Herkes için Bilgi

Güvenle Tercih Edebileceğiniz 7 Bitcoin Cüzdanı Türü

10.03.2021
Güvenle Tercih Edebileceğiniz 7 Bitcoin Cüzdanı Türü

Bitcoin hakkında bilinmesi gereken ilk ve en önemli şey Bitcoin’in bir tür sanal parama birimi olduğudur. Bu nedenle de Bitcoin’e erişim sadece sanal kaynaklar üzerinden olmaktadır. Sanal alanda gizli olan Bitcoin birçok farklı cüzdan erişimi ile kolayca yönlendirilebilir, alınabilir veya satılabilir. Fiziksel anlamda varlığı bulunmayan Bitcoin cüzdanları özel izin ve anahtar ile erişime izin verir. Alıcıların tercih edeceği modeller üzerinden şahıslarına özel olarak oluşturacakları kimlikler ile kolay koşullardan hesaplarına erişmeleri ve anlık işlem gerçekleştirmeleri mümkün olabilmektedir.

Bitcoin cüzdanları güvenlikleri, uyumluluk seviyeleri ve erişim özellikleri olarak farklı kullanım şekillerine sahiptir. Kullanıcılar kendi tercih edecekleri modeller ile Bitcoin hesaplarına son derece güvenli giriş ve çıkışlar yapabilirler.

     1. KÂĞIT CÜZDANLAR

Kâğıt cüzdanlar kullanıcılardan gönderme ve alma aşamaları için adres ile birlikte güvenlik anahtarı içeren cüzdan türleridir. Genelde bu cüzdan türleri QR kodları ile kullanımı mümkün kılarlar. QR kodu kullanım aşamasında saniyeler içerisinde kodun okutulması ile kullanıcılara kolay erişim imkânını tanır. Kâğıt cüzdanlar kullanıcılara rastgele Bitcoin adresi oluşturmak ve özel anahtarlar meydana getirmek gibi olanakları da sunar. Bu hazırlanan hizmetler ile elde edilen belge her türlü kurcalamaya karşı önlem alan tasarımlar ile basılmış hale getirilebilir. Bunun ardından ise gayet kolay bir şekilde kullanıma hazır olur.

       Kâğıt Cüzdanlar ve Avantajları

Kâğıt cüzdanlar herhangi bir yerde fiziksel olarak saklanamaması nedeni ile ilgi görür. Bu sayede tehlikeli hacker saldırıları başta olmak üzere, her türlü kötü amaçlı yazılımlardan ve basit nitelikli dijital hırsızlık olaylarından uzak olmak mümkün olur. Kâğıt cüzdanlarda yine de güvenliği elde etmek için birtakım önlemlerin alınması gerekir. Gerekli önlemler ile gayet güvenli koşullarda istenilen miktarda Bitcoin’i saklamak ve hemen her yerden kolay erişim sağlamak mümkün olur.

        Kâğıt Cüzdanların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kâğıt cüzdanlarda çeşitli güvenlik önlemleri alarak güvenli koşullarda Bitcoin işlemi yapmak mümkün olur. Öncelikle kâğıt cüzdanlarda gerekli güvenliğin sağlanması için herhangi birinin kullanıcıları izlemediğinden emin olunması gerekir. Bilgisayarlar birçok koşulda gizli ve casus yazılımlar tarafından izlenir. Bu aşamada herhangi bir yazılımın takip etmediğinden emin olmak için temiz işletim sistemleri tercih edilmelidir. Cüzdan için gerekli girişimlerin yapılmasının ardından cüzdan açılınca da cüzdana erişmek için gerekli olacak anahtar kodunu oluştururken internet bağlantısı kapalı olmalıdır.  Yazıcının da bu aşamada internet bağlantısı olmayan bir modelinin tercih edilmesi önem taşır.  Giriş aşamasında her türlü güvenlik adımının başarılı şekilde yerine getirilmesi ile kâğıt cüzdanlar son derece güvenli bir şekilde kullanılabilir.

İçerik  Kredi Derecelendirmesi Nedir? Kredi Derecelendirme Kuruluşları Ne İş Yapar?

        Kâğıt Cüzdanlar Nasıl Korunmalı?

Kâğıt cüzdanlar değerli bilgiler taşır. Üzerlerine işlenen bilgiler son derece titiz korunmalıdır. Her       türlü koruma önlemi alınarak kullanılan kâğıt cüzdanlar bu koşullar altında uzun süreli kullanıma üzün verir. Su başta olmak üzere nem gibi unsurlardan kâğıt cüzdanlar korunmalı ve yırtılma ihtimaline karşı odlukça titiz koşullarda saklanmalıdır. Bu nedenle kutu başta olmak üzere birçok farklı materyal içerisinde bu kutular saklanmalı ve kullanım dışı durumlarda mümkün olduğunca açıkta bekletilmemelidir.  Bu aşamada bazı kişiler bu cüzdanları üst düzey korumaya almak için avukatlarını veya şahsi personellerini görevlendirmektedir.

        2. FİZİKSEL BİTCOİN CÜZDANLARI

Fiziksel Bitcoin cüzdanlarında genelde önceki dönemlerde yüklenmiş bir miktar Bitcoin bulunur ve bu cüzdanların özellikleri özel anahtar olmadan herhangi bir alışverişin yapılamamasıdır. Bu durum genelde emniyetli bir mühür yöntemi ile halledilir. Fiziksel Bitcoin cüzdanlarında bilinen ilk örnek Bitbill kartlarıdır. Ancak devam eden süreçlerde bu cüzdanlar da metal paralar gibi şekillendirildi. Bu fiziksel paralar tek kullanımlık özel donanımlar ile şekillendirildi ve kullanıldıktan sonra değerini yitirmeye odaklandı. Günümüzde buna benzer Bitcoin fiziksel parası üreten sayılı kişi bulunuyor.

          Fiziksel Bitcoin Cüzdanlarının Kullanım Alanları

Fiziksel Bitcoin cüzdanları birikim saklama konusunda son derece uygundur ve güven teşkil eder.  Offline alım ve satım işlemlerinde son derece sık tercih edilir. Son dönemlerde bu kullanım alanlarına ek olarak koleksiyonerlerin de tercihi olan cüzdan türüdür.

          ​​​​​​​Fiziksel Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  Fiziksel Bitcoin cüzdanları hem avantajlı hem de dezavantajlı olan cüzdan modelidir. Bu cüzdan modellerinde genelde en ciddi göze batan dezavantaj alışverişlerde sahte işlem riskinin bulunmasıdır. Yani buna göre Fiziksel Bitcoin cüzdanlarında yapılan alım satımlar gerçeğe yönelik herhangi bir işlem ve iz barındırmadığı için sahtecilik suçlarına dâhil edilebilir.  Ancak genele bakıldığında Bitcoin işlemlerinin birçoğunun gizlilik kuralları içerisinde gerçekleştiği düşünülürse bu durum o kadar fazla risk yaratmaz.

İçerik  Yatırım Yapmayı Düşünenler İçin En İyi 5 Kripto Para Birimi

        3.   MOBİL CÜZDANLAR

Günün her vaktinde Bitcoin kullananlar için iyi bir tercih olan mobil cüzdanlar gün içerisinde çok sık Bitcoin alım ve satım işlemi yapanlar için tercih nedenidir. Mobil uygulamalar üzerinden yapılan erişimler ile gün içerisinde istenilen bir zaman diliminde Bitcoin ve diğer altcoinlerin hesabına erişim mümkün olur. Telefonda normal bir uygulaması bulunan mobil Bitcoin cüzdanları özel anahtarları güvenlik olarak saklar ve direk olarak kullanıcılara telefon üzerinden satış yapabilme imkânını sunar. Bu işlemler mobil uygulamalarda barkod okutma sistemi ile de gerçekleştirilebilir.

          Mobil Cüzdanların Avantajları

    Mobil Bitcoin cihazları hem erişim hem de kullanım açısından oldukça pratiktir. Mobil cüzdanlar her koşulda en büyük kapasitedeki blockchain miktarına bile kolayca erişim sağlar. Basitleştirilmiş ödeme detayı adı ile bilinen SPV teknolojisi sayesinde her türlü alışveriş anında Bitcoin cüzdanına erişmek mümkün olur.

          Mobil Cüzdanların Dezavantajları

Kullanım açısından son derece uygun olan mobil cüzdanlar internet ağı üzerinden kullanım sağladığı için her türlü saldırıya karşı son derece savunmasızdır. Hacker saldırıları karşısında savunması olan ve güvenlik duvarı bulunmayan bir mobil cihaz üzerinden hesaba ilişkin her türlü bilgiye erişmek son derece basittir. Erişim halinde eğer kullanıcı farkında olmazsa dışarıdan yapılan müdahalelere karşı da duyarsız kalacağı için cüzdan içerisinde istenmeyen birçok işlemin gerçekleştirilmesi mümkün olur.

        4.   WEB CÜZDANLARI

Web cüzdanlar özel mobil kimliklere sahiptir ve bilgileri özel anahtar hizmetini veren şirketlerin hesaplarında saklar. Bu sunucular günün her saati aktif olarak çalışır ve sürekli olarak kontrolü sağlanır. Bu sayede dışarıdan kontrol edilmesi mümkün olmaz ve kullanıcılar anlık olarak işlemlerden haberdar olur. Birçok farklı özelliğe sahip olan cüzdanları kullanması son derece kolaydır.

          Web Cüzdanlarının Avantajı ve Dezavantajı

Her cüzdanda olduğu gibi doğru koşullarda kullanılmadığı takdirde web cüzdanlarında da bir takım riskler bulunur. En büyük avantajı kolay erişim olan bu cüzdanlarda gerekli güvenliğin sağlanamaması durumunda cüzdan erişimi son derece kolay olmaktadır. Kullanıma aykırı güvenlik açıklarının olması halinde site haricinde birçok kişi kolayca anahtar erişimlerine ulaşarak cüzdanı ele geçirebilir.

İçerik  SWOT Analizi Nedir? SWOT Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

        5.   MASAÜSTÜ CÜZDANLAR

Web cüzdanlardan bir boyut farklı olan masaüstü cüzdanlar isminden de anlaşılabildiği gibi bilgisayarların masaüstüne kurulur ve bu uygulamalardan cüzdana erişim imkânı sunar. Masaüstüne kurulan cüzdanlar herhangi bir koşulda üçüncü kişilere erişim sağlayamadığından dolayı birçok cep cüzdan modeline karşı son derece güvenlidir. Bilgisayarın aktif olduğu durumlarda ekran üzerinden kolayca hesaba giriş sağlanabilir.

           Masaüstü Cüzdanların Avantajları ve Dezavantajları

Söylenebilecek belki de tek dezavantajı bilgisayarlarda erişim sırasında internet gerektiği için bir takım erişim risklerinin bulunmasıdır. Buna rağmen gün bazında az işlem gerçekleştiren kullanıcılar için yine de en iyi tercihler arasında yer alır.  Kullanım açısından ise cüzdan gibi uygulamalara nazaran daha rahat bir erişim sunar ve ara yüz anlamında kullanıcıları her daim kısa sürede sonuca götürür.

        6.    DONANIM CÜZDANLAR

Donanım cüzdanlar anahtar kodlamalarını son derece güvenli bir şekilde saklama seçeneği sunar. Her anlamda Bitcoin saklama gereğinde bu cüzdan modeli en fazla güven veren tercihtir. Genele bakıldığında Donanım cüzdan modellerinde bugüne kadar bir tane bile hırsızlık yapıldığı haberi duyulmamıştır. Bilgisayarlardaki virüslere karşı da tam donanımlı bir koruma sağlayan bu uygulamalar şifresiz bir şekilde açılmadığından da daima hesabın güvende kalmasını sağlar.

           Donanım Cüzdanların Avantajları

Donanım cüzdanların en büyük artısı güvenlik duvarlarıdır. Fazladan bulunan güvenlik duvarları girişi resmen engeller. Büyük birikimler için tercih edilebilecek cüzdan uzun ömürlü işlem tercihlerinde güvenle tercih edilebilir.

        7.   BANKA CÜZDANLARI

Günümüzde bankaların hiç birisi Bitcoin’i bir tür para birimi olarak görmediğinden ötürü Bitcoin yatırımını kabul etmemektedir. Bu durumun sonucunda da yatırımcıların yatırımlarını saklamaları için birçok farklı Bitcoin Kripto Bankası kurulmuştur. Özel şirket dâhilinde işlem yürüten banka bu anlamda da ilk ve tektir. Piyasaya tümü ile hâkim olan bu banka kullanıcılarına web ara yüzlerinde de son derce kolaylaştırıcı işlem seçeneği sunar.

         

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019