Herkes için Bilgi

Bambu Nedir? Bambu Nerelerde Kullanılır?

15.05.2021
Bambu Nedir? Bambu Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde birçok ürün bambu bitkisinden üretilir hale geldi. Özellikle son yıllarda ülkemizde de bambu ürünlerin satışında artış görüldü. Peki bambu bitkisinin nasıl yetiştirildiğini biliyor muydunuz?

Bambunun bilimsel adı Bambusoideae olarak bilinse de halk arasında hint kamışı olarak adlandırılmaktadır. Bu işlevsel bitkinin iki çeşidi bulunur. Bambuseae ve olyreae olarak ikiye ayrılan bambu bitkisi Afrika, Güneydoğu Asya ve Orta Amerika bölgelerinde yetişen bir bitkidir. İçi boş olan bir gövdeye sahiptir ve uzunlukları; 38 metreye genişlikleri ise 80 cm’ e kadar büyüyebilir. Gövde kısmı kalın olan bambular 120 yıl yaşayabilme özelliğine sahiptir.

Güneş ışığını çok seven bitki ışıktan yoğun şekilde faydalanabileceği yerlerde daha iyi gelişiir. Bambu bitkisi havadaki karbondioksidi diğer bitkilere göre çok daha hızlı emer ve böylece doğaya büyük bir katkı sunar. Bambu bitkisi diğer bitki türleri ile yakın mesafede olmaktan çok hoşlanmayacağı için kendine ait bir alanda yetiştirilirse daha iyi olacaktır. Çok fazla türü olan bambu bitkisininin kısa sürede büyüyen türleri olduğu gibi çok uzun zamanda büyüyenleri de vardır. Bambu bitkisi insanlar tarafından yenilebilir özellik taşır. Ayrıca pandalar tarafından da çok sevilir. Oldukça esnek olan bambu bitkisi kolay kolay kırılmaz. Bambunun bambuseae türü olan bu bitki büyüdükçe ağaçlaşır. Yaprakları ince ve çok sıktır.

Bambu Bitkisi’nin Kullanım Alanları

Bambu bitkisinin doğaya muhteşem faydaları olduğunu öğrendik. Peki insan hayatındaki yeri ve kullanım alanları nelerdir? Bambu bitkisinden pek çok eşya üretilebilir. Yaklaşık 50 yıl önce ülkemizde görülmeye başlayan bambu ürünleri ilk etapta sadece; kesme tahtası, tabak, şekerlik, vazo gibi ufak mutfak eşyalar olarak kullanılmaya başlanmıştır. Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan bambu ürünler hemen hemen her alanda tercih edilmiştir.

İçerik  Cankurtaran Nedir? Cankurtaran Nasıl Olunur?

– Bambu Mobilya Ve Eşyalar

Son yıllarda popülerliğini arttıran bambu mobilya ve eşyalar hem iç hem de dış dekorasyonda sıklıkla tercih edilir. Koltuk, sandalye, yatak, raf, dolap gibi pek çok eşya bambudan üretilir ve oldukça estetik bir görüntüye sahiptir. Bulunduğu ortama katmış olduğu otantik hava insana ayrı bir huzur verir.

Gerilme değeri 18.000 gibi yüksek bir değere sahip olan bambuya kolay kolay hiçbir şey olmaz. Düz şekilde büyümesinden ve üzerinde yer alan eklemlerinden dolayı bambu bitkisi çok dayanıklıdır. Bambunın üzerine lamine kaplama yapıldığında çok daha sağlam hale gelir ve birbirinden farklı mobilya üretiminde sıklıkla kullanılır.

Özellikle bahçe ve balkon mobilyalarında tercih edilen bambu, güneş ışınları, soğuk, yağış gibi hava şartlarından kolay kolay etkilenmediği için zarar görmez ve yıpranmaz. Bu nedenle de uzun yıllar kullanılmaya oldukça müsaittir.

Ayrıca bambu bitkisi hem sağlam hem de ilginç bir şekilde hafiftir. Bu da bambu mobilya tercihi konusunda önemli bir özelliktir. Çevre dostu olduğu için de bambu mobilya kullanımı doğaya asla zarar verecek atık ortaya çıkartmayacaktır. Temizliği kolaydır ve özel bir bakım gerektirmez.

Herhangi bir boya işlemi geçirmeyen bambu mobilyaların açık ve koyu tonları mevcuttur. Koyu ton elde etmek için sadece buhar işleminden geçirilen bambu bitkisi evlerinizin dekorasyonunu tamamlayan doğal ve sıcak bir görünüme sahip olur.

– Tekstilde Bambunun Yeri

Bambu bitkisinden üretilen havlu ve giyim ürünleri de son derece yaygındır. Evimizde kullandığımız bir havlunun hangi maddeden üretildiğine bakacak olursak %100 bambu açıklamasını görmemiz mümkündür. Bambu yüksek derecede su ve rutubeti emme gücüne sahip olduğu için tekstil ve giyim eşyalarında tercih edilir. Bambu bitkisinin içeriğindeki liflerin arasında boşluklar vardır ve bu nedenle nem tutma ve havalandırma özelliğine sahiptir. Bu nedenle bambudan üretilen giysiler vücuttaki teri çektiği için sıcak havalarda rahatlıkla tercih edilebilir.

İçerik  Etkili Sunum (Presentation) Hazırlamanın İncelikleri

Bambu liflerinden üretilen kumaşların en büyük özelliği de yumuşak dokulu olmalarıdır. Doğal bir parlaklığa sahip olan bambunun ekstra bir işleme ihtiyacı yoktur. Ultraviyole ışınları kırma özelliği de bulunan bambu, yazlık giysi üretiminde sıklıkla kullanılır. Perde üretiminde de tercih edilen bambu sayesinde zararlı UV ışınlarından korunmak mümkün hale gelir.

Bambudan üretilen yatak örtüsü, nevresim, çarşaf bornoz gibi ürünler de sağlığımıza zarar vermez, cilt dostu ve yumuşacık yapıya sahiptir. Ayrıca pamuk ve bambu karışımı ürünler de sıklıkla tercih edilmektedir. Bambu bitkisi mucizevi şekilde anti bakteriyel özellik taşır. Bu nedenle de cilde zarar vermez ve alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

Bu bitkiden lif elde edilmesi uzun ve zahmetli bir iştir. Ancak sonuç olarak ortaya çıkan liflerin hafifliği, serinlik hissi vermesi, ipek yumuşaklığında olması, parlak görünmesi ve hızlı ter emmesi özellikleri ile vazgeçilmez bir kumaştır. İç giyimde de kullanılan bambu, hijyenik ped ve tampon, maske, çorap gibi ürünlerin üretiminde de tercih edilir.

– Kağıt Üretiminde Bambu

Bambu bitkisi içerisindeki selüloz oranı yüksektir. Bu nedenle kağıt yapımında da tercih edilir. Doğa dostu olmasından ötürü bambudan kağıt üretilmesi son derece önemlidir. Tuvalet kağıdı üretiminde de kullanılan bambu bitkisi emici özelliği ile son derece kullanışlıdır.

Bambunun Kullanım Alanları Saymakla Bitmez!

Bambu bitkisi hem hafif hem de dayanıklı olması nedeniyle çoğu ülkede ev yapımında da tercih edilir. Etrafında bakteri barındırmadığı için oldukça hijyeniktir. Ucuz bir maliyete sahip olması da tercih edilmesindeki önemli bir sebeptir. Özellikle bambudan üretilmiş olan mutfak eşyalarına yönelmek sağlığımız için faydalı olacaktır. Bambu bitkisi; müzik enstrümanı yapımında da tercih edilir. Ayrıca sepet, şapka, olta gibi eşyaların yapımında da kullanılan bambu bitkisine evimizde bulunan bir vazo rahatlıkla ev sahipliği yapabilir. Uzun ömürlü ve bakımı kolay olan bu bitki evdeki bakterilerin önüne geçme ve ortama kattığı estetik açısından faydalı olacaktır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019