Herkes için Bilgi

SAR Değeri Nedir? SAR Değerinin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

30.12.2020
SAR Değeri Nedir? SAR Değerinin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

SAR (Specific Absorption Rate) yani “Özgül Soğuma Oranı” akıllı telefonların teknik özellikleri arasında görmeye alışkın olduğumuz bir etken. Sağlığa direkt olarak etki eden SAR değeri bir cihazda ne kadar yüksek olursa o kadar fazla radyasyon yaydığı anlamına geliyor. Sadece akıllı telefonlar değil diğer elektronik cihazlarda da SAR değerine rastlanabiliyor. Son dönemlerde SAR değeri nedir sorusunun sıkça sorulmaya başlanması artık insan sağlığına olan zararlarına daha fazla önem verilmesiyle doğru orantılı olarak seyrediyor. Peki, SAR değeri nedir ve son dönemlerde neden bu kadar önemli bir hale geldi?

SAR (Specific Absorption Rate) Nedir?

Özgül Soğuma Oranı olarak akıllı telefonlarda belli bir değere sahip olan SAR, ne kadar yüksek olursa o kadar insan sağlığını tehdit ediyor. Aslında kısa vadede hemen zararlarını görmek mümkün olmasa da uzun vadede birçok sağlık problemine yol açabiliyor.

SAR değeri iki sınıfa ayrılmış durumdadır. Amerika ve Avrupa’daki normal SAR değerleri birbirinden farklıdır.

  • Amerika: 1,6 W/kg
  • Avrupa: 2 W/kg

Bu değerler yasal üst limit olarak kabul edilmektedir. Amerika için 1,6 W/kg ve Avrupa’da piyasaya sürülen akıllı telefonlar için 2 W/kg SAR değeri üst limitinin olmasının temel sebebi ise farklı kriterlerin kullanılması ve kabul edilmesidir. Amerika’da akıllı telefonların SAR değeri 1,6 W/kg’den düşükse SAR değeri düşük olarak kabul ediliyor. Avrupa için ise 2 W/kg düşük SAR değeri olarak değerlendiriliyor. Ancak bu limitlerden daha fazla SAR değerine sahip olan akıllı telefonların satışı da yapılmaktadır. Bu nedenle sağlığa zararları açısından bu limitleri geçen akıllı telefonları tercih etmemek ve kullanmamak gerekiyor.

SAR değeri baş ve vücut olarak iki sınıfa ayrılmakta. Yani bir akıllı telefonda iki adet SAR değeri yer alıyor. Biri baş diğer de vücut için belirlenen bu değer ne kadar düşük olursa sağlığa olumsuz etkileri de o oranda daha düşük oluyor. Telefonla konuşurken baş için SAR değeri etkilerken telefonu üzerimizde taşırken de vücut için SAR değeri sağlığımıza etki ediyor. Bazı akıllı telefonlarda bir değer diğerinden daha fazla yüksek olabilse de her iki değerin de mümkün olabildiğince düşük seyretmesi sağlığa daha az zararlı olacaktır.

İçerik  Cep Telefonuna sıvı teması olması halinde yapılması gerekenler nelerdir?

SAR Değerinin Sağlığa Etkileri

Akıllı telefonlardaki yüksek SAR değerinin kansere yol açtığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Telefonla konuştuğunuzda yüksek SAR değerine maruz kalabilirsiniz. Normalde telefonla konuşmadığınızda ise telefonun sağlığınıza olumsuz etki etmesi söz konusu değildir. Telefonla ne kadar uğraşırsanız olumsuz etkileri de o kadar fazla olacaktır.

Vücut için belirtilen SAR değeri telefonu vücudunuza ne kadar yakın taşırsanız yine o kadar etki edecektir. Özellikle akıllı telefonların kalbe yakın noktalarda bulundurmamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

SAR değerinin kısa süreli olarak sağlığa pek fazla etkisi olmasa da, yüksek SAR değerine sahip bir akıllı telefonu uzun yıllar kullanırsanız önemli etkileri olacaktır. Bunlar:

– Lenfoma kanseri

– Beyin tümörü

– Cilt kanseri

– İşitme bozukluğu

– Baş ağrısı

– Kulak çınlaması

– Mide bulantısı

– Kalp ritminde bozukluk

– Dikkat dağınıklığı

– Erkeklerde kısırlık

SAR Değerinin Sağlığa Etkilerini Azaltmak

SAR değerinden korunmak için yapılması gereken birçok işlem bulunuyor. Bunlardan en önemlisi telefonla konuşurken kulaklık kullanılması ve normal bir şekilde kulağa dayanarak konuşulmamasıdır. Bu durum SAR değerinin vücut baş kısmına olan etkilerini en aza indirecektir.

Telefonunuz ilk çaldığında hemen açarak kulağınıza götürmeyin. Bunun en temel sebebi ise telefonunuzun birini ararken yada arama geldiğinde en yüksek enerji dalgalarını yayarak baz istasyonuna bağlanmasıdır. Biraz bekledikten sonra çağrıyı cevaplamanız daha iyi olacaktır.

Günümüzde SAR değerinin sağlığa zararlarını azaltmak için cep telefonundan uzak kalmak gerekiyor. Bunu gün içinde yapmamız pek mümkün olmasa da en azından gece telefonunuzu uzak bir yere koyabilir veya kapatabilirsiniz. Uyurken radyasyona maruz kalmamak ve olumsuz etkilenmemek adına gece telefonla ilgilenmemeli ve olabildiğince uzak durmalısınız. Hatta uyuduğunuz odada cep telefonu bulunmaması sağlığınız adına en iyi çözüm olabilir.

İçerik  Blockchain Nedir? Blockchain Türleri Nelerdir?

Mümkün olduğunca SAR değeri düşük olan akıllı telefonları tercih etmeniz sağlığınızı daha az olumsuz şekilde etkileyecektir. Hem vücut hem de baş SAR değerinin 0,90 – 0,80’den daha az olmasına dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019