıdır. ( Web günlükleri, sosyal medya etkileşimleri finansal işlemler, e-ticaret ve çevrimiçi işlemler, vb.)

Verification (Doğrulama)

Bu devasa veri yoğunluğu içinde verinin akışı esnasında “güvenli” olması da bir diğer önemli bileşendir. Veri akışı sırasında, doğru katmadan olması gerektiği gibi, verinin güvenlik seviyesi izlenmesi, doğru kişiler tarafından görünebilir veya yanlış kişilere gizli kalması gerekiyor.

Value (Değer)

Big Data ile ilgili en önemli bileşen, değer bileşenidir. Elde edilen ve işlenen veriler, işletmeye katkı sağlayıp, değer getirdiği zaman anlamlıdır. Bu sebeple, Big Data’nın analizini doğru yapıp. Aynı zamanda simülasyonlarının doğru şekilde kurgulanması ve büyük veriyi kullanan işletmeye fayda sağlaması öncelikli olarak ele alınması gereklidir.

Big Data’nın Önemi Ve Kullanımı

Big Data birçok kaynaktan toplanmış verilerin uzman kişiler tarafından, hizmet verdiği işletmeye yarar sağlayacak verileri bulup, analiz ettikten sonra bu verileri işletmenin yararına kullanımına sunabilir. Bunun çok çeşitli yöntemleri vardır. Big Data tamamen gerçek verilerin analizine dayandığı için giderleri düşürme, doğru kanallar ve stratejiler üzerinden, reklam harcaması yapma, iş gücünden tasarruf sağlama ve beklentileri karşılayan ürün hizmet geliştirme gibi birçok farklı alanda doğru kararlar alınıp, doğru stratejiler yürütülmesine olanak tanımaktadır.

İçerik  Bilgisayara Nasıl Kolay Format Atılır?

Özellikle şirketlerin müşteri davranışlarını analiz ederek doğru kararlar almalarına ve stratejiler planlamalarına büyük katkılar sağlar. Elde edilen veriler en yalın ve işlenebilir hale dönüştürüldükten sonra, kıyaslama yöntemi kullanılarak bu verilerin kendi aralarında olan ilişkileri incelenir ve aralarındaki ortak oktalar çıkartılır. Bu sayede, verilecek olan kararların sonuçlarını daha önceden ön görmek mümkün olur. Verilerde yer alan bazı noktaların yerleri değiştirilerek kurgulanan simülasyonlarla, farklı kararlara verilecek tepkiler anlaşılabilir.

Big Data analizi sayesinde firmalar, gerçek müşteri davranışlarına dayanan verileri doğru bir şekilde değerlendirip, yüksek yarara sahip bir şekle dönüştürebilirler.

Big Data Kullanımına Örnekler

Big Data, sağlık, bankacılık, sigortacılık, spor, üretim, pazarlama, e-ticaret gibi birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 • Sağlık alanında hastalara özel olarak geliştirilen, kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri sunabilmektedir.
 • Birçok spor dalında performans değerlendirmesi, sporcu seçimi, skor tahmini, sponsorluk ve organizasyonlarda Big Data verilerinden yararlanılır.
 • Sigortacılık faaliyetlerinde Big Data’nın kullanılması daha sağlam müşteri ilişkilerinin kurulmasına olanak verir. Müşterilerin sağlık verileri taranarak daha, müşteriye özel daha avantajlı sigorta teklifleri sunulmasına yardımcı olur.
 • Bankalarda müşterilerin veya potansiyel müşterilerin belirli kategorilere göre sınıflandırılmasını ve müşterilere yönelik doğru stratejiler oluşturulmasına yardımcı olur.
 • Big Data, e-ticaret alanında müşterilerin analiz edilmiş verilerine göre belirli sınıflandırmalar yapar. Bunun sonucunda hangi müşteriye daha fazla kaynak ayrılması lazım onu belirler. Ayrıca müşterilerin aldıkları ürünleri analiz ederek diğer müşterilere “bu ürünü alanlar ayrıyeten şu ürünleri de aldılar “ yazısıyla o ürünle birlikte alınan başka ürünleri hedefe koyarak daha fazla ürün satışı elde edilmeye çalışılır.

Yani Big Data verilerinin analiz edilerek anlamlı sonuçlar ortaya çıkması ile kişilere özel daha kaliteli hizmet verilmesi, ya da bazı durumları önceden ön görme, sağlık verileri ile kişiye özel tedavi gibi çok kullanım alaları vardır. Bu kullanım örnekleri çoğaltılabilir. İlerleyen zamanlarda Big Data verilerinden yararlanılmayan alan kalmayacak gibi gözükmektedir.

İçerik  SAR Değeri Nedir? SAR Değerinin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Sonuç:

Big Data günümüz teknolojisinde, önemli bir yer tutar. Bu önemi çok yakın zamanda çok daha artacaktır. Özellikle yapay zekâ teknolojisinin bu verileri tanıyıp analiz etme gücü ileride çok daha artacaktır. Günümüzde bile yapay zekanın analiz gücü muazzam seviyededir. Örneğin kullanıcı bir arama motorunda bir ürün aradığında, çok kısa zaman içinde bu ürün ve benzer ürünlerle alakalı birçok reklam görürsünüz. Bu bazen yararlı olabileceği gibi zararlıda olabilir. Bu konuda günümüz teknolojisinin en büyük problemi olan ‘’kişisel veri güvenliği’’ kavramına tehdit oluşturtabilecek durumlar oluşturabilir.  İnsanlar sağlık verilerinin, ya da banka verilerinin pazarlama veya başka amaçlar amacıyla pek istemezler.  Sonuç olarak Big Data günümüzün ve geleceğin önemli bir teknolojisidir. Bu teknoloji insanların yararına olacak şekilde kullanılarak daha bir yaşam için kullanılabilir. Ama kötü amaçlı kullanılabilmeye de çok açık bir teknolojidir. Bu konuda tüm dijital araç kullanıcılarına dijital okuryazarlığı eğitimleri verilerek, verilerinin suiistimal edilerek onların zararlarına kullanılmasına nasıl önlemler alabilecekleri hakkında bilinçlenmeleri gerekmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019