Herkes için Bilgi

Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

21.05.2020
Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Bilim Kuruluyla yaptığı toplantıdan sonra önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığının mobil uygulaması olan Hayat Eve Sığar Android ve Ios uygulaması üzerinden HES kodu ile artık seyahat yapılabileceğini açıkladı. Bu açıklamalardan sonra insanlar arama motorlarına “HES Kodu nasıl alınır? – HES Kodu alma” yazarak arama yaptılar.

HES Kodu sayesinde artık kişilerin sağlığı uçak ve tren yolculuklarında kullanılabilecek olup, hizmeti veren firma doğrultusunda kontrol edilebilecek ve riskli olduğu anlaşılan vatandaşların bu kod sayesinde seyahat etmesine izin verilmeyecek. Ayrıca seyahatten önce herhangi bir risk taşımaması durumu olsa da ilerde risk oluşturması halinde bile kişilerin temas mesafesi içinde bulunduğu kişilerle de iletişime geçilecek.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu sayesinde her seferinde bu kod tekrar oluşturulduğu için T.C. Kimlik Numarası gibi kişisel bilgilerin başkaları ile paylaşılmasına gerek olmayacak.

1 – Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden Ana Ekran’da bulunan “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin

2 – Hes Kodu Oluştur bölümünden Yeni Kod Ekle butonuna tıkladıktan sonra kullanım süresi seçilerek kodunuzu oluşturabilirsiniz.

HES Kodu Alma Rehberi: HES Kodu nasıl alınır? - ShiftDelete.Net

SMS ile HES Kodu alma – Mesaj ile HES Kodu nasıl alınır?

Hes Kodunu oluşturmak ve almak için sadece Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanmak zorunda değilsiniz. Hes Koduna Sms ile mesaj göndererek de ulaşabilmeniz mümkün.

HES yazarak aralarında boşluk bırakarak sırasıyla: T.C. Kimlik Numarası – T.C Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresini ( Gün Süresi) yazarak 2023’e göndermeniz yeterli.

  • Örnek SMS: HES 12345678901 1234 45

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir ve Nasıl İndirilir?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması COVID-19 salgını konusunda vatandaşları bilinçlendirme, yönlendirme ve salgını minimuma indirerek yayılmasını engelleme amacıyla yapıldı. Telefon numaranızla uygulamaya giriş yaparak ücretsiz maske talebinde bulunabilir, online corona virus testine, güncel istatistiklere ve riskli bölgeleri görüntülemeye kadar birden fazla işlemi yerine getirebilirsiniz.

İçerik  ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Prensipleri ve Prosedürleri Nelerdir?

 

hayat eve sigar hes kodu alma 2

Ayrıca uygulama üzerinden hastane, eczane, marketler, metro istasyonları gibi temel ihtiyaç noktalarını haritadan görebilirsiniz. Aile bireylerinizi ve arkadaşlarınızı uygulamaya davet edebilir ve onların da onay vermesi durumunda bulundukları bölgeyi, o bölgenin risk durumuna bakabilirsiniz.

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019