Herkes için Bilgi

Enflasyon Çeşitleri Nelerdir? Enflasyon Neden Yükselir?

02.04.2021
Enflasyon Çeşitleri Nelerdir? Enflasyon Neden Yükselir?

Enflasyon Çeşitleri Nelerdir? Enflasyon Neden Yükselir?

Mal ve hizmetin fiyatları ile alakalı olarak sürekli şekilde artışın oluşması anlamındadır. Enflasyon hesabı yaparken kalemler tek tek hesaplanmamaktadır. Fiyatların sürekli artmasıyla bağlantılıdır. Değerlendirme yaparken bir ya da iki kalemin değil de tüm malların artışı ile ortaya çıkmaktadır. Tüm mal ve hizmetlerin artışı enflasyonun artığını gösterirken düşüşü de enflasyonun düştüğü anlamına gelmektedir. Para değerinin düşmesi de fiyatların artması ile doğru orantılıdır. Makroekonomik performans hesabı yapılırken enflasyon oranı, işsizlik oranı ve fiyatlar ile alakalı değişkenlik oranına göre ortaya çıkmaktadır. Denflasyon ise enflasyonun tam tersidir. Paranın değer kazanması için para arzı düşürülmesi durumudur. Farklı etkilere bağlı olarak ortaya çıkan iki tür enflasyon tipi vardır. Birisi talep enflasyonu bir diğeri ise maliyet enflasyonudur.

Maliyet Enflasyonu

Üretim için kullanılan malların fiyatlarında artış yaşanması ile birlikte üretim maliyetlerinde yükselme yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu yükseliş ile birlikte ürün fiyatları artış göstermektedir. Fiyatların sürekli artışına neden olan etkenler ile birlikte ortaya çıkan etkenler maliyet enflasyonu adı verilmektedir. Üretim malların da hem yerli hem de ithal ürünlerin fiyatlarında artış oluşması ile birlikte ücret ve gelirin birbiri ile çekişmesi ortaya çıkar. İthalatın yüksek olduğu ülkelerde maliyet enflasyonu çok daha fazla görünmektedir.

Talep Enflasyonu

Sürekli olarak fiyat artışı olmasında toplam talep düzeyinin arzı aşmasına bağlı olarak ortaya çıkmasına talep enflasyonu adı verilmektedir. Tüketim harcamalarında artışın olması ve bu artışa bağlı olarak para arzında yükselmesi ile alakalı bir durumdur. İthal edilen miktarın ihracattan fazla olmasından dolayı ortaya çıkan açık dış ticaret açığı olarak adlandırılmaktadır.

Bu durumun ortaya çıkması ile birlikte para ihtiyacı artmaktadır. Böyle bir durum karşısında karşılıksız para basma söz konusu olmaktadır. Karşılıksız olarak basılan para durumunda merkez bankası döviz kurları ile eşit olma durumundan vazgeçmesi anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda ise aynı miktardaki para ile daha az miktarda mal ve hizmetin alımı yapılmaktadır. Bu durum karşısında tüketicinin taleplerini karşılayamamaktan kaynaklı fiyat artışı oluşmaktadır. Dengeyi sağlayabilmek için üretimi artırma girişimleri ve toplam talep miktarını azaltmaya yönelik çalışmalar yapılarak gerçekleştirilebilmektedir.

İçerik  Dent Coin Nedir ve Nereden Alınır? Dent Artacak Mı?

Enflasyonun Yükselmesinin Nedenleri

Ekonomik etkilerin ciddi oranda düşmesi ile birlikte para değerinde düşüş yaşanmaktadır. Bu durum ülke ekonomisi açısında oldukça sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Ürünlerin tüketiciye dağılımında aksaklıklar ortaya çıkması ve alım gücünde azalmaların oluşmasına sebep olan bir durum olarak görünmektedir. Enflasyon genellikle nüfusu fazla olan ve nüfusun ihtiyacını karşılayabilecek kaynağın az olmasına bağlı olarak gelişmektedir. Enflasyon ile mücadele noktasında birçok yöntemler bulunmaktadır. Mücadelenin doğru bir şekilde ilerleyebilmesi ve iyi bir sonuç alınabilmesi için ülkenin ekonomisine ve refah düzeyine göre hareket edilmesi gerekir.

Enflasyonun oluşmasındaki nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

– İthalat için ayrılan paranın fazlası olmasına bağlı olarak gelişen dış ticaret açığı ile birlikte merkez bankasının açığı kapatabilmek için para arz etmesi ile birlikte enflasyon ortaya çıkmaktadır.

– Bütçe açığının ortaya çıkması ile oluşan başka bir artış ise ülkenin toplam harcamasının toplam geliri aşmasıyla oluşmaktadır. Bu açık ile birlikte ekonomik enflasyonu oluşmaktadır.

– Üretim maliyetlerinde artışa neden olan etkilerden birisi olarak görülen olgu ise üretim mallarında fiyat artışının fazlalaşması ile oluşan durumdur. Devalüasyon ve yüksek faiz gibi durumların oluşması da üretim maliyetlerinin armasına neden olan sebepler arasında yer almaktadır.

– Enflasyonun yükselmesinde en etkili olan durum ise tüketici gelirlerinde meydana gelen artışın genel talebi arttırmasından kaynaklanmasıdır. Geliri artan tüketicinin mal ve hizmet alımında ki talebinin artması ile oluşmaktadır. Talebin karşılanmasında sorun yaşanması ile birlikte talep enflasyonu ortaya çıkmaktadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019