Herkes için Bilgi

Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir ?

23.05.2020
Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir ?

Bilindiği üzere günümüzde telefon kullanımı lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. Bazılarımız için temel ihtiyaç seviyesine gelen telefonlar günlük yaşamımızın birçok bölümünde bize eşlik etmektedir. Peki telefon alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Cihaz Özellikleri

Eminim ki kimse telefonunda gezerken uygulamaların kasmasını veya telefonunun ısınmasını istemez. Bu nedenle cihaz seçiminizi yaparken belirli unsurlara dikkat etmelisiniz.

İşletim Sistemi

Eğer iyi bir telefon kullanmak istiyorsanız genellikle Android ve İOS olmak üzere iki seçenek bulacaksınız. Seçiminizi Android tarafından yapacak olursanız bütün özelliklerini kullanabileceğiniz kısıtlamanın olmadığı bir telefona sahip olursunuz. Eğer seçiminizi İOS üzerinden yaparsanız kullandığınız telefon size daha çok güvenlik sağlamak için sizi bazı özelliklerden mahrum bırakacaktır. Eğer kişisel bilgilerinizin çok önemli olduğunu ve güvenliğin sizin için ilk sırada gelen unsur olduğunu düşünüyorsanız İOS işletim sistemi seçmek sizin için daha mantıklı olacaktır. Ancak bu Android kullandığınızda kesinlikle bilgileriniz çalınacak demek değildir. Dikkatli kullandığınız sürece iki sistemde de güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Batarya

Eğer mobil oyunlarla ilgileniyorsanız şüphesiz sizi çok ilgilendirecek bir konudur batarya. Batarya ömrü ve kapasitesi günlük kullanımlarınızı oldukça etkileyecektir. Bu nedenle alacağınız telefonun pil testlerine ve batarya özelliklerine dikkat etmeniz sizin için faydalı olabilir.

RAM

Telefonunuzu çok yoğun bir şekilde kullanmayacaksanız sizi pek etkilemeyecek olan bu unsur telefonu ile oyun oynayan veya aynı anda birçok uygulamayı aynı anda kullanacak olan insanlar için önemli bir etmendir. RAM’i yüksek olan telefonlar kullanmanız gün içerisindeki telefon deneyiminizi artıracaktır.

Ekran Boyutu

Günümüzde telefon her zaman elinizde olan bir eşya haline geldiği için göz sağlığınız açısından ekran boyutu yüksek olan telefonlar almanız sizin için yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra oyun deneyiminizi artıracağı gibi Youtube gibi uygulamaları kullanırken ekstra konfor sağlayacaktır.

Tasarım

Cihaz özelliklerinin yanı sıra telefonunuzun tasarımı da oldukça önemlidir. Ne de olsa kimse cebinde kitap kalınlığında telefon taşımak istemez değil mi? Gün içerisinde çok fazla vakit geçireceğiniz bir ürünün tasarımını beğenmemeniz sizin için hoş olmayacaktır. Bu nedenle özelliklerinin yanı sıra gözünüze hitap eden tasarımları olan telefonları tercih etmelisiniz.

İçerik  Big Data (Büyük Veri) Nedir?

Depolama (Hafıza) Alanı 

Günümüzde depolama alanı büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Fotoğrafların boyutlarının yükselmesi uygulamaların daha çok yer kaplaması gibi unsurlar sebebiyle yüksek depolama alanı artık aranan bir özellik olmaya başladı. Telefon satışlarında 64 GB, 128 GB gibi seçeneklerle birlikte 256 GB ve 512 GB seçenekleri de hayatımıza yavaş yavaş dahil oluyor.

Kamera

Genel olarak telefon kullanan herkes kameralarını da aktif olarak kullandıkları ve telefon markaları artık 2,3 hatta 4 kamera gibi seçeneklerle kullanıcı karşısına geldikleri için kamera özellikleri şirketler arası bir yarışmaya döndü. Bir marka 3 kameralı telefon çıkardığında diğer marka 4 kameralı telefon çıkarmaya odaklanıyor. Her ne kadar bu durum fiyatları yükseltse de artık birçok insan telefon alırken cihaz özelliklerinden önce kamerasını inceliyor. Artık günlük kullanımda anlık olarak kamerayı açıp manzarayı fotoğraflamak, ölümsüzleştirmek insanlar için bir ihtiyaç haline gelmeye başladı. Bu nedenle kamera telefon kullanıcılarının büyük bir kısmı için önemli bir unsurdur

Eğer yeni bir telefon alacaksanız ve orta düzeyde çok yoğun olarak kullanmayacaksanız üstte anlatılan tasarım, depolama alanı ve kameraya önem gösterebilirsiniz. Ancak oyun oynayan, uygulamaları yoğun olarak kullanan bir kullanıcıysanız bu unsurların yanında cihaz özelliklerini de incelemeniz en mantıklısı olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019