Herkes için Bilgi

Bilgisayara Nasıl Kolay Format Atılır?

11.04.2021
Bilgisayara Nasıl Kolay Format Atılır?

BİLGİSAYARA NASIL KOLAY FORMAT ATILIR ?

Bilgisayarınız yavaşladı ise veya zararlı yazılımlarla doldu ise format atmak en iyi çözümdür. Format atmak için çok fazla bilgisayar bilgisi bilmenize de gerek yok üstelik. Uzun zamandır kullanılan bilgisayarlarda yavaşlama ve donmalar gözlemleyeceksinizdir. Bu durumun nedeni çeşitli sistem dosyalarının bozulması, gereksiz güncellemeler, kaldırılan programların arkalarında bıraktığı gereksiz dosyalar veya eklentiler  olabilir. Kullandığınız programlarla indirilen casus eklentiler sebebi ile de bilgisayarınızda fark etmeden bir kambur oluşturmuş olabilirsiniz. Bu durumu ortadan kaldırmak için yapmanız gereken şey bilgisayarınıza format atmanızdır.

BİLGİSAYARA NEDEN FORMAT ATMANIZ GEREKİR ?

Format atmak bilgisayarınızın içinde bulunan verileri ve işletim sistemi dâhil bütün içeriklerin güvenli bir şekilde silinmesi ve temizlenmesidir. Güvenli bir başlangıç için sıfır bir bilgisayara sahip olmak adına format atmanız en ideal yoldur. Format atılması sonrası bilgisayarınızın hızlanması ve donma, kasma sorunlarının giderilmesi amaçlanır. Bilgisayarınızda bulunan fark etmediğiniz zararlı yazılımların ortadan kalkmasını ve güvenliğinizi de tehlikeye atmamanızı da sağlarsanız.

BİLGİSAYAR  FORMATLAMADAN KORKMAYIN

Fortmat atmak çoğu kullanıcı için korkulan ve gözde büyütülen bir durumdur. Bilgisayarcılara bilgisayarlarınızı emanet edersiniz ama maalesef özel verileriniz kötü niyetli bir kişinin eline bu sayede geçebilir. En güvenli yol bu işlemin kendiniz tarafından yapılmasıdır çünkü bilgisayarınızdaki verileri ne kadar silerseniz silin ardında bir iz bırakacak ve belli başlı dosyalarınıza bile siz sildikten sonra çeşitli programlar aracılığı ile ulaşılabilecektir. Bilgisayarınıza zarar verme korkunuz olmasın. Merak etmeyin en kötü yine format attırmak için bir bilgisayarcıya gidersiniz(!) Denemekten sakın korkmayın.  Bu konuda sizlere olabildiğince yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Eğer Nasıl Format Atılır?  diye soruyorsanız, doğru yerdesiniz.

BİLGİSAYARA FORMAT ATMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR

Bilgisayar için en güvenli yol eğer orijinal Windows kurulum CD’niz varsa tabii ki bu yoldur. Lakin aldığınız her bilgisayar veya diz üstü bilgisayar artık içerisinde Windows Kurulu bir şekilde elinize ulaşmaktadır. Bundan dolayı eğer Windows kurulum Cd’sine sahip değilseniz, kurulum için öncelikle bir kaç hazırlık yapmanız gerekmektedir. Size en kısa ve kolay yöntemler gösterilecektir.

  • En az 8 GB’lık boş bir USB bellek hazırlayın.
  • Bilgisayarınızdaki saklamak istediğiniz dosyaları harici depolama alanına yedekleyin.
  • Bilgisayarın driverlarınız hazır varsa yedekleyin. Yoksa Ethernet Driver’ını bilgisayarınız için indirin bir depolama aracında saklayın. Bir olumsuzlukta bilgisayarınızın internete bağlanması için gereklidir. İsterseniz tamamen ücretsiz olan DriverPack Office programının Full veya sadece Lan/wi-fi ayarlarını içeren network versiyonunu başka bir usb’nize indirilebilirsiniz. Tüm sürücüleri içerir ve internet bağlantısı olmadan da çalışabilir.
İçerik  5G Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır, Ne Zaman Devreye Girecek?

driverpack

  • Hangi Windows sürümünü kullandığınızdan emin değilseniz bilgisayarınızdan Bu Bilgisayarım’a giriş sağlayın boş bir alana mouse ile sağ tıklayın ve özellikler sekmesine tıklayın. Windows sürümünüzü göreceksiniz.

win10DİKKAT! Orijinal Windows ürün anahtarınız daha önce kaydettiyseniz kontrol edin ve yanınıza alın ama bilmiyorsanız ve bilgisayarınızda orijinal Windows yüklü ise Microsoft hesabınızla oturum açıp lisans anahtarınızı dijital ortamda kaydetmeniz gerekir. Bu işlem için bilgisayarınızda Microsoft hesabı ile oturum açmanız gerekmektedir. Başlat menüsü> Ayalar > Hesaplar bölümünde şahsi e-posta hesabınız olmalı. Burada bir yerel hesap varsa Microsoft hesabı ile oturum açın bölümünden bildirilerin girişini sağlayarak onaylıyorsunuz. Oturum açıldıktan sonra başlat menüsü> Ayalar > güncelleştirme ve güvenlik > Etkinleştirme dijital lisans ile etkinleştir demelisiniz. Son olarak aynı menüde bulunan sorun giderme bölümünden bir defa daha bilgilerinizin girişini aktif ederek işlemi tamamlamış Format atıldıktan sonra aynı Windows türünü kullandığınız taktirde  her daim aynı Microsoft eposta hesabını kullanarak orijinal sürüm kullanabileceksiniz.

BİLGİSAYARA FORMAT KAYNAĞI HAZIRLAMA NASIL YAPILIR?

Bilgisayarınız için en güvenli Windows kurulum dosyalarını alabileceğiniz yer tabii ki resmi olan microsoft.com/tr ‘dir. Kurulum aşaması için gerekli olan unsurlar işletim sisteminin temel dosyalarını içerdiği için başka sitelerden kesinlikle indirmeniz önerilmez. Örnek gösterimler Windows 10 kurumu üzerinden gösterilecektir. Bu anlatımda USB bellek ile format atma anlatılacaktır.

• Windows 10 İndirme aracını indirin. (https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10)

Microsoft sitesinde aşağıdaki gösterilen ekranla karşılaşacaksınız. Aracı simdi indir diyerek masaüstünüze Windows indirme aracısını indiriyorsunuz.

win10 yukleme

• İndirdiğiniz uygulamayı açtıktan sonra başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur seçeneğini seçiyorsunuz ve devam diyorsunuz.

win10 yukleme2

• Açılan seçeneklerden bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan diyoruz ve yükleme yapılacak şekili seçmenizi isteyecek, USB seçiyoruz ve yüklemeyi tamamlamasını bekliyoruz. Kurulum dosyamız hazır.

İçerik  Cep Telefonuna sıvı teması olması halinde yapılması gerekenler nelerdir?

win10 yukleme3

Kurulum işleminin başlayabilmesi için bilgisayarınızın kurulum ayarlarından Windows’u USB bellek ile başlat seçeneğini daha önce seçilmedi ise seçilmesi gerekiliyor.Bunu öncelikle isterseniz flaş bellek takılı iken Windows’u yeniden başlatarak açılış sayfasına göre anlayabilirsin. Bunu denediğiniz zaman normal olarak Window açılıyor ise ayarlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Bios menüsüne ulaşabilmeniz için bilgisayarınız açılırken f2, f10 veya delete tuşlarına hızlı hızlı basarak giriş sağlamanız lazım. Bu tuşlar bilgisayarınızın marka modeline göre değişkenlik gösterir bu sebepten tek bir tuşla ifade edilemiyor deneyerek bulabilirsiniz. Giriş sağlandığında boot menüsüne giriş sağlayın .1st drive bölümünü Usb olarak değiştirip onay verin ve bilgisayarı Usb ‘nizi takarak yeniden başlatın.

WİNDOWS 10 FORMAT ATMA NASIL YAPILIR ?

Adımlar doğru bir şekilde yapıldı ise bilgisayarınız aşağıda görülen ekranla açılacaktır.

win setup

Gerekli bilgileri istediğiniz doğrultusunda seçtikten sonra devam dediğinizde sürücülerinizin bulunduğu ekranla karşılaşacaksınız. Bu aşamada sürücülerdeki her veriyi silmek istediğiniz için tek tek seçerek biçimlendir diyorsunuz. İsterseniz tamamen sürücüleri silip yeniden de oluşturabilirsiniz.

win setup2

Depolama verilerini ayarladıktan sonra ileri dediğinizde Windows 10 ürün anahtarı girmeniz istenir eğer yoksa bu adımı atlayın. Daha sonra kurulum işlemi sonunda Microsoft hesabı girişi ile zaten bu işlem tamamlanacak ve ürün anahtarınız dijital ortamda otomatik olarak yüklenecek.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra format işleminiz tamamlanmıştır. Windows 10 internet bağlantısından sonra driverları kendi otomatik bulacaktır ama kontrol ettikten sonra bir sorun olduğunu düşünüyorsanız başta önerdiğimiz driver programı yardımı ile eksikliklerinizi giderebilirsiniz.

win setup3

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019