Herkes için Bilgi

Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

18.04.2021
Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç sigortası; devletin zorunlu tuttuğu tüm motorlu araçlara sahip olanların mutlaka yaptırması gereken sigorta ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir kazanın arkasından karşı tarafta oluşan bedensel ve maddi zararları yaptırdığınız sigorta üstleniyor.

Araç sigortasını düzenli yaptıran bir kişi, kusurlu olduğu trafik kazalarındaki maddi yüklerden sorumlu değildir. Karşı tarafın aracındaki sürücü ile yolcularının bedensel zararları da, araç sigortası kapsamındadır. Ölüm ya da hastane masrafları tarzındaki ciddi durumlarda oluşan maddi tazminatlarda araç sigortası kapsamına giriyor. Yani kusurlu olan şoför yerine maddi tazminat ödemesini, araç sigortası teminat altına alıyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere araç sigortası, kanunlarca yapılması zorunlu sigortaların başında yer alıyor. Araç sigortası yaptırmadığınız takdirde ya da geciktirdiğinizde ceza alırsınız. Ceza aldığınızda da onu kesin olarak ödemek zorundasınız. Aynı zamanda araç sigortası yapımını ertelediğiniz takdirde de, zaman ile para kaybı yaşarsınız. O yüzden sigorta yenileme işlemlerinin talibini düzenli yapmalısınız.

Araç Sigortası Teminatları Nelerdir?

– Kaza ve Kişi Başına Sağlık Giderleri Teminatı:

Karşıya vermiş olduğunuz bedeni zararların teminatını sağlıyor. Araçta yer alan kişilerin sayısının esas alınmasıyla birlikte aracın tipi de teminatı önemli ölçüde etkiliyor.

– Kaza ile Araç Başına Maddi Hasar Teminatı:

Karşıya verilen maddi zararların teminat kapsamına girmesini sağlıyor. Kusurlu sayıldığınız kazada, birden fazla eğer zarar varsa; araya olay başı teminatının girdiğini söyleyebiliriz.

– Kaza ile Kişi Başına Ölüm Ya da Sakatlanma Teminatı:

Kazadan sonra karşı taraftaki kişinin ölmesine neden olmanız sonucunda; ölen kişinin defin ücretleriyle birlikte yakınlarına da manevi tazminatı teminat altına araç sigortası alıyor.

Sakatlanma teminatındaysa; karşıdaki kişide kaza sonrasında tamamen ya da kısmen çalışamaz durumu varsa o doğrultuda oluşan zararlar teminat içine alınıyor.

Araç Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar

– Eksiksiz Doğru Bilgiler Veriniz:

Araç sigortası yaptırırken dikkat edilecek hususlar kapsamında öncelikle; sigortayı yaptıracağınız şirkete doğru bilgiler vermelisiniz. Vermiş olduğunuz doğru bilgi kapsamında, sizin için ortaya en uygun sigorta çıkmış olacak. Yalan beyanlar ve bilgiler verdiğiniz takdirde sigorta şirketi de bu durumu fark ettiği anda sözleşmeniz iptal edilir.

İçerik  Sizi Zor Durumdan Kurtaracak Manipülasyon Teknikleri

– Sigorta Teminatlarını Baştan Sona Okuyunuz:

Sigorta teminatlarının olduğu önünüze bir poliçe gelecek bunu dikkatli okuyup anlamadıklarınızı görevlilere sorunuz.

-Makbuzunu Saklayınız:

Araç sigortasını yaptırdıktan sonra şirket tarafından verilen makbuzu saklayınız. Ödemiş olduğunuz faturayı çok iyi saklayıp, gerektiği durumlarda hemen yetkililere gösterebilirsiniz.

-Araç Sigortasını Yaptırdığınız Şirkete Anlamadığınız Yerleri Sorunuz:

Araç sigortanızı yaptırmadan şirkete; sigortanın maliyetinin ne kadar olduğunu ve neleri kapsadığını da mutlaka sormalısınız.

-Araç Sigortanızın Neleri Kapsadığını Çok İyi Bilmelisiniz:

İmzalayacağınız sözleşmenin neleri kapsadığını çok iyi bilmeniz gerekiyor. Size ne gibi güvenceler sağlanıyor onları çok iyi öğreniniz. Araç sigortası yaptırırken dikkat edilecek hususlar içerisinde bir de poliçedeki özel ve genel şartları da kontrol etmelisiniz. Bir miktar fazla ödeme yaparak dilediğiniz özel şartı da almanız mümkündür.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019