Herkes için Bilgi

Yüzerken Çeken Akıntıya Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

01.05.2019
Yüzerken Çeken Akıntıya Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sene çeken akıntı yüzlerce insanın boğularak hayatını kaybetmesine sebep vermektedir. Ülkemizde özellikle Karadeniz sahillerinde etkisini güçlü gösteren rip akıntısı profesyonel yüzücüler için bile büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Tüm Karadeniz sahillerinde gözlenebilen çeken akıntı kıyıya dik olarak gelen dalganın hızlı bir biçimde geri dönüşü sonucu oluşan güçlü ve tehlikeli bir akıntıdır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda meydana gelen bu tehlikeli akıntılar dünya şampiyonu bir yüzücünün bile karşı koyamayacağı kadar etkili ve kuvvetlidir.

Çeken akıntı’nın olduğu bölge denizin diğer taraflarına göre daha koyuysa, denize doğru sistemli olarak ilerleyen köpükler bulunuyorsa, kıyıya doğru vuran dalgalarda bozulma yada düzensizlik görünüyorsa o alanda çeken akıntı’nın görülme tehlikesi yüksektir.

Çeken akıntıya karşı dalgalı havalarda denize girmemek, cankurtaran bulunan sahil ve plajları tercih etmek, kendiniz ve çocuklarınız için su yüzeyinde tutabilecek can yeleği yada can simidi bulundurmak gerekli tedbirlerdendir.

Çeken akıntı karşısında önce hiç bir paniğe kapılmadan sakin davranarak kıyıya doğru değil yanlara doğru yüzmeye çalışın. Su üzerinde kalmaya çalışarak elinizi kaldırarak yardım istemeyi ihmal etmeyin.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İçerik  Paranormal nedir?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019