Herkes için Bilgi

Pasaport nedir? Pasaport çeşitleri nelerdir?

08.03.2019
Pasaport nedir? Pasaport çeşitleri nelerdir?

Pasaport Nedir?

Pasaport; yurt dışına seyahat edecek olan kişilere vatandaşı olduğu ülkenin ilgili kurumları tarafından verilen yurt dışında kimlik yerine geçen gerçek kişilere ait bir belgedir.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)

Her Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşının başvurup alabileceği en çok kullanılan standart pasaport çeşididir. Bu standart pasaport tipiyle vizeli ve vizesiz olmak üzere yurt dışında kolaylıkla seyahat imkânı sağlanmaktadır.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

Devlet memurları (1. 2. ve 3.derece), il ve ilçe belediye başkanları, eski TBMM bakanları, 25 yaşın altında bulunan eğitimine devam eden öğrenciler için geçerli olan pasaport çeşididir.

Hizmet Damgalı Pasaport (Gri Pasaport)

Türkiye Cumhuriyeti hükumeti ve kurum ve kuruluşları tarafından yurt dışında görevlendirilenler için görev süreleri boyunca çıkartılan bir pasaport çeşididir. Sarı Basın Kartı olan Gazeteciler, sporcular,

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Türkiye Cumhuriyeti’nde en üst düzeyde görev yapan bürokratlar ve devlet görevlileri için düzenlenmiş bir pasaport çeşididir. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, TBMM Başkanı ve üyeleri, Bakanlık Müsteşarları, Genel Kurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Büyükelçiler, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Diyanet İşleri Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanları, Valiler diplomatik pasaport sahibi olabiliyor.

Geçici Pasaport (Kırmızı Pasaport)

Yurt dışında bulunulduğu zaman zarfında pasaportun kaybolma, çalınma, hasar görmesi, pasaportun süresinin dolması, sınır dışı edilme gibi sebeplerle yurt dışındaki Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklar tarafından düzenlenip verilen bir pasaport çeşididir. Geçici Pasaport 1 ay boyunca tek sefer tek sayfa olup sadece Türkiye’ye tek dönüş olmak üzere geçerlidir. Türkiye’ye giriş yaptığınız anda emniyet yetkilileri tarafından geri alınır.

Pasaport Başvurusu Nereden Yapılır?

Pasaport başvurusunda bulunmak için ilk olarak Alo 199 Çağrı Merkezi’nden ya da NVİGM (Nüfus ve Vatandaşlık İşler Genel Müdürlüğü) web adresinden randevu almak gereklidir. Umuma mahsus (bordo) pasaportlar için ilçe nüfus müdürlüğünden, hususi (yeşil) ve hizmet damgalı (gri) pasaportlar için il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerinden gerekli evraklarla başvuruda bulunabilir.

İçerik  Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pasaport almak için gerekli evraklar nelerdir?

 • Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı
 • Harç ve Defter ücreti makbuzu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Öğrenci belgesi (Harçsız Pasaport almak isteyenler için ıslak imzalı yada e-devletten)
 • Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için noterden muvafakat belgesi
 • Varsa eski pasaport

Pasaport ücretleri ne kadar?

Pasaport harç ve defter ücretleri Hazine ve Maliye tarafından belirlenmekte ve 492 sayılı Harçlar Kanunu’na göre her yıl değişiklik göstermektedir. Hususi (yeşil pasaport) ve hizmet damgalı (siyah pasaport) pasaportlar harç bedelinden muaftır. 25 yaşına kadar öğrenci olanlar 60 günü geçmemiş öğrenci belgesinin aslını ibra ederek en fazla 5 yıl süreli sadece defter ücreti ödeyerek harçsız umuma mahsus (bordo) pasaport başvurusunda bulunabilirler.

2021 defter ve harç ücretleri aşağıdaki gibidir.

Süre

Harç Ücreti Defter Ücreti

Toplam

6 Ay

227,20 ₺ 180,00 ₺ 407,20 ₺

1 Yıl

332,10 ₺ 180,00 ₺ 512,10 ₺

2 Yıl

542,20 ₺ 180,00 ₺ 722,20 ₺
3 Yıl 770,20 ₺ 180,00 ₺

950,20 ₺

4-10 Yıl 1085,40 ₺ 180,00 ₺

1265,40 ₺

 

Pasaport ücreti ödemesi nereye yapılır?

Anlaşmalı Bankalara, Vergi Dairelerine ve PTT şubelerine pasaport harç ve defter ücretlerini yatırılabilirsiniz.

Pasaport başvuru durumu nereden takip edilir?

Pasaport başvuru durumunuzu e-devlet web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden ve NVİGM (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) web sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Pasaport ne zaman ve nasıl teslim edilir?

Pasaportlar PTT Kargo görevlileri tarafından herhangi bir ücret talep edilmeden adresinize gönderilmektedir. Pasaport dağıtımı süresi ise başvurudan sonra 5-7 iş gününde öngörülmektedir. Pasaportlar ergin olan kişilerin kendisine ya da başvuru esnasında teslim edilmesini belirttiği kişiye teslim edilir. Eğer belirtilen dağıtım adresinde PTT Kargo görevlisi 2 defa kimseye ulaşamazsa pasaport 10 gün boyunca PTT şubesinde bekletilip sonrasında başvuru yapılan Nüfus Müdürlüğü’ne pasaport alınıncaya kadar saklanmak üzere geri gönderilir.

İçerik  Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019