Herkes için Bilgi

Cep Telefonuna sıvı teması olması halinde yapılması gerekenler nelerdir?

09.03.2019
Cep Telefonuna sıvı teması olması halinde yapılması gerekenler nelerdir?

Ülkemizde büyük çaplı derecede akıllı telefonlara yatırım yapılmakta. Öyle ki bu telefonlara sunulan uzun vadedeki taksit imkanları telefonların alımlarını kolaylaştırıyor. Hassas kullanıma sahip olan bu telefonlar zamanla tehlike ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu tehlikelerden en sık rastlananı ise telefonun içine su girmesi. Plajda, ellerimizi yıkarken, su içerken gibi birçok anda bu risk ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu tehdidi en aza indirmek için zaman zaman su geçirmez telefon kılıfları kullanıyoruz. Aksi durumda ne yapmak gerekir gelin birlikte bakalım…

1- Genellikle kurutma makinesi kullanmak akıllara gelen ilk fikirdir. Kurutma makinesi kesinlikle kullanmamalısınız. Çünkü kurutma makineleri telefonun mekanik parçalarına zarar verir ve suyun iç parçalara yayılmasını sağlar.

2- Elektrikli süpürgeden kaçının! Elektrikli süpürge ile suyu çekmek doğru bilinen yanlışlar arasında. Elektrik süpürgesi suyu çekse bile, telefonun hassas parçalarına zarar verir.

3- Telefonunuza su girdiğinde öncelikle telefonunuzu kapatmanız gerekir. Bazı telefonlarda kısa devre koruması olması durumunda telefon kendiliğinden kapanabiliyor.

4- Telefonun pili çıkartılabilir bir yapıda ise pili çıkarın.

5- Telefonu temiz bir havlu ile kurulayın.

6- Telefonu kuruttuğunuz havlunun tozsuz olmasına dikkat edin. Aksi takdirde telefonun içine giren tozlar zarar verebilir.

7- Telefonunuzu en ince parçalarına kadar ayırın.

8- İşlem yaptığınız havlu üzerine telefonunuzun bataryasını, hafıza kartını, ayrılabilecek parçalarını çıkarın.

9- Cihazınızı pamuk ile kurutun, kulak temizleme çubuğu ile detaylı bir şekilde temizleyin.

10- Havlu zaman zaman suyu çekmez ve toz bırakır. Bu nedenle kurulama işlemi sırasında pamuk kullanmaya özen gösterin. Telefonun ayrılan parçalarını kurulama işlemi bittikten sonra kulak temizleme çöpü ile ayrıntılı bir biçimde temizleyin.

11- Silika jel adı verilen ayakkabı ve giysilerin içine konulan nemden, pas ve küflenmeden koruyan bu iri kum tanecikleri büyük çapta nem alma özelliğine sahiptir. Telefonunuzu silika jel dolu bir kabın içine koyabilirsiniz.

İçerik  Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir ?

12- Silika jeliniz yoksa büyük çapta nem emme özelliği olan pirinçten yardım alabilirsiniz. Telefonunuzu pirinç dolu bir kabın içine kaybolacak şekilde gömerseniz cihazın içindeki su kaybolacaktır.

13- 48 saat sonunda telefonunuzu pirincin ya da silika jelin bulunduğu kaptan çıkarın. Telefon kapalıyken şarja takın. Şarj tamamen dolduğunda telefonunuzu açabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019