Herkes için Bilgi

Deja Vu ve Jamais Vu Nedir?

25.05.2019
Deja Vu ve Jamais Vu Nedir?
Reklam

Deja Vu Nedir?

Hayatımızda birçok defa yaşadığımız bir anı, baktığımız bir açıyı ve düşündüğümüz bir düşünceyi daha önce birebir şekilde, aynı hislerle yaşadığımız olmuştur. Bu tür içinden çıkılamayan durumlar insanın kendini sorgulamasına ve kafa karışıklığına neden olmaktadır. “Ben bunu daha önce aynı bu şekilde yapmıştım.” diye düşünürsünüz içten içe. İşte bu içinden çıkılamayan kompleks, karmaşık olaya Fransızca’da “Deja Vu” denmiştir. Fransızca kelime anlamı olarak “Çoktan Görülen” anlamına gelmektedir. Yani daha önce yaşanmış olan bir şeyi tekrar yaşamak gibi. Ancak genelde yapıldığı gibi Deja Vu’yu, “benzerlik” ile karıştırmamanız gerekmektedir. Çünkü Deja Vu, yaşarken de ayırt edebileceğiniz gibi tam olarak o olayın içinde daha önce de olduğunuz anlamına gelir. Yani bir yere iki kere aynı açıdan, aynı hava durumuyla, aynı  ışık etkisiyle bakabilirsiniz. Bir kişiyle iki kere aynı konuları konuşabilirsiniz. Bu Deja Vu değildir. Ancak bir olayı yaşadığınız an, devamında gelen sıralamalar, takip eden olay örgüsünün tamamı, söylenen cümlelerin yine tamamı daha önce yaşanmışlık hissiyle yaşanıyorsa buna Deja Vu denir.

Jamais Vu nedir?

Jamais Vu ise, Deja Vu’nun tam tersi sayılmasa da konu ve anlam bakımından akraba sayılırlar. Bunun ise anlamı “Yaşanan Gerçekliğin Yaşanmamış Hissiyatı” dır. Psikolojik olarak daha önce yaşadığınız, konuştuğunuz, hissettiğiniz bir şey sanki hiç yaşanmamış hissine sahip olmaktadır. Aynı zamanda Jamias Vu genellikle zaman zaman yaşlı kişilerde de Alzheimer’a yakın şekilde görülür. Kişi her gün aynı şeyi yapsa da, her gün aynı şeyleri konuşsa da sanki daha önce hiç yaşamamış ve ilk defa yaşıyormuşçasına benzer şaşırma tepkisini, öğrenme tepkisini verir.

Bu konudaki en ünlü kitap Chuck Palahniuk’a aittir ve bir yerinde şu sözleri geçirir:
“Sürekli aynı insanlarla karşılaşıp aynı yerlere gidersiniz, ama her seferinde ilk kez olmuş gibi hissedersiniz. Herkes her zaman yabancıdır. Hiçbir şey tanıdık gelmez.”

Bu durumu daha net açıklayabilmek için bazı örnekler de mevcuttur. Örneğin her gün köşesinden döndüğünüz bir apartmanın köşesinden sanki oradan çıkabilecek, düşebilecek farklı bir alan varmış gibi her gün tereddütle, oraya yabancıymışçasına dönmek.

İnsanlar neden Deja Vu hissine kapılır?

Genel olarak Deja Vu hissinin birçok nedeni bulunmaktadır. Tamamen beyin yapısı, bilişsel düşünme ve psikoloji ile ilgili olan bu konu bilim insanlarına göre, Dejavu durumu hafızada anlık yanlış bağlantı sonucu ortaya çıkıyor. Bazı kişilerin deja vu nöbetlerini inceleyen bilim insanları, bu duruma beyinde bulunan temporal lob adlı bölgenin neden olabileceğini düşündüler. Buradaki sinir bağlantılarında olmaması gereken durumlarda anlık bir ateşlenme ile sahte bir anı yaşanmışlığı ortaya çıkabiliyor.

Aynı zamanda Seyahat etmek ve sürekli yeni yerlere gitmek, farklı dünyalara giriyor hissi yaşamak da Deja Vu’yu oldukça etkiliyor.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019