Herkes için Bilgi

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

11.04.2019
İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

online kart ödemeİnternetten güvenli alışveriş yapabilmek için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Her yıl pek çok kişi bu tarz alışverişlerden mağdur olmakta ve parası boşa gitmektedir. Bu tarz durumlar yaşamamak için mutlaka ilgili web sitesinden emin olunmalıdır. Bu sanal mağaza hakkında bilgi edinilmeli, sadece internet üzerinde kurulmuş gerçekte var olmayan bir mağaza olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun için daha önce siteden alışveriş yapmış olan kişilere ulaşılabilir ya da sitede yer alan iletişim bilgileri kontrol edilebilir.

Sitenin alışveriş yapmak için uygun olup olmadığını anlamak için şikayet sitelerinde ya da sosyal medya hesaplarında ilgili siteye dair olumsuz yorumlar bulunup bulunmadığına bakılabilir. E-ticaret dünyasında herkes iyi niyetli olmadığından dolayı buna karşı her zaman dikkatli olmakta yarar vardır.

Online Alışverişte Alınacak Önlemler

online ödemeİnternetten alışveriş yaparken öncelikle banka ve kart bilgileri mutlaka gizlenmelidir. Alışveriş için kullanılan şifre bilgisayara ya da benzer herhangi bir ortama kaydedilmemeli ve kolay tahmin edilebilir olmamalıdır.

İnternetten alışverişi daha güvenli hale getirmek adına ödeme kısmı ortak kullanıma açık olan bilgisayarlar yerine kişisel ortamlardan yapılmalıdır. Bilgisayarı daha güvenli yapmak için lisansı bulunan anti-virüs programı kullanılmalıdır. Böylece kart bilgilerinin çalınmasına karşı önlem alınmış olacaktır.

Online alışveriş için kullanılacak olan kredi kartının düşük limitli olmasında yarar vardır. Bunun için özel bir kredi kartı çıkarılabilir. Herhangi bir kayıp ya da çalıntı olsa bile meydana gelen zarar bu sayede daha düşük olacaktır.

Güvenli Online Alışveriş İçin Öneriler

online alışverişGüvenli online alışveriş için tercih edilecek olan internet sitesinde mutlaka SSL sertifikası ve 3D güvenlik şifresi olmalıdır. Bunların bulunduğu siteden yapılan alışverişlerde para daha güvendedir. Aynı zamanda bu özellikler herhangi bir olumsuz durum yaşansa bile bankadan hak arayabilme olanağını verir.

İçerik  İnternetten Ürün Satarak Para Kazanma Yöntemi Olan Dropshipping Nedir?

Sitelerde bulunan ödeme yöntemleri sitenin güvenilirliği hakkında ipucu verebilir. Yapılan açıklamalara göre sadece kapıda ödeme seçeneği bulunan sitelerin büyük çoğunluğu sahte ürün satma ya da müşteriyi kandırma gibi durumlara sebep olurlar. Bunun yerine sanal Pos olan yerlere öncelik verilmelidir.

İnternetten yapılan alışverişleri daha güvenli hale getirmek adına alışveriş sonrası ekrana gelen sipariş numarası mutlaka kaydedilmelidir. Olası sorunlara karşı hızlı müdahale edebilmek adına önemli olan bu numara genellikle eposta adresine gönderilir. Buna ek olarak ilgili sitenin ürünlerini piyasanın çok altında fiyatlarla satması da internetten alışverişte dikkat edilecekler arasındadır. Çünkü çok ucuza satmak şüphe uyandıran bir durumdur ve sahte satış olasılığını kuvvetlendirir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019