Herkes için Bilgi

Tahvil Nedir? Tahviller Neden Çıkarılır?

18.04.2021
Tahvil Nedir? Tahviller Neden Çıkarılır?

TAHVİL NEDİR?

Tahvil, borç para bularak kendilerine bütçe oluşturmak için devlet, kamu kuruluşları ve anonim şirketler tarafından, belirli vadenin sonunda ödenmek üzere çıkarılan ve bu zaman içerisinde alıcılarına belli bir oranda faiz getirisi sunan bir borç senedidir. Tahviller, üzerlerinde yazılı olan itibari değerler üzerinden işlem görürler. Tahvil çıkarmak, bir kuruluşun, bütçe dengesini bozmadan kendisine kaynak sağlayarak, önemli işlere girişmesine ve yatırımlar yapmasına olanak sağlar.

TAHVİLLER NEDEN ÇIKARILIR?

Bir insana, ihtiyacı olan bir eşyayı, malı ya da bir miktar parayı ödünç ya da borç olarak vermek normal bir durumdur. Bu iyiliğin ve hizmetin karşılığı olarak, borç alanın, borç verene teşekkür etmek yerine geçecek bir fark ödemesi, aynı şekilde normaldir. İşte, devletler, kamu kuruluşları ve devasa anonim şirketleri bu ilkeden ilham alarak, gelişme ve büyümeleri için gereken bütçeyi sık sık tahvil çıkararak, halktan büyük miktarlarda borç alarak karşılarlar. Borç veren kimse aynı değerde tahvil kağıdını ve borç olarak verdiği para kendisine geri ödeninceye kadar da, bu paranın aylık ya da yıllık dönemlerdeki faizini alır.

Türkiye’de tahvil çıkarma yetkisi, ticaret kanuna göre yalnızca anonim şirketlere tanınmıştır. Fakat devlet ve başka kamu tüzel kişileri de Menkul Kıymetler borsası veya Kambiyo Borsaları kurallarına göre bütçe bilançolarını denkleştirmek için tahvil çıkarabilirler. Devletin ve kamu kuruşlarının çıkardığı tahviller savunma giderlerinin karşılanması, büyük yatırımların fonlanması, (hava limanı, baraj, otoyol vb.)  maaş ödemeleri gibi yerlerde kullanılır.

Tahvil ikramiyeli veya primli ise, tahvili satın alan kimsenin anaparası ve faizlerin tamamı öngörülen vade dolmadan önce de ödenebilir.  Hatta tahvil sahibi, talih çekilişinin, kendisine kazandıracağı büyük miktarda parayı da ek olarak alabilir. Bazen tahvil faizleri, tahvil satılırken peşin olarak ödenir. Tahvil faizleri bazı durumlara, zamana göre azalabilir ya da artabilir. Bir tahvil ne kadar güvenilir ise o kadar faizi düşük olur. Bazen yüksek faizli tahvil almak getirisi yüksek olsa da riskli olabilir. Tahvil çıkaracak olan kuruluş, alıcıların ilgisini çekmek ve güvenlerini kazanmak için bütün olanaklarını kullanır.

İçerik  SWOT Analizi Nedir? SWOT Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019