Herkes için Bilgi

Son Akşam Yemeği Tablosu Nedir? Nasıl Çizilmiştir? Sırları Nelerdir?

15.05.2020
Son Akşam Yemeği Tablosu Nedir? Nasıl Çizilmiştir? Sırları Nelerdir?

Sanat ve Rönesans denince akla gelen tablolardan biri olan Son Akşam Yemeği sırları ve çizim teknikleri ile birçok sanat severin ilgisini çekmiştir. Çizildiği dönemde de olduğu gibi şimdiki dönemde de popüler olan gizemli tablo eşya, kitap hatta birçok kıyafete bile eşlik etmiştir.

Peki, bu gizemli “Son Akşam Yemeği” Tablosu nedir? Nasıl Çizilmiştir? Sırları Nelerdir?

Son Akşam Yemeği tablosu İtalya/Milan’da Leonardo Da Vinci tarafından Santa Maria Della Grazie Manastırının yemek salonunda resmedilmiştir. Eser Rahiplerin yemek yediği salonda olduğu için Da Vinci, İsa’nın son akşam yemeğini ele almıştır. 1495-1498 yıllarında çizilen eser bilinenin aksine tuval üzerinde yağlı boya ile çizilmemiştir. Duvar üzerinde tempera tekniği ile çizilen eser Batı Sanatında önemli başlangıçlara kapı açmıştır.

Her tablosuyla insanları büyüleyen ressam Da Vinci, Son Akşam Yemeği sahnesini Hristiyanların kutsal kitabı olan İncil’den almıştır. Resimde Mesih ve 12 Havarisi vardır. İncil’de olay şöyle geçmektedir;

‘Hamursuzun birinci gününde Havariler sofranın nerede hazırlanacağını sordular’

Hamursuz Yahudilerin 7 ila 13 Nisan arasında mayasız ekmek yediği bir ibarettir. Mayasız Ekmek Bayramı’nın ilk günü öğrencileri İsa’nın yanına gelerek Fısıh yemeği için nerde hazırlık yapmalarını istediklerini sorar.
İsa onlara, “Kente varıp o adamın evine gidin” dedi. “Ona şöyle deyin: ‘Öğretmen diyor ki, zamanım yaklaştı. Fısıh Bayramı’nı, öğrencilerimle birlikte senin evinde kutlayacağım.’

Akşam yemek vakti geldiğinde ise İsa yemekte ‘İçinizden biri bana ihanet edecek.’ dedi. Öğrencileri şaşkınlık ve keder içinde kalarak hepsi ‘ben miyim?’ diye sormaya başladı. İsa sorularına karşılık olarak ‘Benimle birlikte sahana ekmek banan biri, bana ihanet edecek. Tanrı’nın oğlu alnına yazıldığı için gidiyor, ama Tanrı’nın Oğluna ihanet edenin başına gelecekleri düşünün! Hiç doğmasaydı onun için daha iyi olurdu.’ dedi.

Gerçekten de havarilerinden biri olan Yahuda , İsa’dan kurtulmak isteyen baş rahipler tarafından otuz gümüş karşılığında İsa’yı ele vermişti.
Yahuda korku ile ‘Ben miyim?’ diye sorunca İsa şu cevabı verdi ‘Söylediğin gibidir’.

İçerik  Graffiti nedir?

Yemek sırasında İsa bir ekmeği alıp ikiye böldü ve
“Alın ,yiyin . Bu benim bedenimdir.” dedi.
Ardından bir kase aldı ve yine öğrencilerine uzattı:
“Hepiniz bundan için. Çünkü bu benim kanımdır, günahların bağışlanması için birçokları uğruna akıtılan antlaşma kanıdır.”
(Matta,26:14-25)

Tabloda dikkat çeken önemli kısımlardan biri de İsa’nın ekmek ve şarap uzatmasıdır. Resme dikkatli bakarsanız eğer, tüm gözlerin en sonunda İsa’da buluştuğunu fark edeceksiniz. İsa tam merkezde boynu bükük ve kolları iki yana açılmış bir vaziyettedir. Burada İsa’nın farkındalığını, üzgün ve çaresiz oluşunu anlıyorsunuz.

Peki, o dönemde İsa’nın Son Akşam Yemeğini resmeden tek kişi Da Vinci olmamasına rağmen bu tabloyu önemli kılan olaylar nelerdir?

Tablonun önemi, sırları ve gerçekleri olarak ikiye ayrılabilir. Gerçeklerden bahsedecek olursak; tabloyu incelediğinizde karakterlerin mimikleri, el ve kol duruşları, bakışları tabloda bir olay olduğunu size yansıtmaktadır. Havarilerin ‘Ben miyim?’ soruları, İsa’nın üzgün duruşu ve Yahuda’nın kendini ele verişi tabloda gösterilmektedir. Kendinizi dakikalarca tabloyu incelerken bulabilirsiniz. Sadece olayı yansıtmakla kalmayan Da Vinci perspektif ve kompozisyon olarak a harikalar yaratmıştır. İsa’ya dikkatli bakarsak merkezi noktanın İsa’nın kafası olduğunu ve her köşenin İsa’nın kafasına eşit uzaklıkta olduğunu anlayabiliriz.

Da Vinci aynı zamanda bu tabloda gelecek zamandaki olayları da yansıtmıştır. Örneğin; İsa’nın solundaki Yuhanna, İsa’nın ölümünden sonra yas tutacak kişidir. Ve Tabloda yas halinde olduğunu görebiliriz. Aynı zamanda diğer havarilere göre daha yaşlı resmedilen Petrus elinde bir bıçak tutmakta. Bu İsa ölmeden önce Romalı bir askerin kulağını kestiği zamanı temsil etmektedir. En önemli olanı ise Yahuda’nın elinde olan para kesesidir. Da Vinci, Yahuda’nın hainliğini aldığı rüşvet ile göstermektedir.

Eser’in gerçek anlamları bunlar iken bir de eser hakkında söylenen efsaneler vardır. Bunlardan biri olan Yahuda ve İsa’nın aynı kişi olmasıdır. Tablo 3 yılda tamamlanmıştır. Bunun nedeni ise Da Vinci’nin tablodaki her yüz için bir model aramasıdır. Hz.İsa’nın yüzü için seçtiği model ünlü, yakışıklı ve gösterişli bir adamdır. Tek biri hariç Da Vinci herkesin yüzünü bulmuştur. Yahuda’nın yüzünü bulamayan Vinci bir hapishaneye gider ve orada model arar. İstediği gibi bir model bulan Da Vinci modele tabloyu gösterir. Model ise Da Vinci’yi şaşırtan şu cümleyi kurar.
“Ben bu tabloyu biliyorum İsa’nın yüzü için modellik yapmıştım”. İsa olan model 1 yıl sonra mal varlığını kaybederek hapishaneye düşer. Bu yüzden tablodaki İsa ve Yahuda’nın yüzünün aynı olduğu düşünülmektedir.

İçerik  Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Tablo ile ilgili birçok asılsız hikayeler anlatılıyor. Tarih yazıcıları net bir dille bunların kurgu olduğunu söylemekte. Eser zamanın getirdiği yıpranmalara maruz kalsa da hala eski önemini ve gösterişini korumaktadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019