Herkes için Bilgi

Hacker ve Lamer nedir? Arasındaki Farklar nelerdir?

25.05.2019
Hacker ve Lamer nedir? Arasındaki Farklar nelerdir?

İnsanların kişisel kullanımına yönelik olarak tasarlanmış olan ve insanların şahsi amaçları doğrultusunda kullandığı kişisel bilgisayarlar (PC: Personal Computer) günümüzde milyarlarca kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Aynı şekilde hayatımızın bir parçası olan akıllı telefonlarda günümüzde milyarlarca kullanıcıya ulaşmış durumdadır. Bu bilgileri göz önünde bulundurursak internet kullanımının ne kadar yaygın olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Günümüzde 4 milyarı geçmiş sayıda internet kullanıcısı bulunmaktadır, aynı zamanda bunların yaklaşık 3 milyar kadarı sosyal medya kullanıcısıdır.

Bu kadar çok kullanıcıya sahip internetin birçok yararı olduğunun altını çizmekte fayda var fakat maalesef ki yararlarının yanı sıra birçok tehlikesi de mevcut. Bu tehlikelerden en yaygını, bazı durumlarda oluşan güvenlik zafiyetidir ve bu durumun sonucu olarak kişisel bilgilerimizin çalınması, gizli bilgilerin sızdırılması veya paramızın çalınması gibi birçok sorun ile karşılaşmamız ihtimalidir.

Bu konuda genel olarak karşımıza hacker ve lamer kavramları çıkıyor. Bu yüzden bu yazımızda bu kavramların üzerinde duracağız…

Öncelikle, hacker denince akla direk bilgisayar korsanı gibi bir imaj gelebiliyor ama genel olarak bu tanımın yanlış olduğunu vurgulamakta fayda var. Çünkü kötü amaçla çalışan kötü huylu hackerlar olduğu gibi iyi amaçla çalışmalarını sürdüren iyi huylu hackerlar da mevcut. Hackerların birçok çeşidi var fakat genel olarak hacker diye tabir ettiğimiz kişileri iki kategoride tanımlayabiliriz.  Birincisi bilgisayar programcılığı üzerine çalışma yapanlar, ikincisi ise güvenlik üzerine çalışma yapanlar. Biz bu konumuzda hacker ve lamer tabirlerinin arasındaki farkı inceleyeceğimiz için güvenlik üzerine çalışan kötü huylu hackerların üzerinde duracağız. Sistem güvenliği üzerine çalışan kötü huylu hackerların amaçları, sistemlere ve yazılımlara izinsiz bir şekilde sızmak olarak tanımlanabilir. Öncelikle hackerların bilgisayar ve yazılım konusunda üstün yetenekli kişiler olduğunu belirtmekte fayda var. Bu kişiler üstün bir kodlama bilgisine sahiptir, kendi yöntemleri ile hackleme yaparlar ve mutlaka bir amaçları vardır. Hackerların amacı sadece bilgisayarlara ve sitelere sızmak olarak açıklanamaz. Önemli yazılımlara, önemli sistemlere ve önemli databaselere sızabilmektir gerçek bir hackerın amacı.

İçerik  NFT Nedir? NFT Nasıl Oluşturulur?

Lamer diye tabir ettiğimiz kişiler ise kod yazmayı bilmeyen, yani programlama dilleri konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerdir. Kod yazamadıkları için mecburen başkaları tarafından yazılan kodları kullanırlar. Genellikle trojan, keylogger gibi basit saldırı yöntemlerini kullanırlar. Genellikle insanların sosyal medya hesaplarının şifrelerini çalmaya veya internet sitelerine zarar vermeye çalışırlar. Bu yüzden çok önemli bir amaçları olmadığını söyleyebiliriz. Bu kişiler kendilerini hacker olarak tanımlarlar fakat yeterli bilgi sahibi değillerdir. Lamer kelimesinin internet jargonundan yola çıkılarak bu kişiler için daha çocuk yaşta olan yaramaz ergen, çocukça şeylerle uğraşan, amaçsız, kendini hacker sanan ama hacker olmayan ve insanları rahatsız etmeye çalışan kişi tanımlamasında bulunabiliriz.

Aslında hacker ile lamer kavramları kıyaslanamaz bile.  Çünkü lamer diye tabir ettiğimiz kişiler aslında hacker özellikleri barındırmayan, hacker olabilmek adına en ufak yazılım bilgisi olmayan, hacker özentisi ve kendilerini hacker sanan insanlardır. Bu bağlamda bu iki kavramın birbirinden çok belirgin farkları vardır. Hackerlar kendi kodlarını yazarken lamerlar başkaları tarafından yazılan kodları kullanır, hackerlar en güvenlikli sistemleri bile hackleyebilirken lamerlar sadece sosyal medya hesabınızın şifresini çalmaya çalışırlar, hackerlar yaptıkları işin ardından kendileri istemedikleri sürece arkalarında iz bırakmazken lamerlar çoğu zaman hackerların bu saldırılarını üstlenir ve belkide en önemli fark olarak hackerlar bir amaç için çalışırken lamerlar amaçsızdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019