Herkes için Bilgi

Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

03.02.2021
Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Uçurtma Nasıl Yapılır?

Uçurtma rüzgârlı havalarda gökyüzüne bakıp gördüğümüzde yüzümüzde kocaman bir gülümseme oluşmasının nedenidir. Bahar havalarının ve açık hava etkinliklerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Hatta nisan, mayıs ve haziran aylarında yapılan bahar festivallerinde uçurtma yarışı etkinlikleri düzenlenmektedir. Uçurtma uçurmak için en uygun koşullar rüzgârlı havalar, bina ve elektrik direği gibi yüksek yapıların olmadığı geniş ve açık alanlardır. Yüksek gerilim hatlarının olduğu alanlarda uçurtma uçurmanız hayati tehlikeye yok açabilir. Uçurtma uçurmak çocuklar ve içindeki çocuğu hiçbir zaman öldürmeyen yetişkinler için eğlenceli aktivitelerin başında gelmektedir. Uçurtma yapımı da aynı uçurma uçurmak gibi zevkli bir iştir. Peki göklerde süzülen bir uçurtma nasıl yapılır?

Uçurtma Modelleri

Uçurtma yapmayı düşünüyorsanız ilk önce bir model belirlememiz gerekir. Uçurma modelleri; üçgen uçurtma, kare uçurtma, elmas uçurtma, dikdörtgen uçurtma, bal peteği (altıgen) uçurtma, ongen uçurtma, simetri uçurtma, çadır uçurtma gibi kendi içinde farklılaşır. Uçurtma modellerinden biri olan elmas uçurtma, yapımı kolay piknik gibi çok ağacın bulunduğu ortamlarda tercih edebileceğiniz bir uçurtma çeşididir. Elmas uçurtma nasıl yapılır?

Uçurtma Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

– Yağlı kağıt ya da muadili bir materyal (Uçurtma yapımı için hafif bir malzeme tercih etmelisiniz.)

– Kuyruk süslemesi için renkli naylonlar

– Biri 60 cm diğeri 50 cm boyutunda 2 adet ahşap çubuk/ çıta

– Makas

– Tutkal ya da yapıştırıcı

– Bant

– Pamuklu İp

– Kalem

– Ölçüm için cetvel

– Keskin bıçak ya da çakı

– Uçurmak için sağlam uzun ip

Uçurtma Yapımı

1. Adım

Çıtaların boyutları çok önemli bu yüzden çıtaları doğru boyutlarda bulamadıysanız çıtaların birini 60 cm diğerini 50 cm boyutlarında kesmelisiniz.

İçerik  Nihilizm Nedir?

2. Adım

Uçurtma nasıl yapılır? İskelet oluşturmanız gereklidir. İskelet yapımı için çıtaların her iki ucuna çakı veya bıçak yardımıyla aynı derinliklerde çentik atılmalıdır. Her iki çıtanın da üst kısmında 10 cm mesafe belirleyerek kalemle işaretleme yapın. Çıtaları işaretlediğiniz yerler odak noktası olacak şekilde çapraz olarak konumlandırmalısınız. Üst üste çapraz olarak konumlandırdığınız çıtaları pamuklu ip yardımıyla bağlayarak sabitleyin. Çıtaların uçlarına attığınız çentiklerden ipi geçirip bağlayın.

3. Adım

Uçurtmanın ana iskeletini oluşturdunuz şimdi sıra yağlı kâğıtta. Yağlı kâğıdı yere serip hazırladığınız uçurtma iskeletini üzerine koyun, uçurtma ile aynı modele sahip olacak biçimde ancak 2 cm pay bırakarak kesin. 2 cm olan payları ipin üzerine katlayıp bant yardımıyla yapıştırın

4. Adım

Yaklaşık 60 cm uzunluğunda ip kesin. Uçurtmanızı ters çevirip üst kısmına ve alt kısmına küçük delikler açın. Kestiğiniz ipin bir ucunu üst deliğe diğer ucunu ise alt deliğe sıkıca bağlayın. Bağladığınız ipin üzerinde uçurtmanızın kontrolünü sağlayacak denge noktasını bulmalısınız. Bu sebeple ipinizin, iskeletin odak noktası olarak belirlediğimiz noktaya denk gelen kısmını kalemle işaretleyin. İpin kalemle işaretlediğiniz kısmına uçurtmayı tutmanızı sağlayacak ipi bağlayın.

5. Adım

Kuyruk kısmı için yaklaşık 3 metre uzunluğunda ip kesin. Renkli naylonları 2 cm aralıklarla ipinize bağlayın. Kuyruğu süsleme işlemi bittikten sonra uçurtmanın alt kısmına ipin bir ucuna sabitleyin, sabitleme işlemi için bant veya yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

Uçurtmanız artık hazır, göklerde uçurarak eğlencenin keyfini çıkarın.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019