Herkes için Bilgi

Cankurtaran Nedir? Cankurtaran Belgesi Nasıl Alınır?

09.05.2020
Cankurtaran Nedir? Cankurtaran Belgesi Nasıl Alınır?

Cankurtaran Belgesi Nereden Alınır? Cankurtaranlık Nasıl Yapılır?

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde cankurtaran ihtiyaçları da artmış görünüyor. Biz de bu konuda sezonluk iş arayanlar için yaz sezonunda yapabilecekleri cankurtaranlık mesleğini tanıtmak istedik.

Cankurtaran olmak için neler gerekir? Cankurtaran belgesi nasıl alınır? Cankurtaran maaşları ne kadardır? ve cankurtaran iş ilanları nasıl bulunur? Cankurtaran kursları nerelerden alınır? cevap arayacağımız ana başlıklar olacak.

Ayrıca cankurtaranlık mesleğinin nasıl yapıldığından, dikkat edilecek noktalara kadar detaylara da yazımızın devamında değineceğiz. Kısaca yaz tatili boşluğunu cankurtaran olarak çalışmak isteyenlerin bilmesi gerekenlerin hepsine birden değinmeye çalışacağız.

Cankurtaran Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Cankurtaranlar, denizlerde ve havuzlarda insanların boğulmalara karşı önlemler alan kişilerdir. Sahilde yüzen kişilerin can güvenliğinden sorumludur.

Oluşabilecek boğulma ihtimaline karşı insanları önceden uyarır. Oluşan boğulma vakalarında boğulma tehlikesi geçiren kişileri kurtarır. Gerekli ilk müdahaleleri yapar. Cankurtaranların ilkyardım konusunda da bilgili olmaları son derece önemlidir.

Boğulma tehlikesi geçiren kişilere karşı sağlık ekipleri gelene kadar ilk yardım cankurtaranlar tarafından yapılır. Cankurtaranlık çok önemli bir iştir! Hayat kurtaran meslektir. Zaten bu yüzden adı cankurtaran dır.

Cankurtaran nedir tanımını sözlükteki anlamı ile açıkladığımızda, deniz, havuz, baraj veya göllerde görevli, mesleğin gerektirdiği eğitimleri ve ilk yardım eğitimlerini almış, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nca verilen cankurtaranlık sınavından başarılı olmuş, cankurtaran belgesini almaya hak kazanmış kişilerdir. TSSF tarafından cankurtaran olarak görevlendirilmiş kişilere denir.

Cankurtaran Olmak İçin Gerekenler

Cankurtaran olmak için birtakım belgelere sahip olmak gerekir. Ayrıca cankurtaranlık kurslarında başta ilk yardım olmak üzere belli eğitimlerden geçmek gerekir. Kısa kısa cankurtaranlık belgesi almak için aranan şartlar nelerdir? Bunlara bakalım.

– 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

İçerik  Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

– İyi derecede yüzme bilmek, cankurtaran olmak için olmazsa olmaz şartlardandır.

– Herhangi bir sağlık probleminin olmaması ve bunu sağlık raporu ile belgelemek gerekir.

– En az ilköğretim mezunu olmak gereklidir.

– Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu onaylı cankurtaran belgesi sahibi olmak zorundadır.

Cankurtaranlık Belgesi Nasıl Alınır?

Cankurtaranlık yapabilmek için diğer gerekenlere baktığımızda cankurtaran belgesi dışında olanları kolaylıkla temin edilebileceğini görüyoruz. En önemli belge cankurtaranlık belgesi almak gibi görünüyor. Şimdi de cankurtaran belgesi nereden alınır? ve nasıl alınır? Bunu değerlendirelim.

Türkiye’de cankurtaranlık belgesi vermek için yetkili kuruluş, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)’dur. Uluslararası yetkili ILSF (International Li,fe Saving Fedaration) olarak geçer. TSSF’den yetki alan bazı özel kuruluşlar da cankurtaranlık eğitimi verebilir.

Özel kuruluşların yanında kamu kuruluşlarının da açtığı cankurtaranlık kursları sayesinde birçok kişi iş sahibi olmuştur. Bu kuruluşlar arasında bulunduğunuz bölgedeki İŞKUR Müdürlükleri, İl Özel İradeleri, Meslek Edindirme Kursları, Halk Eğitim Merkezleri gibi kamu kurumları da zaman zaman cankurtaran eğitimleri vermektedir. Açılan bu kursları takip ederek başvuru yapılabilir.

Kurs süresi neredeyse standarttır. 3 gün, 21 saatlik bir eğitim verilir. Eğitim sonunda yeterlilik sınavından başarılı olanlar cankurtaran belgesi (cankurtaranlık yapabilir sertifikası) almaya hak kazanır. Ve artık cankurtaran olarak çalışabilir. Eğitim sonunda alınacak cankurtaran sertifikası TSSF onaylı olması gerekir.

Cankurtaran Maaşları Ne Kadardır?

Yaz dönemini cankurtaranlık yaparak para kazanmak isteyen başta öğrenciler olmak üzere sezonluk iş arayanlara cankurtaran mesleğini tanıtmaya çalıştık. Geldik en çok merak edilen soru olan cankurtaran maaşları ne kadar? Sorusunun cevabına,

Genellikle özel sektörde oteller tarafından aranan cankurtaranlar yaptıkları işe göre oldukça düşük maaş almaktadır. Maalesef ülkemizin kanayan yaralarından birisi olan maaş dengesizliği, sezonluk işlerde kendini daha çok gösterir olmuştur.

İçerik  Minimalizm Nedir? Minimalist Yaşam Nasıl Olur?

Kamu tarafından istihdam edilen cankurtaranların bile asgari ücret üzerinden maaş aldıklarını görüyoruz. Çalışma sürelerinin en fazla 5 ay olduğunu da belirtmek gerekir.

Özel sektördeki cankurtaran maaşları için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Yıldızlı otellerde cankurtaranlar 2500 – 3000 TL’ye varan maaş alabilir. Fakat bu tarz oteller sayılıdır. Bu rakamları veren küçük işletmeler bulmaksa neredeyse imkansızdır.

Uzun süreli iş arayanların cankurtaranlık mesleğine hiç bulaşmamalarını tavsiye edebiliriz.

Nasıl İş Bulunur?

Cankurtaran belgesine sahip kişiler için cankurtaran işi bulmak kolaydır. Ülkemizde havuzu olan her işletme cankurtaran çalıştırmak zorundadır. Dolayısı ile cankurtaran ihtiyacı özellikle yaz dönemlerinde oldukça fazladır. Tatil bölgelerinde cankurtaranlık işi kolayca bulunur.

Google’da “cankurtaran iş ilanları” araması yaparak cankurtaran arayan işletmelerin ilanlarına ulaşabilirsiniz. Aramanın başına veya sonuna çalışmak istediğinin bölgeyi eklediğinizde o bölgedeki cankurtaran ilanlarını görebilir, ilana cevap vererek uygun bir iş bulabilirsiniz.

Türkiye’nin önde gelen iş ilanları sitelerinde cankurtaran ilanları oldukça fazladır. Bu sitelerin kısa yollarını cankurtaranlık yapmak isteyenler için sıralayalım,

–  Kariyer.net cankurtaran ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

– Yenibiris.com cankurtaran iş ilanları için burayı tıklayınız.

– tr.indeed.com cankurtaran arayan işletmeler için burayı,

– İŞKUR cankurtaran ilanları için burayı tıklayınız.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019