Herkes için Bilgi

Blockchain Nedir? Blockchain Türleri Nelerdir?

04.05.2021
Blockchain Nedir? Blockchain Türleri Nelerdir?

Blockchain Nedir?

Eğer bir mağara da yaşamıyorsanız Blockchain, Bitcoin, Ethereum gibi kelimeleri duyuyor olmanız çok olasıdır. Sizin için kısaca bir açıklama yapalım Bitcoin ve Ethereum en büyük ana kripto para birimleridir. Blockchain ise bu kripto paraların üretimi için kullanılan terimin ismidir. Bu terimin Türkçesi blok zincirdir.

Blockchain tanımını şu şekilde yapabiliriz. Blockchain, eşler arasında bir ağ oluşturarak varlıkların nereden geldiğini ve varlığın kendisini de kaydeden merkezi bulunmayan, dağınık defter ağıdır. Tanımı çok daha basitleştirmek gerekirse, Bütün dijital para işlemlerini kalıcı olarak kaydedebilen büyük bir veri tabanıdır. İşlemler normal bankaların aksine uçtan uca şifrelenerek gerçekleşir. Veri blokları, diğer tüm düğümler işlemler hakkında ortak bir karar verdikten sonra kaydedilir.

Bu teknoloji dijital varlıkların güvenliği ve şeffaflığı için bir kurtarıcı olarak bir çağ kapatıp diğer çağı başlatmıştır. Blockchain teknolojisi aynı zaman da dolandırıcılık riskini ve üçüncü taraf doğrulamaya olan bağımlılığımızı bir hayli azaltır.

Burada bloklar dijital varlıklar üzerinde yapılan işlemleri içerir. Her blokun benzersiz bir hash numarası ve blok başlığı bulunur. Sonra oluşacak blok önceden oluşturulmuş blok numarasından oluşmaktadır. Bu bloklar bir zincir halinde birbirine bağlanırlar. Bu yüzden blok zincir (blockchain) olarak adlandırılmıştır. Bu bloklar bir merkezi sunucuda depolanmaz. Kullanıcıların cihazlarında dağınık halde bulunurlar. Blok zincirin sadece bir para olarak görülmemesi gereklidir. Bu teknolojinin birçok işlevsel yönü de bulunmaktadır.

Blockchain Türleri

Kullanılmakta olan dört tane blokchain türü bulunmaktadır. Bunlar: Genel blokchainler, özel blockchainler, hibrit blockchainler, yan blockchainlerdir.

1.     Genel Blockchainler

Adından da belli olacağı gibi geneldirler. Erişim kısıtlamaları yoktur. Genellikle açık kaynaklıdırlar ve internet erişimi olan herkes erişebilir. Ortada olan doğrulama işlemlerine herkes katılabilir. Halka açık bir blockchain ağının önemli özelliği kuruluşa ya da kişiye ait olmamasıdır. Bitcoin ve Ethereum blockchain ağları bu şekilde tasarlanmıştır.

2.     Özel Blockchainler

Genel blockchainlerin aksine ağa kimlerin erişebileceği konusunda kısıtlamalar vardır. Ağa kimin girip kimin giremeyeceğini onaylayan yöneticiler tarafından belirlenmektedir. Verilerinin ya da işlemlerinin güvenli olmasını isteyenler tarafından kullanılmaya uygundur. Bu yüzden özel blockchainler merkezileştirilmiş olmaktadır. Özel blok zincirinin genel blok zincirine en önemli avantajı özel zincirler de doğrulamanın çok hızlı olmasıdır. Örnek vermek gerekirse Ripple (XRP) ve Hyperledger’i verebiliriz.

İçerik  Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir ?

İki blockchain arasında bazı benzerlikler bulunmaktadır. İşte benzeyen işlevleri şunlardır:

– Her ikisinde de veri doğrulandıktan sonra değiştirilemez ve düzenlenemez düzeltmeler bile defterlere sonradan eklenir.

– Her iki ağda da düğümlerde bir işlem defter seti olması nedeniyle eşler arasında dağıtılırlar.

– Doğrulama düğümlerin çoğunluğu fikir birliği sağladıktan sonra tamamlanır.

3.     Hibrit Blockchainler

Hibrit zincirler, kullananların ve uygulamaların doğabilecek ihtiyaçlarına karşı bahsettiğimiz ilk iki blok zincirinin kombinasyonudur.  Bu tür blok zincir ağları gizli projeler üzeinde çalışan fakat müşterilerinde kullanması gereken ürünlere sahip bir şirket için kullanılabilir. Bir kısmı halka açıktır.

4.     Yan Blockchainler

Yan zincir ağları, ana blockchain ağı ile paralel çalışan blockchain ağlarıdır. Ana kaynaktan gelen veriler gerekli olması halinde farklı bir algoritmayla depolanırlar. Bu zincir türü yedek bir ağ olarak kullanılabilir.

Blockchain Çalışma Mantığı

Blockchain, bloklar olarak depolanan ve üstüne sürekli eklenen kayıtların listesi olan dağınık halde bulunan ve merkezi bulunmayan defterlerdir. Bir blok zincirde blokların güvenliği kriptografi sayesinde güvence altına alınmaktadır. Blokchain ağları merkezi bir otorite tarafından değil düğüm adı verilen bilgisayar kümeleri tarafından yönetilen, değiştirilemez bir veri kayıt dizisidir.

Örnek vermek gerekirse bir dijital para yatırımı yapmak istiyorsunuz. Siz herhangi bir işlem talebi yaptığınızda merkezi sistem müdahalesi olmadan doğrudan bir kişiye bağlanırsınız. Buna eşler arası sistem denir. İşlemin tüm ayrıntıları saklanmak için bir blok başlatılır. Bu aşamada kaydedilen veriler, işlemin gerçek olduğunu kanıtlamak için ağın tümüne gönderilir. İşlemi doğrulayan ilk düğüm (Cihaz, kişi) ödül alır. İşlem doğrulandığında siz ağın bir parçası haline gelirsiniz. Bu veri tabanı gerekli olan durumlarda uçtan uca şifreleme yöntemiyle diğer işlemleri doğrulamak için ek olarak kullanılabilir.

İçerik  Big Data (Büyük Veri) Nedir?

Eğer oluşturduğunuz dijital varlığı satmak ya da vermek isterseniz sizin oluşturduğunuz bloklar aynı kalacaktır. Siz ve yeni alıcı arasında olacak işlemleri kaydetmek için blockchain ağında başka bir benzersiz numara ve yeni bir blok olacaktır.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019