Herkes için Bilgi

Fidye Yazılımları Nedir? Fidye Yazılımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

18.04.2021
Fidye Yazılımları Nedir? Fidye Yazılımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

FİDYE YAZILIMLARI NEDİR ?

Fidye yazılımlar kullanılan cihazları kilitleyebilen, bilgisayarları ve dosyalarınızı şifreleyebilen ve sahiplerinden para koparmak için tasarlanmış kötü amaçlı, virüsler içeren yazılımlardır. Siber suçlular kullanıcılar istenilen meblağ karşılığında verilerine tekrar ulaşabileceğini vaat ederler ama tabii ki bunun hiçbir zaman bir garantisi yoktur. Dahası, fidye ödemek bir çözüm değildir. Fidyeyi ödeyecek bir  paranız olmayabilir. Fidye tutarını ödemek siber suçluları motive ederek bu işe devam etmelerini sağlar. Üçüncüsü ve en önemlisi, fidye ödedikten sonra sorununuzun çözüleceğine asla emin olamazsınız.

Fidye yazılımlar bir çeşit sanal gasptır. Saldırıya uğradıktan sonra genelikle bir klasör içerisine ya da masaüstünüze bir not düşülür ya da e-posta adreslerinizle bilgilerinizin bir kopyasını içeren mailler eşliğinde sizden bilgilerinizi geri alabilmeniz için para talep edilir. Cihaz sahipleri veri hızsızlığı sonrası özel belgelerinize hiç ulaşamayabilir veya onları internet ortamlarında kötüye kullanımı ile tehtit edilebilir. Çoğunlukla kişi iş ile ilgili önemli bilgileri içeren dosyalar için gücünün yeteceği oranda bir ödeme işlemini kabul etse de bu kişilerden yarısında  büyük bir çoğunluk şiflerenen ve çalınan verilerine tekrar ulaşamaz.

Fidye yazılımının temelde  iki türü vardır. Şifreleyiciler ve kilitliyiciler.

– Diskcoder fidye yazılımı tüm diski şifreler ve işletim sistemine erişimi engeller.

– Ekran kilitleyici cihazın ekranına erişimi engeller.

– Kripto-fidye kullanıcının diskinde saklanan verileri şifreler.

– PIN kilitleyici Android cihazlarını hedefler ve kullanıcıları kilitlemek için erişim kodlarını değiştirir.

Bilgisayarınıza veya andorid cihazınıza şifreleyici bulaştığı zaman cihazınızdaki tüm dosyalar şiflenir. Bu saldırıyı düzenleyen kötü amaçlı kişiler istedikleri meblağnın ödemesi koşulunda size şifre anahtarını vermeyi vaat ederler. Kitleyicilerin farkı ise kitleyiciler dosyaları tek tek şifrelemek yerine bütün bilgisayarınızı kitler ve kullanılamaz bir duruma getirir.

İçerik  Hosting Nedir? Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

fidye1

Fidye yazılımlarının bulaşma ihtimali diğer zararlı yazılımlara oranda çok daha fazla ve çok daha kolaydır.Yasal internet siteleri üzerinden bile bu zararlı yazılımlar cihazımıza bulaşabilir. Tıklanılan yönlendirme linkleri, reklamlar, güvenli kullanılmayan usb bellekler, indirilen veri dosyaları ve uygulamalar bulaşma kanallarına örnektir. Bankaların üzerine basa basa lütfen gönderilen maillerin uzantılarına dikkat edin açıklamalarının sebebi de budur. Kart ekstrenize bakmak isterken bile bir fidye yazılımını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.Ücret vermemek için çeşitli kaynak sitelerinden indirdiğiniz uygulamalar içerisinde bulunan crack dosyalarının yarısından fazlasında fidye yazılım mevcuttur. Hiç kimse sanal ortamda bir çıkarı olmadan ücretli bir ürünü size ücretsiz olarak vermez bunu asla unutmayın. En çok rastlayacağınız zararlı yazılım içeriklerine örnek olarak Truva Atı ve Felix Ransomware verebiliriz.

Fidye yazılımlarındaki temel sorun çoğu gelişmiş virüs programının bile bilgisayardaki gizli dosyalara yerleşen zararlı yazılımları fark edememesi ve zararlı yazılımı silseniz bile sorunun tam anlamı ile çözülmemesidir.
Bu konuda Norton, Kaspersky ve ESET özellikle fidye yazılımlar konusunda en başarılı koruma programlarıdır. Temel korumayı ilgili virüs programları ile sağladıktan sonra şüpheleriniz varsa mutlaka Dr.Web CureIt ile de cihaz taraması yapmanız tavsiye edilir.

fidye2

Verilerinizi olabildiğince koruyabilmeniz için verilerinizi düzenli olarak yedeklemelesiniz. Bunun için en kolayı bulut sistemleri olsa da internete bağlı olmadan çevrimdışı (cihaz internete bağlı olmadan)  yapılan yedeklemelerin yapılması daha güvenilirdir. Tüm yazılımlarınızı ,bilgisayarınıza veya telefonunuza bağlı işletim sistemlerinizi mutlaka güncel tutmalısınız. Bu güncellemelerin cihaza ağırlık yaptığını düşünen çok fazla kullanıcı özellikle Windows 10 ile birlikte, gerekli güvenlik güncellemelerini de toplu güncelleme alımına cihazlarını kapattığı için sağlayamayarak korunmasız bir durumda olduğundan habersiz işlemlerini sağlıyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum da ‘.exe’, ‘.vbs’ ve ‘.scr’ gibi uzantılarıdır bilinmeyen kaynaklardan yüklenen bu uzantıları gerekmedikçe açmamak gerekir. Anlamsız isimler içeren dosyalar görürseniz dikkatli olun. Dolandırıcılar zararlı yazılımları video, resim veya dokuman olarak göstermek için birçok uzantıyı da aynı anda kullanabilirler. (hot-chics.avi.exe veya doc.scr).

İçerik  Domain (Alan Adı) Nedir? Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şüpheli bir durum sezdiyseniz kimseye güvenmemelisiniz, dikkatli olun. Her hesap kötü niyetli kişilerce ele geçirilmiş olabilir ve zararlı bağlantılar sosyal medyanızda bulunan arkadaşlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan, aile bireylerinizden veya bir çevrimiçi oyun arkadaşınızdan size gönderilebilir. Tanımadığınız kimselerden gelen e-posta eklentilerini asla açmayın. Siber suçlular sıklıkla mağazalardan, bankalardan, polisten, bir mahkemeden veya bir vergi kuruluşundan geliyor gibi gösterdikleri gönderilerinin içerisinde bulunan eklentilerindeki veya içeriğindeki zararlı linkleri tıklamaya yönlendiren ve bu sayede zararlı yazılımı cihazınıza bulaştıran mailler gönderirler. Yapılan araştırmalara göre en yaygın fidye yazılımı bulaşma durumu e-posta kontrolleri sırasında yaşanıyor. Fidye yazılımı e-postasını tespit etmenin en iyi yolu, göndereni kontrol etmektir. Bilgisayarınızda bu şekilde bir zararlı yazılıma rastlarsanız en kısa sürede internet bağlantısından ve ortak ağlardan ayırın ve ortak kullanımda bulunan cihazlara da yazılımın yayılmasını önleyin.

Fidye yazılımı bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra kötü haberle yüzleştiyseniz, yani şifrelenmiş dosyalarınız varsa, kurtarmak için bir uzmandan yardım alabileceğiniz gibi çeşitli programlar aracılığı ile şifre kırmayı deneyebilirsiniz. Hiçbir zaman şiflerin bulunma garantisi yoktur. İnternet güvenliği tedarikçinizle (kullanılan virüs programınızın müşteri hizmetleri ile) iletişime geçerek bilgisayarınıza sızan ve size saldıran fidye yazılımına yönelik şifre çözme aracına sahip olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz. Bu yöntem deneyimsiz kişiler için oldukça kolay bir şekilde olumlu sonuca varmayı sağlayabilir.

İsterseniz tüm fidye yazılımı kurbanlarına yardımcı olmak için oluşturulan No More Ransom‘ın sitesini ziyaret edebilirsiniz. Şimdilik fidye yazılımları için sabit ve kesin bir çözüm bulunamadığından siteye yüklenen anahtarlar ve çözüm uygulamalarını düzenli takip ederseniz programlar aracılığı ile sonuca varamadığınız vakalarda işinize yarayabilir.

fidye3

Bunun dışında noransom.kaspersky.com adresini ziyaret ederek sorununuzu çözen bir ücretsiz şifreleme programı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Kaspersky’in fidye yazılımı çözen araçları kurumun onayı ile tamamen ücretsizdir ancak maalesef tüm şifreleyicilerin çözümü bulunmamaktadır. Son olarak herhangi önemli veriniz cihazınız içerisinde yoksa ve böyle bir durumla karşılaştıysanız direkt cihaza format atmanız, cihazınızı sıfırlamanız da sizin için daha kolay olacaktır ve zararlı yazılımları tamamen kaldıracaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019